Recommended Posts

dar de astea ce parere aveti, a folosit cineva

https://bicicletapegas.ro/lubrifiant-uscat-wd-40

https://bicicletapegas.ro/lubrifiant-pentru-orice-conditii-wd-40-bike

Momentan pe lant dau cu uleiul de la motip de bun e bun rezista, chiar si cand il bag in apa sa-l spal si dero tot nu se duce complet  tot ramne un pic unsuros.

Partea proasta e ca tot atrage praful si pietricelele imediat,  daca tot mi-am luat cursiera vreau ceva care sa nu atraga pietricelele foarte mici, hai praful ca praf dar fara pietricele

2 minutes ago, freetools said:

dar de astea ce parere aveti, a folosit cineva

https://bicicletapegas.ro/lubrifiant-uscat-wd-40

Eu am inceput sa folosesc de curand uleiul asta, asa la cateva prime utilizari pare sa isi faca treaba ok si sa nu adune aproape deloc mizerie pe lant. Am facut cam 2 ture pe-afara cu el, in rest bicicleta a fost folosita pe trainer. Habar n-am cum se comporta pe ud, dar fiind un Dry Lube nu m-as mira sa dispara de pe lant la primul strop de ploaie. Ah si bonus, imi place cum miroase :D 

Am facut comanda acum pt ala la spray ca e mai  mult lichid in el

Pe ploaie nu merg, numai cine stie daca ma prinde pe traseu.

Sper sa fie bun.

Eu le prefer pe alea in sticla cu picurator, se aplica mai precis si fara "daune colaterale".

Pai eu fac e chestie la sparyurile astea, le lipesc un ac de seringa subtire ca sa nu sara sa faca "daune"

• Upvote 1

Cu puțin exercitiu se rezolvă si problemele preciziei si a "daunelor colaterale". De exemplu eu aș aplica in zona angrenajului.

Totuși, cu toată teoria, prefer sticluța cu picurător, la care am bonus admirarea fiecărei zale si inevitabil mirarea:

"-Da' mai sunt multe?"

Edit. Ultimle doua lubrifieri le-am făcut cu Muc-off C3 ceramic WET. E adevărat ca am mers pe vreme uscată. Dupa ture de câte 60-80 km, la câteva zile distanță lantul meu mai avea putin si statea drept. Aproape rigid. Hai, wet wet wet, da' nici chiar ca uleiul de floarea soarelui. Nu place.

Merg mai departe pe Brunox Top-Kett cu picurător.

• Like 1

Salut ! Nu vreau să fiu „gică-contra”, am primit cadou un flacon de Muc culoare roz pe care îl utilizam numai la angrenajul campa .  M-a prins o ploaie mai serioasă pe traseu și lanțul a început să scârție la un moment dat. Acum folosesc ca și în ultimii 46 de ani de mers pe biclă tot ulei pentru cutia de viteze pentru autoturisme.

• Like 1

Salut, am dat de niste idei interesante aici https://www.youtube.com/watch?v=4OkjvguSvlE

Clipul te trimite la https://zerofrictioncycling.com.au/lubetesting/      

unde se pot vedea rezultatele testelor a catorva lubrifianti.

In josul acelei pagini gasim si niste analize detaliate (cantitate mare de informatie :)). Un exemplu https://zerofrictioncycling.com.au/wp-content/uploads/2017/12/Squirt.pdf

Spor la citit.

On 11/24/2017 at 2:20 PM, ciomby said:

Salut ! Nu vreau să fiu „gică-contra”, am primit cadou un flacon de Muc culoare roz pe care îl utilizam numai la angrenajul campa .  M-a prins o ploaie mai serioasă pe traseu și lanțul a început să scârție la un moment dat. Acum folosesc ca și în ultimii 46 de ani de mers pe biclă tot ulei pentru cutia de viteze pentru autoturisme.

Uleiul pentru cutie de viteze nu aduna mult praf?

Ma gandesc ca fiind pentru uz intern, intru-un volum inchis, nu prea se preteaza la uz extern.

