Recommended Posts

în urmă cu 8 ore, cpke said:

undeva pe Dorobanţi (?)

Da, pe colț cu str Hristache Pitarul, unde e și o florărie (Trias) care expune pe trotuar.

Eu inca zic ca ptr vara/uscat, cel pe baza e ceara de albine este ok, iar ptr iarna/ud ceva wet.

Am incercat și eu.........

Ce pot sa spun 

-in primul rand este foarte curat. Normal că nu ramane curat că nou , dar mult mai curat decat orice alt ulei 

- după ce le " fierb" este destul de greu de curățat ce rămâne pe lanț 

- trebuie avut grija la ce temperatura se scoate lanțul . Prea cald rămâne prea puțin ulei intre zale, prea rece rămâne prea multa ceara și este greu de curățat ( practic eu nu am reușit să fie bine decât prima data, când am folosit termometrul. Apoi a fost ori prea mult ori prea puțin ) 

- una peste alta am fost foarte mulțumit ........dar ce m a făcut să trec înapoi la ulei normal de lanț :))) este faptul că nu am găsit un solvent care sa dizolve " maclavaisul" sa l țin lichid la temperatura normala pentru a putea unge lanțul . Practic fiind nevoit să " fierb" lanțul de fiecare dată când vroiam sa l ung 

+este foarte curat, silențios și tine mult mai mult decât uleiurile normale 

- nu știu cât de eficientă este ungerea ( deși daca mă iau dupa sunet este foarte buna) 

Motorina, degresant compus din x numar de chimicale, spirt, la 5cm unul de altul....daca stranuti dai foc la casa.

@11.45 

Chiar merita tot acest balamuc un lant Ultegra de 80 lei?!

11 minutes ago, Studio54 said:

Chiar merita tot acest balamuc un lant Ultegra de 80 lei?!

Lantul poate nu, dar pinioanele Ultegra, foile Ultegra si rotitele deraiorului spate Ultegra cu siguranta da. Alea se fac praf in primul rand atunci cand lantul aduna mizerie. Si e departe de a fi un balamuc cand ti-ai format deja niste obiceiuri in acest sens, indiferent de tehnica sau substantele folosite pentru degresare.

Nici nu mai vorbesc de zgomotele scoase de un lant pe care s-a adunat nisip si praf in contact cu pinioanele si foile...

De cateva zile folosesc

https://www.bikexpert.ro/accesorii/produse-intretinere/ulei-lubrifiant-lant-brunox-top-kett

in ultimele saptamani am iesit cam 70km sambata 70 duminica  70-75km pe zi

Din ce vad, uleiul nu aduna praful sau nisipul, chiar am ramas surprins ca aproape 0 praf si firicele de nisip, dar in schimb parca se duce din zale

Pe suprafata este uleios dar cand misc de lant cam freaca fier pe fier.

Trebuie sa ung cam la 150km lantul

Si eu folosesc Brunox, se pare ca de vreo 4 ani l-au mai diluat. Mie imi place chiar si asa, deși cred că a fost si mai bun. La 150 km mi se pare ok să-i mai dai o stropeală, depinde si de condițiile in care ai mers.

Dar nu asta voiam sa spun.

Ia imaginează-ti ca ești o particulă de praf. Si cum pluteai tu așa prin aer, observi că te apropii de un lanț de bicicletă uns cu un ulei despre care departamentul de marketing a zis că e mai bine sa zicem ca uleiul nostru nu atrage praful.

Ce faci? 

Iti continui drumul sau o sucești in altă parte, că e ulei d'ăla bun?

Hai sa trecem si de partea cealaltă.

Esti ulei d'ăla bun. Ca să stai pe lant si să nu te scurgi, ai nevoie de aderență. Asta o obții cu tensiunea superficială. Cum hotărăști tu uleiule asupra cui să-ți manifesti aderența? Asupra lantului sau asupra prafului?

Hă?

q4aOqil.jpg

Se poate închide topicul.

• Haha 2

Bogătanule.

Se deschide "Cel mai bun ulei de lanț 2"

Sau "Aproape cel mai bun ulei de lanț"

• Haha 2

31 minutes ago, BodoC said:

Sau "Aproape cel mai bun ulei de lanț"

Aș zice că între 150km și 1800km la o aplicare e o diferență ceva mai mare decât ”aproape” [-(

2 minutes ago, paulrad said:

1800km

Ochei!

Sunt eu retrogradul de serviciu.

Dați cu toată forța.

în urmă cu 37 minute, paulrad said:

Aș zice că între 150km și 1800km la o aplicare e o diferență ceva mai mare decât ”aproape” [-(

Carevasăzică ai dat 146 Eur pe butelcuța aia?

N-am dat dom'le, decât am prezentat minunăția. 

3 hours ago, paulrad said:

1800km la o aplicare

Tot degeaba daca cureti complet transmisia o data la 500-600 km cum ar fi civilizat :)) 

8 hours ago, freetools said:

Trebuie sa ung cam la 150km lantul

Asta e cam putin chiar si dupa standarde de lubrifiant dry. Alea in general nu atrag praful, dar nici nu stau prea mult timp pe lant. 150 km in conditiile in care n-ai prins nici o ploaie intre timp mi se pare foarte putin...

da. corect, am utilizat și eu porcăria de lubrifiant pentru lanț „Muci-Off-C3-ceramic-lube”. m-a prins ploaia și lanțul Campagnolo a început să scârție cu acest lubrifiant!

mai mare râsul !!!

1 minute ago, ciomby said:

am utilizat și eu porcăria de lubrifiant pentru lanț „Muci-Off-C3-ceramic-lube”. m-a prins ploaia și lanțul Campagnolo a început să scârție cu acest lubrifiant!

mai mare râsul !!!

Și din experiența mea muc-off e o mizerie!

• Thanks 1
  • Confused 1

Nu trebuie să te prindă ploaia să scârțâie, doar să faci o tură (MTB) mai lungă de 30km. :))

• Upvote 1

Eu doar Muc-Off folosesc la Mtb și cursieră, culmea, nu mi-a scârțâit niciodată nimic 

On 7/30/2020 at 3:23 PM, crystale said:

Intru și eu în clubul ăsta.

On 7/30/2020 at 3:23 PM, crystale said:

Ar trebui sa se numeasca muc-off-down...

Da. După mine, de la Muc-off cea mai bună este sticluța. Picură foarte bine.