Recommended Posts

Deci... Eu nu credeam ca spray-ul asta cu teflon e atat de bun, efectiv nu se duce de pe lant, si pinioanele vad ca sunt gresate prin 'alianta' :-) Ce vad este doar ca a adunat ceva mizerie, doar din aceasta cauza il voi da jos si curata din nou zilele urmatoare, si voi pune din nou Perdo's ice wax 2, sa vad ce si cum, ca am impresia ca se murdareste mai usor lantul dat cu ceara aia.

De cateva sute de km am trecut din nou la icewax2, de la pedro's.

Am uns za cu za de 2 ori, din belsug, am reaplicat dupa vreo 100 km, desi nu era nevoie, acum dupa inca vreo 1-200 de km doar sterg lantul cu o laveta dupa fiecare iesire, coafura rezista:-) Eu vara voi ramane fidel produselor pe baza de ceara. Parca schimba mai exact schimbatorul.

Am uns za cu za de 2 ori, din belsug, am reaplicat dupa vreo 100 km, desi nu era nevoie, acum dupa inca vreo 1-200 de km doar sterg lantul cu o laveta dupa fiecare iesire, coafura rezista:-)

Citesc in specificiatii: "Continutul de detergent inlatura mizeria in momentul ungerii". O inlatura si ce se intampla cu ea? Curge jos? Nu cred, ar trebui ceva cantitate pentru asta si la cat e flaconul... Sau se volatilizeaza? N-as crede. Mai mult ca sigur ca agita mizeria dar ramane acolo si se combina cu uleiul. Cu stersul, daca stergi un lant nu prea uscat, indiferent cu ce a fost uns inainte, va da impresia ca se curata, mai ales ca vezi si carpa ca se murdareste, dar cea mare parte din mizerie se inghesuie tot in lant. Poate ca uleiul e bun, ca e destul de scump, dar raman la parerea ca inainte de uns trebuie o spalare ca lumea in solvent (cat de puternic e alta discutie). Revenind la pret mai spun o data, trebuie facut calculul cat costa intretinerea vs cu cat se prelungeste viata lantului.

Lantul inca este ok, si are vreo 2000km,  cel vechi la 2000 sa dus...

Nu intra nici lera de 0.75 in el,   iar din cand in cand il spal in benzina, il fac ca nou, dar doar dupa 3-4 ungeri cu 'ceara'    

Daca ung cu altceva, deobicei degresez/spal si dupa aceea ung.

PS: producatorul zicea parca ca mizeria iese afara, POSIBIL, ptr ca dupa ce il sterg doar cu o laveta/carpa, el arata impecabil, zici ca acu l-am uns.

Ăla de la Squirt e o prostie. Ung lanțul înainte de tură, după 50km scârțâie. Ung lanțul cu o seară înainte, după 20km scârțâie. Și dacă te piși pe el cred că ține mai mult...

• Upvote 1

Cu pedro's nu scartaie nici dupa 100 de km, doar ca eu il ung undeva din 50 in 50 de km de obicei,  acum am uns mai rar ca na, teste...  La mine nu scartaia nici cand wd40 era uleiul meu de lant permanent :)

Ps: eu vorbesc de varianta de Pedro's mai groasa, nu super fluida(ce se vinde acu peste tot)

Nu, dar nici nu pot spune ca iubesc noroiul, merg in general pe uscat, daca ma mai prinde o ploaie, asta e, reaplic ceara a doua zi cand este lantul uscat,   eu prefer plimbarile relaxante de pe forestierele din Brasov si imprejurimi.   sa zic un 30% off road, si 70% on road. (deobicei)

Am si 50-50, dar mai rar.

Si da, cred ca ceara nu este  cea mai buna solutie ptr gresat, dar eu prefer sa am lantul cat de cat curat, detest sa desfac zaua rapida si sa am mainile jegoase. (si doar cu ''ceara'' ma murdaresc, da rparca nu asa de tare.)

La o tura de 100 si ceva de km, daca la fiecare 50km m-as opri sa ung lantul... Mai da-l in colo ca nu e ceas elvetian.

Pe la 6-700 km de la ultima spalare-ungere incep sa ma gandesc sa-l spal-ung din nou. Intre timp nimic. Uneori de nou il las putin mai mult, ungerea din fabrica e mai de calitate. Mers doar pe asfalt.

• Upvote 1

Ai dreptate, eu nu fac ture mai lungi de 50 km :-) si deobicei la 2 ture gresez, daca nu ploua :-)

Sigur rezista si 100 :-)

Eu am mers si 200 km cu ulei cu ceara (Squirt). Zgomot de zale frecate intre ele nu am auzit.  Spre deosebire de wet lube se aude zgomotul angrenarii lantului de foaie dar asta e valabila pentru orice ulei de tip "dry" , inclusiv cele cu PTFE.

Mai am si Finish Line CrossCountry care e bun dar m-am saturat sa vad ca la sfarsitul turei am o dara neagra pe gamba dreapta.

Am cel putin 100 km cu lant uns cu perdo's icewax2.0  si azi am bagat vreo 25 km , din care 10 pe ploaie, 5 ploaie serioasa si 5 mai slabut asa, dupa ce am ajuns acasa, pun mana pe lant, este foarte unsuros, se simte inchegat, nu cred ca reaplic inca, in schimb nu pricep, se spune ca nu e ok pe ud, dar nu vad sa fi fost afectat de ploaie. bineinteles ca este silentios ca si pana acum, am sa mai merg inca vreo 30 km cu el asa, sa vad ce si cum.