Sau e ca un wet lube, si doar trebuie sters excesul din cand in cand?

Asa de curiozitate, cati km faci cu un lant, cu acest ulei?

Exista uleiuri de lubrifiere cu uz extern?

Si la bicicleta lantul tebuie sa fie in primul rand uns intern. Lubrifierea externa ajuta un pic doar la prevenirea ruginii, in rest e un magnet pentru mizerie care iti va eroda dintii de la pedalier/pinioane.

2 minutes ago, LucianLS said:

Exista uleiuri de lubrifiere cu uz extern?

Si la bicicleta lantul tebuie sa fie in primul rand uns intern. Lubrifierea externa ajuta un pic doar la prevenirea ruginii, in rest e un magnet pentru mizerie care iti va eroda dintii de la pedalier/pinioane.

Prin uz extern ma refeream ca nu se utilizeaza in spatii inchise (ex: interiorul motorului, interiorul cutiei de viteze, ansamble inchise si relativ izolate de factorii de mediu)

Pai merci mai toti il vrem pe cel dry, inclusiv eu. Nici eu nu ies pe ploaie/noroi. Sunt la a doua sticluta de dry mica si sunt foarte multumit.

Am făcut rost de 2 bucăți muc-off dry la120ml

Daca vrea cineva îl pot da pe unu dacă sunteți din București.

Evident e nou și sigilat.

Am folosit ăsta de la muc-off și dry și wet. Nu m-a impresionat niciunul. Ăla dry după 20km de offroad începe și scârțâie lanțul.

Anul ăsta m-am dat cu shimano ptfe. Unge foarte bine, dar adună puțină mizerie, problema cea mai mare fiind că era foarte greu de dat jos de pe transmisie. La cursieră se făcea un fel de clei, parcă aveam smoală pe pinioane.

Ieri am dat prima tură cu FinishLine keramik wet. Să vedem cum o fi...

Muc-off mi s-a părut și mie o glumă. Exact cum zicea @paulrad că se întâmpla pe offroad, în cazul meu după vreo 50 km de șosea începea scârțâiala. De când am trecut pe motorex treaba s-a îmbunătățit simțitor. Ce-i drept, se îmbâcsește destul de repede, dar nu mai aud zgomotul ăla de fier pe fier.

Scuze de off topic. Imi puteti spune ce unsoare folositi la rotitele schimbatorului de pinione?

în urmă cu 3 ore, Zamolxe13 said:

Imi puteti spune ce unsoare folositi la rotitele schimbatorului de pinione?

Vaselina clasică Shimano sau Park Tool Poly Lube 1000.

• Thanks 1

Legat de muc-off dry  eu dupa 2 folosiri mi se chiar bun

Prima saptamana am uns lantul si am dat cateva ture micute prin Bucuresti

Aici cred ca am facut o greseala duminica am facut o tura de 97km si uitasem sa dau cu ulei pe lant cu 1 zi inainte si am dat chiar cu 5 minute de a pleca

Parca asa la sfarsitul turei scartaia lantul dar am dat cu mana pe el si mai era lipicios un pic

Duminica trecuta am uns lantul cu 2 zile inainte si duminica am iesit la plimbare cam 80 si un pic de km

De data asta nu a mai avut senzatia ca ar scartai ceva

Cel mai mult imi place ca lanul nu aduna nici pic de praf pe el

Eu asa il pun pe lant

https://www.youtube.com/watch?v=kqmySIAC8C0&feature=youtu.be

• Haha 2

Îți trebuie o zi sa pedalezi, doua să ungi lanțul sa nu scârțâie :)

• Like 1

Am testat si eu Dry de la Muc-off, desi am aplicat pe fiecare za, tamponat cu laveta surplusul, dupa o tura de ~30km, nu se prezinta prea bine. E plin de praf si cam rigid.

Mai curat o data lantul si aplic iar pentru weekend, sa vad daca e la fel.

Voi folositi led-ul ala UV?