Recommended Posts

în urmă cu 8 ore, cpke said:

undeva pe Dorobanţi (?)

Da, pe colț cu str Hristache Pitarul, unde e și o florărie (Trias) care expune pe trotuar.

Eu inca zic ca ptr vara/uscat, cel pe baza e ceara de albine este ok, iar ptr iarna/ud ceva wet.

Am incercat și eu.........

Ce pot sa spun 

-in primul rand este foarte curat. Normal că nu ramane curat că nou , dar mult mai curat decat orice alt ulei 

- după ce le " fierb" este destul de greu de curățat ce rămâne pe lanț 

- trebuie avut grija la ce temperatura se scoate lanțul . Prea cald rămâne prea puțin ulei intre zale, prea rece rămâne prea multa ceara și este greu de curățat ( practic eu nu am reușit să fie bine decât prima data, când am folosit termometrul. Apoi a fost ori prea mult ori prea puțin ) 

- una peste alta am fost foarte mulțumit ........dar ce m a făcut să trec înapoi la ulei normal de lanț :))) este faptul că nu am găsit un solvent care sa dizolve " maclavaisul" sa l țin lichid la temperatura normala pentru a putea unge lanțul . Practic fiind nevoit să " fierb" lanțul de fiecare dată când vroiam sa l ung 

+este foarte curat, silențios și tine mult mai mult decât uleiurile normale 

- nu știu cât de eficientă este ungerea ( deși daca mă iau dupa sunet este foarte buna) 

Motorina, degresant compus din x numar de chimicale, spirt, la 5cm unul de altul....daca stranuti dai foc la casa.

@11.45 

Chiar merita tot acest balamuc un lant Ultegra de 80 lei?!

11 minutes ago, Studio54 said:

Chiar merita tot acest balamuc un lant Ultegra de 80 lei?!

Lantul poate nu, dar pinioanele Ultegra, foile Ultegra si rotitele deraiorului spate Ultegra cu siguranta da. Alea se fac praf in primul rand atunci cand lantul aduna mizerie. Si e departe de a fi un balamuc cand ti-ai format deja niste obiceiuri in acest sens, indiferent de tehnica sau substantele folosite pentru degresare.

Nici nu mai vorbesc de zgomotele scoase de un lant pe care s-a adunat nisip si praf in contact cu pinioanele si foile...