Recommended Posts

Poate am avut io ghinion la uleiuri de lant(am folosit vreo 3 diferite cumparate din magazine de biciclete) , dar cel mai eficient pentru oras mi s-a parut uleiul de foarea soarelui , mergea perfect bicicleta partea proasta e ca trebuie uns din nou dupa 50-60 km de mers pe sosea.

Tinand cont ca si uleiu de foarea soarelui m-a multumit ... pentru vreme buna si sosea pentru mine nu exista ulei bun si ulei prost .

Se schimba situatia la mtb , unde dupa 40-50 km pe ploaie scartaie lantu la fiecare pedala indiferent de lubrifiant.

La ultimu checkpoint la maratoane io ii mai dau cu putina banana ca sa taca din gura http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif ...

Nu va mai dati foc la valize ca nu sunteti in gara!

Regula de trei simpla spune ca inainte de orice lantul trebuie curatat bine. Bine inseamna sa fie curat. Excelent inseamna sa fi spalat si clatit in asa fel incat sa se spele eficient orice urma de pulbere si particule fine care pot ajunge intre role si axe. Daca dupa ultima clatire orice ar fi solutia de clatire este clara si nu schimba culoarea atunci lantul este curatat excelent.

Uleiul, trebuie sa faca aditie. Se poate incerca intre degete. Cu cat este mai lipicios (nu vascos) este mai bun. El va face priza de metal in zonele esentiale. Un ulei de anduranta este musai sa fie cu teflon pentru ca reduce frecarile dincolo de capacitatea de ungere, ia jocurile prin particulele de teflon care astupa porii microscopici din metal.

Personal cred ca uleiul de ricin este prea fluid desi induce o tensiune superficiala buna. Atata vreme cat lantul este curat si nu lucreaza in temperatura mare sau in mediu foarte umed si murdar este utilizabil si uleiul de ricin. La o cursa MTB de >50 km, unde ai treceri prin pasaje cu apa si noroi, unde te ploua mult timp, nu mai este eficient. Eu folosesc ulei Shimano, FinishLine si Motil, toate sintetice si cu Teflon si nu ma pot plange de ele.

Si as adauga: la MTB in conditii de apa / noroi, puteti lasa linistiti lantul incarcat de ulei dupa ungere - fara sa-l stergeti.

Am remarcat dupa o tura in care il umplusem de noroi, fiind "pregatit" astfel in prealabil (adica mi-a fost lene sa-l sterg), cum dupa ce l-am stropit prin doua balti mai limpezi s-a curatat imediat de namol si arata ca dimineata.

Stropeşte dacă nu-l ştergi :D

Nu stropeste ca e ulei d'ala cu solvent care se face sticky si tare dupa cateva minute :D

:-? La asta nu m-am gândit :)) La vechea bicicletă, dădeam cu un ulei fin, nici nu ştiu ce era ... şi acolo am văzut că stropeşte :D

Duminca trecuta am curatat angrenajul la bici. si l-am uns cu ceva ulei luat din Kocoland, recomandat pt. biciclete (cel putin pe eticheta).

Azi am observat ce negru superb e lantul. Probabil trebuia sa sterg mai bine surplusul de ulei.

Incercati nou aparutul pe piata Finish Line Wet Ceramic, in sticluta alba. E destul de scump (cam dublu decat un ulei normal), dar am mers chiar si 100 km prin ploaie si noroi si lantul la sfarsitul turei era ca la prima pedala. Nici un zgomot. Este prima data cand in 100 km de MTB nu e nevoie sa pun ulei pe lant. Sunt convins ca la multe concursuri treburile ar fi fost mult mai bune daca aveam uleiul asta, in special la Iron Bike.

Incercati nou aparutul pe piata Finish Line Wet Ceramic, in sticluta alba. E destul de scump (cam dublu decat un ulei normal), dar am mers chiar si 100 km prin ploaie si noroi si lantul la sfarsitul turei era ca la prima pedala. Nici un zgomot. Este prima data cand in 100 km de MTB nu e nevoie sa pun ulei pe lant. Sunt convins ca la multe concursuri treburile ar fi fost mult mai bune daca aveam uleiul asta, in special la Iron Bike.

De unde l-ai cumparat ?

Am gasit si io pe net da sunt numai magazine din Brasov... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Actionsport- Sibiu :rolleyes:

Eu l-am luat de la George din Cluj (BikeSport), iar in Bucuresti am gasit Finish Line la DK Bike in Crangasi, dar nu aveau decat uleiul neceramic wet, cel negru cu verde. Au zis ca o sa aduca si ceramic. Pretul era undeva pe la 20 RON sticluta mica si 40 RON cea mare (normala).

Este vorba de produsul acesta:

http://www.finishlineusa.com/products/ceramic_wet_lube.htm

L-am luat de vreo 2 luni (Bike24). Foarte bun, da' la MMM tot a trebuit sa mai pun un pic pe lant dupa 30 km. E drept ca la ce noroi era acolo...

Iar aseara am uns usile la cabina de dus cu el. E perfect, mult peste vaselina "teflonata" cu care le unsesem data trecuta :D

Buba cu el (desi poate ca mi se pare) e ca trebuie sa pui mai mult ulei pe lant decat la uleiurile obisnuite. Insa tine foarte bine, inclusiv la praful din Bucuresti (daca stergi cu un servetel din cand in cand).

