Recommended Posts

Ulei de ricin...de asta ce spuneti ?

cred ca glumesti? :)

dupa cativa km o sa razi pasta formata din praf nisip si ulei cu spaclu.

Tot ce este ulei vegetal actioneaza la fel. Eu am reusit sa-mi blochez rotile de la trotineta (cand aveam vreo 7 ani) cu ulei de floarea soarelui.

Asta de ricin cica s-ar folosi la mecanisme fine, nu doar ca purgativ. Deci probabil ca nu se comporta ca cel de floarea-soarelui.

Dar am indoieli ca ar fi util pentru lantul unei biciclete. Poate doar ca solutie pe termen foarte scurt, urmata de curatare completa si ungere corecta.

Imi amintesc de un prieten care si-a demontat butucul ca sa-l curete, si a pus miere de albina ca sa stea bilele, ca nu avea vaselina.

Uleiul de ricin la temperatura ambianta este extrem de vascos (se apropie chiar de vascozitatea mierii mentionata de LucianTheOne). Dupa mine vascozitatea sa este >> 90 cSt/t=20 deg. C.

L-am folosit in tinerete la motoarele Diesel in 2 timpi la aeromodelism (in amestec cu gaz si eter etilic). Nu are tendinte de co-polimerizare ca uleiul de floarea soarelui (tot vegetal !). Pedalez si va tin la curent...

@teamplus ... nu glumesc. Dupa 10 km lantul gresat cu ulei de ricin arata asa.

O sa-i fac poze si dupa min. 100 de km si sper sa prind si o ploaie adevarata de vara...

Dupa circa 200 km ... si lantul sters doar cu hartie igienica ...arata asa .

A prins o ploaie de Bucuresti , praful de zi cu zi din capitala.

Vom vedea la 2000 km cum va arata ...

Nu ai scris locatia , dar in Bucuresti cu ORICE ai unge lantul , dupa 5 km. se face negru si urat . Eu inainte de fiecare plecare in cursa il curat si ung , la fel si furca si vad ca pana acum este totul ok si am "implinit" 575 km :D .

Probabil cea mai grea intrebare in ciclism este, binenteles dupa "cat cantareste bicicleta?" " care este cel mai bun ulei de lant ?". Aici au incercat sa raspunda multi ciclsti profesionisti, dar si amatori cu ani multi in spate de experienta. In primul rand trebuie sa stii in ce conditii folosesti bicicleta Un locru foarte important il reprezinta si calitatea pieselor, frecventa cu care se curata angrenajul, lantul si pinioanele plus rotitele deraiorului spate, aici vorbesc de curatat pana nu mai exista absolut nimic pe ele, nu dat cu o carpa imnuiata in benzina sau diluant. Un ulei care se ridica la un nivel superior este valvolina, special conceputa pentru angrenaje de tot felul. Este un ulei dens, ceea ce face ca zgomotele din timpul rulajului sa fie minime, nu curge pe spite, cadru, aduna extrem de greu praful, ( dupa 100km de sosea inca are culoarea galbuie), iar in conditii de ploaie se comporta excelent. Aici as dori sa notez faptul ca apa o spala de impuritati iar uleiul ramane curat pe bucsele lantului. Ca si particularitate dupa ce este aplicata pe lant se lasa minim 30 min sa se scurga surplusul dupa care se curata lantul cu o carpa curata, plus angrenajul si pinionul pe care s-a efectuat ungerea. Ulei de masina de cusut, ulei de motor, si toate altele pe care fiecare le-a expus nu reflecta decat gradul de cunostinte destul de limitat !

Iar pentru un lenes ca mine, satul de atata teorie a chibritului, cea mai buna metoda ar fi un ungator automat, care unge si curata lantul in acelasi timp.

http://www.scottoiler.com/pc/Bicycle_Oiler/Scottoiler_Cycle_Oiler_%28Active_Fluid_System%29.html

Probabil, roman fiind, voi face o mantocarie d-asta din furtunuri si robinete de acvariu si un ac de seringa.

