Recommended Posts

Play bike lauda red oil... La fel laudau si perdo's ice wax2... Pedro's greseaza extraordinar, simti ca pedalezi usor, dar... Ceara se aduna incredibil de tare si nu pica jos singura...

Hai sa iti vand un pont, playbike lauda produsul importatorului care le ofera lor discount mai mare. De ce crezi ca nu mai vand trek care era cel mai smecher anul trecut si au bagat puternic marketing pe cannondale sezonul asta?

Salut poti te rog frumos sa descri un pic (producator/denumire produs) spraiurile la care te referi si de unde le-ai cumparat.

Am scris acum cateva posturi de unde le-am cumparat, imi scapa acum numele, iar spraiurile sunt acestea:

https://www.google.ro/search?q=motip+white+grease+ptfe&client=ms-android-lenovo&prmd=isvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMI5M_9qJC1yAIVwt4sCh2CJwrK&biw=360&bih=559#tbm=isch&q=motip+profesional+ptfe+spray&imgrc=kQmOML2vuXEa5M%3A

https://www.google.ro/search?q=motip+chain+spray&client=ms-android-lenovo&prmd=ivsn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIgZSflZG1yAIVAY8sCh0VoA5w#imgrc=iFLH6RVoer4hbM%3A

Pe cel cu teflon l-am incercat pe masina, am gresat clante, balamale,etc...

Cel de lant inca nu.

Cu placere.  Voi reveni cu vesti despre comportament, dar nu sunt sigur daca anul acesta   :-

La o scurta cautare pe Google are numai aprecieri pozitive. Eu il voi cumpara.

BIKINVENTION  
Squirtlube 120 ml

La o scurta cautare pe Google are numai aprecieri pozitive. Eu il voi cumpara.

BIKINVENTION  

Squirtlube 120 ml

Pe "bike-discount" costa aproximativ 330lei/litru (40lei/120ml).

Si un lant XT pe 10 viteze costa 19e=85lei.

Curios

Daca vrei un ulei bun se poate cumpara Muc-Off ceramic dry cu 15 euro flaconul de 120 ml. Eu l-am avut pana de curand si am fost foarte multumit.

Am luat azi din lidl un spray Baufix , ulei cu grafit, parca asa ceva lauda cineva pe aici.

Si pe spray scrie ca e ok ptr metal, zice ca apara de rugina si rezista la presiuni mari, elimina scartaitul etc, arata o balama de usa , o drujba de gard viu si scrie ca e fara silicon:) mai iau una si ptr lant?

Ciclistii secolului XXI vor sa prelungeasca viata lanturilor de bicicleta,lanturi ce variaza azi(2016) de la calitate proasta-la calitate execrabila(shimano),folosind uleiuri cat mai calitative,astfel sa compenseze calitatea slaba a lanturilor.

Imi aduc aminte de lanturile shimano de altadata,lanturi de calitate(life warranty) la care intretinerea era foarte rara si cu produse(degresat/gresat)de proasta calitate(pt ca nu se gaseau in romania produse de intretinere).

Am pastrat un XT-6s din 1997,zace pe-un cadru de otel.Ei bine acest lant vedea ungere cand aveam timp/chef sau il stergeam doar,fara ca el sa scoata vreun sunet specific mai devreme de 2-3 luni(800-1000 km),iar atunci,dupa o eventuala baie in motorina,il ungeam cu ce gaseam la vremea aia(ulei de motor,ulei de mecanisme fine).Si inca merge...Lera mecanica imi arata o uzura a lui de 65-75%,iar kilometri....wow!Acum fac aproximativ 5-6000/an,dar in anii '90 mergeam mai mult.

In concluzie eu folosesc cu succes produse de intretinere moto,mai exact de la Motul si sunt destul de multumit.Gandesc ca un produs testat pe motociclete ce alearga prin lacuri noroioase in care lantul inoata si iese maro din mocirla si ofera tractiune sa suie pante abrupte totodata,este ok si pt o biata bicicleta,al carei lant NU inoata in mocirla,deci NU iese maro si NU trebuie sa ofere tractiune atat de mare incat sa necesite produse de intretinere "ambalate" frumos in marketing ca sa ne fie servite la preturi mai mari decat al unui produs moto-Motul!