Am folosit Muc-Off Dry Lube insa lantul este extrem de zgomotos chiar si in primii kilometri. E o chestie generala cu uleiuri de tip dry lube? Lantul a fost curatat in prealabil cu nitrodiluant si lasat peste noapte sa se uste.

De vreo luna de când s-a terminat motorexul am luat la plesneala un ulei Cyclop course spray http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=1891, si spre uimirea mea e mult mai bun, dupa ce dai cu el ramane un strat mai gros deasupra, nu s-a spălat de la o ploaie si chiar după 2 săptămâni era încă ulei destul pe lanț și nu făcea nici o gălăgie chiar dacă era murdar lanțul.

Din nou despre Finish Line Ceramic Wet. Dupa 92 km pe noroi la tura lunga la Sibiu, pe ultimii km prin padure, rulam in liniste TOTALA. Nici un scartait, nimic. Parca era lant scos din cutie!!! Nu a fost nevoie de nici o lubrifiere pe parcurs.

In schimb, nu face fata caniculei. La o tura de sosea pe 35+ grade C, lantul face zgomot (putin, dar face) inclusiv dupa ce dai cu ulei - aproape imperceptibil dar suna. Nu e un ulei de sosea si de caldura, e uleiul perfect pentru trasee mizerabile de MTB.

La lubrifianti de lant mie mi se pare ca evoluez constant , cum cumpar altu mi se pare ca e mai bun , momentan am cyclon dala care nu e spray si mi se pare perfect.

In schimb pentru curatat lantu am luat de curiozitate wd-40 spray si mi se pare cel mai prost

spray cu care poti curata lantu , pur si simplu se curata greu lantul cu el.

Aveam inainte citrus spray , cu care dadeam un jet pe lant si pinioane apoi stergeam lantul cu o carpa , il lasam sa se usuce 1 minut si era ca scos din tipla.

Este vorba de asta .

eu am folosit multe,produse de curat si uns.

in momentul de fata,folosesc gama finishline

http://www.finishlineusa.com/products/ceramic_wet_lube.htm asta este de uns lantul,dupa mine din ce am folosit cel mai bun.

http://www.finishlineusa.com/products/citrus-cleaner.htm asta de curatat,dupa mine cel mai bun,si miroase fain,curata beton.

preturile nu sunt bas ieftine,un bidon mic de uns este 28 lei,si cel de curatat este 60 lei cel mare.

http://www.finishlineusa.com/downloads/video/Floss_The_Clog.mov

uitativa cum trebuie sa curatati pinioanele,puneti solutia aia de lamaie si dati cu carpa intre pinioane,si ies ca noi.

Salutare,

Si eu am incercat solutiile ieftine si la indemana gen wd40, dar saptamana trecuta am cumparat de la SellGros asta :

Imagine postată

Elf MotoChain Lube, 25ron 400 ml, am pulverizat pe lantz, la inceput a fost o spuma alba, ulterior a intrat foarte bine s-a ingrosat si vreau sa va spun ca se simte diferenta, nu se mai aude nici un zgomot de frecare si am deja 100 km de la ungere.

Fiind de motocicleta va dati seama ca e ok si pentru bicla si la 25RON cred ca e cea mai buna oferta. :D

De posirca asta ce ziceti?

Pe mine m-a lasat masca, super, ce sa zic, am dat 30 de lei pe el la un magazin auto, in primele 10-20 de secunde curge ca apa, intra peste tot, dupa aia se usuca si devine aproape ca vaselina, merge bicla de numa. Dupa spalatura cu jet de apa de dupa Neuzer bike party, am dat cu sprayul asta peste tot unde am vazut gaura si miscare :).

Imagine postată

Cel mai bun ulei pe care l-am folosit eu vreodata (si am incercat citeva ...nu putine)este Joes NoFlats exista si varianta pentru Road atit de vreme uscata cit si pe vreme uda , eu am folosit si folosesc doar cel de vreme uda indiferent de anotimp de 1 an si jumatate si sunt extrem de multumit de el . :rolleyes:

Am si eu o intrebare desi nu stiu daca e locul potrivit.Mi-am montat un lant KMC nou insa am uitat sa montez Masterlink-ul si nu mai stiu unde am asamblat lantul. Merge si fara link?

daca tot esti aici, ii dai cu un pic de ulei de lant si merge. da vezi sa ii dai cu cel mai bun ulei de lant

• Upvote 1

Am cumparat si eu un spray Elf MotoChain Lube si mi se pare destul de bun.La 25ron merita.

De posirca asta ce ziceti?

Pe mine m-a lasat masca, super, ce sa zic, am dat 30 de lei pe el la un magazin auto, in primele 10-20 de secunde curge ca apa, intra peste tot, dupa aia se usuca si devine aproape ca vaselina, merge bicla de numa. Dupa spalatura cu jet de apa de dupa Neuzer bike party, am dat cu sprayul asta peste tot unde am vazut gaura si miscare :).

Imagine postată

l-am luat si eu, intradevar intra bine printre bucsele lantului si ramane atat in cat si pe lant chiar si dupa o plimbare de 12km prin zapada de 15-20cm asa ca il recomand.

vreau sa mai incerc si alte produse de lubrefiere de la WURTH