@adina_camelia, valvolina este un alias pentru un ulei mineral vascos folosit in general in angrenaje inchise = cutie de viteze. Pe baza acestei definitii un ulei de transmisie 70-80wXX este teoretic extrem de bun. Tu ai spus ca valvolina este foarte buna.

Eu am folosit multa vreme 70w90 si vreau sa spun ca se face "nisip" in cel mai scurt timp.

Ulei de masina de cusut, ulei de motor, si toate altele pe care fiecare le-a expus nu reflecta decat gradul de cunostinte destul de limitat !

Multumim pentru atitudinea superioara, este foarte convingatoare. Eu o sa continui sa folosesc spray de lant moto pentru lantul de bicicleta, daca e suficient de bun sa tina in viata un lant de motocicleta 25.000 km pe orice vreme cred ca e suficient si la biciclete, mai ales ca nu au o-ring sau x-ring.

Ca idee 400ml costa cam 50-55 RON. Nu face minuni, doar unge lantul cat se poate de bine pentru mintea mea slaba.

Motorex e ok zic eu si sosea si MTB, dar trebuie avut grija de lant, curatat si uns periodic sau dupa ture mai grele.

Voi confundati violul cu sexul...

Lantul de viol nu tre sa-l ungi ,tre sa te tina o data si apoi gata.Ala de sex tre sa tina mai mult ,trebuie intretinut,uns cu grija ,curat de resturi...

Legat de recomandarea cu valvolina, doar o singura remarca, care deja este inclusa in reply-ul celui care a venit cu ineptia respectiva:

valvolina >>> nu reflecta decat gradul de cunostinte destul de limitat !

Inainte de a pune ulei pe lant recomand curatarea lantului foarte bine (daca ai power link si poti sa dai lantul jos clateste-l in ceva fff bine ca iasa toata murdaria de pe el). Ca si ulei foloses gama Finish Line dar tot timpul il dau inainte cu un spray de curatarea lanturi de la Motorex.

Produsele Motorex cred ca gasesti la orice magazin moto sau de bike.

Lantul de bicicleta gresat cu ulei de ricin dupa 1000 km aici

Ma repet... intre timp a fost doar shters cu hartie igienica.

Ploi lipsa....doar apa de pe asfalt de la masinile salubritatzii.

Aspectul exterior nu reflecta gradul de uzura. Cat de mult s-a "intins" respectivul lant in cei 1000 km?

@adina_camelia, valvolina este un alias pentru un ulei mineral vascos folosit in general in angrenaje inchise = cutie de viteze. Pe baza acestei definitii un ulei de transmisie 70-80wXX este teoretic extrem de bun. Tu ai spus ca valvolina este foarte buna.

Eu am folosit multa vreme 70w90 si vreau sa spun ca se face "nisip" in cel mai scurt timp.

eu cred ca lantul trebuie curatat temeinic pe afara dupa ce e lasat sa se umple de valvolina pe interior. iar treaba se poate face in mai multe etape, stiintific... mai intai se curata lantul bagat in benzina pusa in bidonul de coca cola sau de carpatina la 5 litri. se agita cu oarece lene si se lasa o vreme pt a fi agitat iar. se scoate lantul si se afunda intr-o solutie de valvolina diluata cu benzina 75/25. se lasa cateva minute, ca sa patrunda. dupa care este transferat lantul intr-un recipient cu valvolina curata, neamestecata. benzina ramasa in lant va iesi si va dilua restul valvolinei din recipient pentru ca lantul sa ramana cu o solutie concentrata de valvolina, benzina practic fiind eliminata. graba nu e buna. in acest fel stii ca a patruns lubrifiantul in locurile unde are rost sa ramana si a ramas concentrat. dupa aceasta etapa este luat lantul si lasat atarnat sa se scurga din el cat se poate de mult. nu de alta dar dupa ce e scurs trebuie sters si nu vrei sa speli carpe naclaite la greu cu valvolina. si nici sa arunci la gunoi valvolina si hartie igienica cate un sul intreg. iar de sters il stergi bine, bine, bine. nu poti sa zici ca ai sters prea mult. pe afara nu trebuie sa ramana niciun pic. lantul va fi montat (ati ghicit de la inceput, trebuie prindere rapida, wipperman daca se poate... pentru asta a fost inventata) pe foaie si pinion si se va infasura hartie igienica pe foaie si pinion pentru a prelua mai departe din lant unsoarea care se afla in plus si pentru a le lasa pe acestea (foaia si pinionul) curate. se infasoara foaia cu hartie igienica panglicata de mai multe ori. se ruleaza lantul invartind din pedale. in acest fel este eliminat surplusul de valvolina ramas in exteriorul lantului, intre zale.

