Recommended Posts

mi-am luat pe la urma o sticluta de squirt Lube Chain Wax

Peste tot am citit ca e foarte buna, bla bla, ca rezista mult

Dupa ce am aplicat pe lant sincer nu mi se pare cine stie, multa reclama

On 2/9/2021 at 6:59 PM, freetools said:

Am testat 2 metode, una ceara + alcol izopropelic si am fabricat un ulei, am lasat sticluta in apa fierbinte pana s-a topit ceara si am aplicat pe o bucata de  lant de proba

A doua metoda am pus apa la fiert , in oala am pus o cutie de plastic cu ceara la topit in care am bagat lantul pt cateva minute.

7 hours ago, freetools said:

Am schimbat lantul cu unu sram pc 1110 , vad ca e aproape uzat la 0.5, lant nou sigilat la cutie

Aceiasi chestie si cu kmc x11 varianta cu zalele negre,  nu l-am verificat de nou dar dupa o luna intra lera la 0.5

Oare să fie o relație de cauzalitate între cele citate? Nu știm, noi doar punem întrebări! (vorba reclamei).

Cât despre Squirt, permiteți-mi să mă citez 😎

On 8/24/2016 at 8:21 PM, paulrad said:

Ăla de la Squirt e o prostie. Ung lanțul înainte de tură, după 50km scârțâie. Ung lanțul cu o seară înainte, după 20km scârțâie. Și dacă te piși pe el cred că ține mai mult...

Au mai zis și alții că e rău, dar alții au zis că e bun. :)

• Haha 1

am 2 lanturi, am testat pe lanturi diferite

unu e cu ceara topita altu cu uleiul asta

Squirt e cel mai bun :D. N-am rabdare sa caut in arhiva ca sa ma autocitez :P.

• Haha 1

3 minutes ago, haarp said:

Squirt e cel mai bun :D. N-am rabdare sa caut in arhiva ca sa ma autocitez :P.

Nu te autocitezi, nu exiști! Kafka.

• Haha 1

Lasind gluma la o parte, eu cred ca nemultumirile legate de Squirt apar din cauza ca lantul nu a fost foarte bine degresat inainte de aplicarea Squirtului. Daca ramin urme de ulei pe lant, Squirtul nu adera pe zale si poti sa-l uiti... Chiar acum am masurat lantul actual, nu intra lera la 0,75 si am 1800 de km. Transmisie 1x12, lant Sram - X01 cred. Ce-i drept il "ung" destul de des dar n-am probleme cu zgomote si alte treburi. Merg doar pe munte, deci si ceva diferenta de nivel. 

Na, ca am mai revigorat un pic forumul  :)) (ma cam pleostisem dupa ce am citit rubrica de frustrari)

• Haha 1

8 minutes ago, haarp said:

nu intra lera la 0,75 si am 1800 de km

și 0.5 intră?

Daca vreti my 0.02$ cu privire la uleiurile de lant, dupa multiple incercari:

- uleiul perfect nu exista, fiecare avand avantaje si dezavantaje (ori aduna praf, ori trebuie aplicate des, ori se curata foarte greu)

- alea scumpe si fancy sunt, de obicei, extrem de greu de curatat de pe lant (in special daca aduna praf si sunt lasate asa pana polimerizeaza)

- alea dry trebuie reaplicate deranjant de des, iar in caz de ploaie oricat de timida dispar aproape instantaneu de pe lant

- alea wet aduna inevitabil mizerie, singura intrebare fiind dupa cati km: pot fi 100 sau pot fi 500 pana lantul devine atat de plin de mâzgă incat sa trebuiasca curatat

Din punctul meu de vedere, cel mai bun ulei de lant e ala care sta pe lant macar 500 km (chiar si daca ma prinde vreo ploaie) si apoi se poate curata usor si rapid. Momentan folosesc asa ceva, luat din Decathlon, si face exact ce vreau. Da, aduna ceva praf in timpul asta, dar nu poti sa le ai pe toate in viata. Am impresia ca si solutiile din categoria ”ulei de drujba" se incadreaza destul de mult in tiparele astea, desi trebuie sa recunosc ca am lasat demult in urma vremurile in care imi ungeam lantul bicicletei cu ulei de masina de cusut.

Cele mai proaste uleiuri de lant pe care le-am folosit au fost alea scumpe si fancy care se uscau pe lant o data aplicate (chiar si aplicandu-le za cu za, picatura cu picatura, si apoi curatand excesul de ulei). Sigur, de lubrifiat lubrifiau foarte bine, dar daca ajungeai sa imbacsesti lantul de praf, devenea atat de greu de curatat incat era mai simplu sa-l arunci la gunoi si sa cumperi altul.