• Upvote 3

Eu l-am folsit si l-as situa la 4-4,5 pe o scara de la 1(min.) la 5(max.). La fel si WET CERAMIC.

Nici nu prea unge, nici nu e curat mucul dry C3; singurul lui avantaj e că miroase frumos și că are lanterna aia UV.

Când vreau curat și de scurtă durată pun Shimano PTFE Dry, când am nevoie de ungere ca lumea cu prețul mizeriei, Finish Line Wet (cel verde).

Deci una peste alta...nu exista un ulei decent care sa si unga...sa tina si lantul cat de cat curat.

Eu zic ca exista, orice ce este pe baza de ceara naturala, dar uns cu simt, nu pus in exces.

Eu am pedro's ice wax 2.0, sunt foarte multumit, incepe sa se incarce doar dupa 3-4 aplicari. Si chiar simti ca pedalezi usor, atentie insa, sa alegeti varianta mai laptoasa :-) ca unele zici ca sunt apa... Si este acelasi ambalaj...

Cat km dureaza ungerea cu un astfel de ulei si in ce conditii? Cat trebuie sa astepti de cand ai uns lantul pana cand poti folosi bicicleta?

Eu il las peste noapte, desi zice ca 4 ore trebuie lasat, ungerea tine peste 100km, cu alte uleiuri uscate ma tinea 40-50km, dupa care se simtea ca nu mai e ulei, desi nu scartaia sau ceva de genu... Cu pedro's de obicei ung tot asa, la fiecare tura(40-50km), dar rezista 100 km minim.

Problema e ca se incarca daca nu cureti lantul la 2-3 ungeri...

Dupa un an de asteptari observ ca a aparut si pe piata noastra  Muc-off Hydrodynamic. Am avut un soc cand am vazut pretul - 115 lei flaconul mic de 50ml   :|

Probabil voi spune pas, indiferent de ce miracole spune lumea ca face....  [-X

@@mumus  Ai testat pana la urma acele spray-uri la 15 lei? Ce parere ai?

Eu inca folosesc acel spray, pe care am dat 15 lei, din luna Mai 2015. 

Incepe sa se vada mizeria cam pe la 70 de km daca merg doar in oras. Oricum, lantul vede degresare, spalare si gresare saptamanal.

As incerca, de curiozitate, un produs din asta ambalat frumos si vandut ca fiind un miracol in domeniu. 

Spray la cca 20lei pentru 400ml, o ungere tine peste 100km in conditii dure gen noroi, mocirla, praf intens sau chiar zapada. Trebuie dat cu atentie numai pe role dupa care se lasa 2-3 ore vara sau 4-5 ore iarna pentru a se evapora agentul de presiune si fluidizare din tub.

Il utilizez de peste 4 ani cu succes.

http://www.kim-tec.de/produkte/pflege-und-wartungsprodukte/kim-tec-kettenspray-detail

Pai cam acelasi spray il folosesc si eu, doar ca este fabricat de Motil. Tot nemti. Numai ca eu nu astept atatea ore dupa ungere.  

De obicei curat/ung lantul intr-una din zilele de week-end, dimineata, inainte de o tura cu un prieten, pe langa Bucuresti.  Apoi toata saptamana merg la munca cu bicicleta. 30 de km zilnic. Vine week-endul si o iau de la capat. 

Eu sunt foarte multumit de acel spray. Am aflat de el la un club de ciclism din Bucuresti. Il foloseau mecanicii. Eu credeam ca folosesc nush ce spray de milioane. De unde..., 15 lei, 400ml, supermarket. 

Asta de la Motip il gasesti la Leroy Merlin, langa WD 40.

Asa arata:

393088_product.jpg