sper sa nu fie nevoie sa desenez. singurul dezavantaj la treaba asta e ca de murdarit se murdareste mai repede si nu poti sa il ungi o data si sa te tina tot turu frantei. avantajul principal... low cost.

alternativa... turnat lubrifiant scump, la pret de 100 ron pt juma de litru (mai ieftin decat la 120 ml), care mai si curata lantul cu nushce patente pentru oameni comozi, care nu sunt afectati de criza si de regula pleaca cu bicicleta de la bucuresti la brasov si inapoi in weekend (iar in restul zilelor merg cu metroul sau cu masina proprie si personala sau de servich). eu nu o sa cumpar prea curand asa ceva, merg pe uns cu valvolina si curatat cu benzina. e saracie mare in ograda mea. dar fetelor (mai putin adina camelia) nu le plac gandacii si nici lanturile atarnate sa se scurga valvolina de pe ele. si de regula le face placere sa cumpere lichide in sticlute mici si scumpe. iata: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=2608

un video pe care l-am cules de pe un forum (nu precizez decat ca nu e .ro si ca nu e pentru oameni carora le e mai draga salata de pinioane decat singlespeed-ul lu' bunicu/bunica) si pe care il gasesc foarte instructiv. atentie mare la detalii, unde este turnat lubrifiantul:

pt fixisti: atentie mare sa nu va taiati degetele prinse cu lantul.

data viitoare va explic si cum se da jos un powerlink sram pt prima oara (se blocheaza de regula si nu mai vrea sa iasa decat bruscat).

Unii cam exagereaza...

Tin mult la bicicletele mele, ca le-am facut cu mana mea, piesa cu piesa, imi sunt ca niste copii. Dar nu ma stresez chiar asa de mult cu curatenia. Imi place sa fie curate, dar sa curat si sa ung lantul dupa metoda asta mi se pare mult...

Eu il curat ori cu peiuta de dinti si carpa, ori cu jucaria aia cu perii rotative, ori il scot si il clatesc in motorina. Apoi il ung cu un ulei fin si subtire, care se numeste LR4, dar despre care nu stiu mai nimic. L-am luat de la o fabrica. Cand il voi termina voi cauta alt ulei, nu conteaza de care, ulei sa fie.

Mai des si mai mult ma ocup de curatarea si reglarea franelor, ca de ele am nevoie cel mai mult.

Aspectul exterior nu reflecta gradul de uzura. Cat de mult s-a "intins" respectivul lant in cei 1000 km?

Nu stiu ca nu mi-a trecut prin cap sa-l masor cand l-am uns cu ulei de ricin acum 2~3 luni.

Acuma lantul tensionat masurat cu sublerul peste 12 pasi are 153,5 mm < 6' 1/16" deci inca este OK.

Unii cam exagereaza...

Tin mult la bicicletele mele, ca le-am facut cu mana mea, piesa cu piesa, imi sunt ca niste copii. Dar nu ma stresez chiar asa de mult cu curatenia. Imi place sa fie curate, dar sa curat si sa ung lantul dupa metoda asta mi se pare mult...

Eu il curat ori cu peiuta de dinti si carpa, ori cu jucaria aia cu perii rotative, ori il scot si il clatesc in motorina. Apoi il ung cu un ulei fin si subtire, care se numeste LR4, dar despre care nu stiu mai nimic. L-am luat de la o fabrica. Cand il voi termina voi cauta alt ulei, nu conteaza de care, ulei sa fie.