Daca gasiti sfantul Graal al uleiurilor (un ulei care se aplica usor, rezista la apa, nu aduna praf deloc, sta pe lant macar 500 km si se curata cvasi-instantaneu indiferent de solventul folosit), sa ma anuntati si pe mine.

Stai puțin.

350 lanțul tratat.

85 de lei replicare ceara la niste km. Dar pt 85 de lei, trebuie sa ii duc 2 lanțuri?! Pai eu nu am transmisie și pe roata fața și stanga dreapta pe roata spate. 

poate la acei km este limita de rupere a lanțului

• Haha 2

Nuuu, este limita de rupere a simplei legături carbon-carbon din ceara de pe lanț! ;;)

• Haha 5

Duti uăi, că carbonu-i negru, ceara-i albă. Ai văzt tu lumânări de nuntă negre?

Măi oameni buni, vă rog explicati-mi si mie cum un ulei adună praf, altul nu. Ca nu mă prind. Ce e în capul unei particule de praf care stă si ea la aterizare ca proasta? "Am cam zburat astăzi. Ia sa ma hodinesc si eu pe lanțul ăsta de bicicletă. Si când sa se aseze, toropită de căldură, vine ingerul ei păzitor, ca si ele au un înger, nu, stai fă proasta colbului, nu te așeza pe lanțul ăla, că e uns cu uleiu' ăla al cărui nume nu-l pronuntam..

Sau ce zice uleiul ăla? Ia, ostenii mei, ca mult praf am mai indepărtat azi de pe lanțul ce-l slujesc, sa mă mai relaxez si eu un pic.

Nu! E marketing. Ai aderență! Stai pe lant, aduni praf. Nu ai aderență, pici de pe lant praful se asează pe lant.

Ce e asa greu?

• Haha 3
  • Confused 1

în urmă cu 4 ore, freetools said:

Asta are un sg dezavantaj pretul ca in rest numai "avantaje unul si unul"

"Avantaje

- pierdere de frecare de sub 5W pentru mai bine de 900 km cu o singura aplicare

- iti da energie "gratis" indiferent de conditii (adaugat de mine: oare daca nu dau din pedale merge singura bicicleta? o face bicicleta electrica?)

- mareste durata de viata a transmisiei

- respinge apa si nu atrage praful

Nu generaza watti dar in schimb reduce pierderea lor prin frecare. Testat atat in laborator cat si in teren"

Mai au putin si ne zic ca daca folosim uleiul ala de lant nici bicicleta nu mai trebuie curatata de praf si nici pantofi ca e ca in Star Treck genereaza un camp de forta si in cadrul lui nu mai intra praful.=))

PS sunt eu singurul ghinionist caruia i se prafuieste si bicicleta nu doar lantul cand merg pe sosea?

• Upvote 1

On 7/29/2020 at 8:32 PM, paulrad said:

q4aOqil.jpg

Se poate închide topicul.

Iar mă citez singur. Eu v-am zis de ceva vreme despre acest produs, dar erați ocupați cu cumpăratul parafinei 👀

• Like 1

De banii ăia pot cumpăra 3 transmisii la bicicleta de oraș.

Schimbăm titlul în "cel mai bun ulei de lanț la un preț decent" :D

Poi e decent că este sticlă mică cu 10 picuri la 14 euro, iar ei zic că tre să pui 2-3 picuri pe an, depinde cât te dai :))

• Haha 2

Io de vreo doi ani dau cu de asta ; MULTI Spray multifunctional Wurth - YouTube

Nu aplic ca tampitul ala ca raman fara frane  in schimb,  de multe ori dau inainte de a iesi peste cel necuratat sau poate un pic sters cu o carpa , dau lantul jos si il bag in benzina o data la cateva sute de km. 

Folosesc de astea ieftine cu PFTE de obicei si nu scartie nimeni niciodata :)

De cand ma dau cu electrica, adica mult, cel mai bun ulei de lant am observat ca e ala ce-l am la îndemână :).

• Upvote 2

Normal. Dacă ai motor merge lanțu și mai murdar și mai neuns. Nu simți că pierzi 3 watts...

Squirt Lube Long Lasting Dry Chain Lube - 120ml

Pare bunicel.

Din ce am testat  nu aduna mizeria