gheo

Saboti cursiera

Recommended Posts

Sabotii de pe ultegra - cel putin de pe 6800 - erau cam tari si tineau destul de slab. Nici nu inteleg de ce ii mai pun - sunt o porcarie de saboti. BXP sunt o imbunatatire neta. Daca ar fi sa ii compar ca putere sunt undeva la 1/2 din putere intre ultegra cu sabotii originali si o frana hidraulica RS685.. Probabil ca o sa fie la fel sau mai bine decat mini-v. BXP-ul nici nu scartie. Ai grija si cum ii aliniezi - sabotii trebuie sa fie un pic sub unghi fara de janta,

Noi folosim cei albastri de ceva vreme si suntem incantati de ei si doar pe modelul asta am mers. Nu imi pare deloc rau de alegerea facuta, ea e oricum mai kamikaze ca si mine pe coborari. Momentan Mavicurile ei se impaca bine cu Flash Pro BXP, asa ca ne-am luat o piatra de pe suflet. Sau o bataie de cap in minus, cu alte cuvinte. Modulatia e destul de buna pe 105, insa depinde si cum apesi. Am observat ca la majoritatea apasarea manetei este in forta, nu treptat. Recunosc, mi se intampla si mie, mai ales daca ma panichez, iar bicicleta nu reactioneaza foarte bine. Si aici nu ma refer la faptul ca te poate pune in cap, chiar daca ma las usor pe spate.
Cat despre Kool Stop, cei care au facut comanda in grup si am discutat despre produs dupa ceva luni, parerile au fost impartite. Probabil se asteptau la ceva mai wow. Nu stiu daca pretul reflecta asta, insa pe alte forumuri am gasit aceleasi pareri impartite.

LE. @tzunoi ai o poza intamplator cu unghiul de aliniere de care ai mentionat? Ma gandesc ca te referi putin inclinati in fata, caci nu ai cum sa ii montezi saboti drept, janta fiind circulara. Nu?

Da - la unghiul ala ma refer. Iar poze nu am. Din ce stiu explicatia e ca atunci cand sabotii fac contact cu janta se mai curata un pic janta si arunca toata mizeria afara - in terorie. Daca ar fi fost paraleli sau inclinati in spate toata mizeria ar fi fost prinsa intre ei si si janta si atunci aveai parte de concent gratis/claxon plus sculat toti caini din cartier.

• Haha 1

@tzunoi banuiesc ca te referi la toe-in, nu?

Din ce am mai citit eu sabotii de la R8000 sunt identici cu aia de la 6800 si sunt de acord ca sunt cam prea grosieri. O sa vad dupa prima tura cu BXP cat de mare e diferenta...

Dupa vreo 3 ture cu noii saboti ma declar multumit, desi e posibil sa ma fi obisnuit intre timp cu feel-ul noii frane. Oricum, pana nu ajung sa fac o coborare lunga de pe un munte adevarat, n-o sa-mi dau seama concret cat de mari sunt diferentele. Pana la urma i-am montat fara toe-in, ca am citit in destul de multe locuri ca la franele moderne si din gamele superioare, care sunt mult mai rigide decat cele "de pe vremuri", nu mai e nevoie de toe-in. In plus, nu scot absolut nici un zgomot la franare, iar toe-in-ul in general era solutia numarul unu pentru problema scartaitului.

Altfel, cu noua frana si noii saboti senzatia la franare ramane destul de diferita fata de vechea configuratie, in sensul in care in prima jumatate a cursei active a manetei (deci la forte de franare mici) parca trebuie sa apas ceva mai tare decat inainte ca sa se intample ce vreau, in timp ce la forte de franare mari am de depus mai putin efort decat inainte. Asta e foarte probabil sa vina din faptul ca clestele nou e mult mai rigid decat cel vechi, dar si din cauza ca sabotii au alta grosime si duritate fata de cei de v-brake. Si, desi e diferit si necesita putina acomodare, consider ca in final e ceea ce vrei de la o frana, sa aiba o modulatie mai buna la forte mici de franare si sa necesite un efort cat mai mic la forte mari de franare.

@majikstone dacă ajungi în Maramu te duc eu la loc de testat saboții 😛

Io ajung daca-i musai, da' nu cu bicicleta asta... Altfel pante de 15% gasesc si prin satele vecine :))

Aha, deci tu în Maramu ai veni, dar pentru de alea de 60 de grade. 

• Haha 1

Normal, cea mai buna coborare e aia intoarsa.

am primit franele noi 105 R7000

Pana acum de cand am cursiera am folosit saboti BBB si jagwire care sunt mai  lati pe suprafata de franare

https://www.marosbike.ro/saboti-de-frana/saboti-frana-jagwire-basics-road-bwp1003-negri.html

https://www.marosbike.ro/saboti-de-frana/bbb-saboti-frana-bbs-0111da-roadstop-deluxe-dualcontour.html

Vad ca cele cu corp de aluminu sunt mai inguste un pic pe suprafata de franare

https://postimg.cc/8j5GRfQ6

Voi ati simtit vreo diferenta intre sabori mai lati si cei mai ingusti?

E vremea asta ca nu pot sa ies😧 sa testez

Sabotii de pe maros nu sunt compatibili cu ce ai tu..sau cel putin asa par. Iti trebuie cauciucuro care sa intre in corpul de aluminiu. Legat de lățime 

- s-ar putea sa iti strice jant a. Depinde unde nimeresc pe suprafață de frânare.