Mai des si mai mult ma ocup de curatarea si reglarea franelor, ca de ele am nevoie cel mai mult.

de fapt am expus 2 metode, luciane. si doi lubrifianti. unul ieftin, celalalt scump.

apropo de periuta de dinti si carpa... parerea mea e ca aceasta metoda e mai anevoioasa decat a demonta lantul de pe bicicleta si a-l arunca in solvent gen benzina. pus capac si agitat. lasat un timp, pana iti bei berea. se poate si cu motorina. sau alcool izopropilic. la urma aplicat unsoarea, oricare ar fi aceea. dar am subliniat ca trebuie curatat temeinic la urma pe exterior sa nu mai aiba pic de lubrifiant. doar sa fie curat.

adina camelia cred ca a fost prima care a precizat solutia cu valvolina. o fi o ea sau un el? ma mira sa vina asa ceva tocmai de la o femeie. de obicei acestea (si ma repet acum) agreeaza solutiile ce vin in sticlute mici si scumpe. cineva a zis ca valvolina atrage mizeria. eu am atras atentia ca valvolina daca intra in launtrul lantului si e stearsa total pe afara nu are cum sa atraga mizerie in mod accelerat. pe de alta parte chiar si daca intra putin praf tot e mai bine asa decat daca uleiul e vascos si lubrifiaza bine de la bun inceput decat daca e curat dar nu lubrifiaza bine.

Nu stiu ca nu mi-a trecut prin cap sa-l masor cand l-am uns cu ulei de ricin acum 2~3 luni.

Acuma lantul tensionat masurat cu sublerul peste 12 pasi are 153,5 mm < 6' 1/16" deci inca este OK.

eu pun ruleta si masor 254mm. daca pica la fix atunci e ca nou. daca in loc de 254 vad 255mm atunci lantul trebuie dat jos urgent. ati ghicit, fiecare pereche de zale masoara un tzol, 25,4mm. nu trebuie sa numeri 10 zale, trebuie doar sa pui ruleta la imbinarea pe o za si sa mergi cu ochii pana unde masori 254mm de acolo. pica tot pe imbinare? pica 255mm? 254,5? si cam asta e tot. lantul trebuie tensionat in prealabil.

Toate bune până la un punct dar, cu toată stima, când ai scăpat alcoolul izopropilic în discuția despre niște hidrocarburi ți-ai dat foc la valiză. Nu de alta, dar denotă niște grave lacune de cunoștințe de chimie, sau măcar de practică în aplicații mecanice, ambele metode trebuind să fi fundamentat deja regula că derivații petrolieri și solvenții alcoolici nu se amestecă. Prin urmare, ce încredere pot să am că și restul sfaturilor sunt corecte, în afara faptului că pe tine te fac fericit? Părerea mea.

Toate bune până la un punct dar, cu toată stima, când ai scăpat alcoolul izopropilic în discuția despre niște hidrocarburi ți-ai dat foc la valiză. Nu de alta, dar denotă niște grave lacune de cunoștințe de chimie, sau măcar de practică în aplicații mecanice, ambele metode trebuind să fi fundamentat deja regula că derivații petrolieri și solvenții alcoolici nu se amestecă. Prin urmare, ce încredere pot să am că și restul sfaturilor sunt corecte, în afara faptului că pe tine te fac fericit? Părerea mea.

esti sigur?

http://en.wikipedia.org/wiki/Isopropyl_alcohol

probabil nu e atat de eficient precum petrosin-ul dar unora le place mirosul mai mult, e mai tolerabil. am oferit o alternativa la benzina si motorina puturoasa. less toxic. de dat foc poti sa iti dai foc tu la valiza daca umbli cu chibriturile sau iti aprinzi tigara ca te-ai enervat si ai uitat ca umbli cu acesti solventi sau lasi copii sa se joace pe langa tine si le place focul, au o atractie catre acest pericol.

poate nu fumezi. but... you get the picture.

tot ce spun eu este minciuna si nedocumentat. inclusiv aceasta ultima afirmatie. voi fi spanzurat.

Unii cam exagereaza...1

...

Mai des si mai mult ma ocup de curatarea si reglarea franelor, ca de ele am nevoie cel mai mult.2

1. Perfect adevarat si nici mie nu-mi place sa inflamez lucrurile.

2. Asa este korect si logic.