Sign in to follow this  
andrei

dati o parere despre o parere...

Recommended Posts

E o stire aparuta ieri pe agentiile de presa.

Ciclistul german Jan Ullrich va câºtiga Turul Franþei 2006 cu uºurinþã, este de pãrere fostul sãu rival, americanul Lance Armstrong, de 7 ori câºtigãtor al Marii Bucle. ''Prezic cã Ullrich va învinge cu un avans de 4 sau 5 minute'', a declarat Armstrong pentru ziarul Bild. ''Texanul'', retras anul trecut din curse, declara mereu cã adversarul sãu principal în Turul Franþei este Ullrich. Germanul a câºtigat Turul Franþei din 1997 ºi s-a clasat pe podium în 6 din ultimele 7 ediþii câºtigate de american. Armstrong a dezvãluit cã întreaga strategie a echipei sale se baza pe neutralizarea germanului, deziderat împlinit de fiecare datã. Americanul a reiterat dorinþa sa de a nu mai participa în Turul Franþei. ''Nu voi mai concura

niciodatã, dar nu înseamnã cã nu voi mai avea nici o legãturã cu Turul Franþei. Este o cursã fantasticã ºi o voi urmãri mereu''.

De data aceasta nu sunt de acord cu Armstrong :)

Ulle nu mai are forta sa castige Turul Frantei.

Basso o sa il rupa urgent in munti...si daca nu va fi Basso mai sunt cel putin trei oameni care pot sa il bata pe neamt.

Va las pe voi sa va ganditi care sunt acestia 8)

IMHO conteaza mai putin cine e favorit, ideea e ca in sfarsit se relanseaza TdF, pentru ca de 3 ani cel putin nu mai exista nici un suspense.

Guest

IMHO conteaza mai putin cine e favorit, ideea e ca in sfarsit se relanseaza TdF, pentru ca de 3 ani cel putin nu mai exista nici un suspense.

:cry: asta fac comentatorii nostri din spectatori :cry: Exemplu tipic, urator de Armstrong :wink:

Imi lipsesc momentele alea in care pe catararea HC dintr-o data dispare favoritul 0 din plutonul fruntas, sau cand la contratimp iese pe locul 2 (la .05 sec de leader) un individ de toata lumea zice "cine dracu' e asta !?". Sau cand tricoul galben se joaca in a treia saptamana de cursa.

Nu cred ca are sanse Ullrich, cred ca s-a cam obisnuit cu infrangerile asta e problema lui.

Ma gandesc la Vinokourov, Basso, Cunego, Valverde, Menchov poate chiar Popovych, daca i-a dat Armstrong reteta lui.

Sincer as vrea sa fie Cunego, Valverde sau Vinokourov, unu care nu e bun la contratimp care trebuie sa se lupte pe munte pentru a face diferenta. Doar asa ar fi spectacol.

In privinta lui Basso sunt cam sceptic ca are sanse sa castige si TdF daca merge sa castige Giro. In cazu in care se concetreaza doar pe TDF sunt de parere ca are mari sanse.

Guest andrei_triatlon

hmmm ... Referitor la declaratiile lui Armstrong ...

Are destul de multa dreptate . Asa cum intreaga lor strategie se baza pe neutralizarea germanului , asa era si strategia lui Ullrich (care din pacate nu l-a adus la rezultatele asteptate)...

Vreau sa spun ca acesta din urma se concentra exclusiv pe Lance Armstrong "uitand" ca mai exista si alti competitori care ar putea sa-i sufle locul al doilea ...

Pentru 2006 strategia lui Ulle se va schimba ... nu mai e Armstrong !

Totul va depinde in cea mai mare masura de el , de forma lui fizica si de competitivitatea echipei ...

In orice caz eu ma astept la o surpriza pentru anul 2006 :D

Bafta la antrenamente !

Ma bag si eu :)

Sincer si eu as vrea sa il vad pe cazacul Vinno castigand. Spun ca mi-ar place pentru ca sansele lui sunt mici. Si eu ii vad ca si favoriti pe Basso, Menchov, Popovych sau pe Cunego.

Ulle nu este favoritul meu pentru ca nu mi se pare spectaculos. Chiar azi ma uitam la o etapa in care a atacat Pantani si neamtu a avut aceeasi reactie ca si la atacurile americanului Lance. A pus capul in pamant si a tras ca un caine. Admirabil efortul dar sa fim seriosi...atat poate.

Cat despre afirmatiile voastre ...conform carora sunteti satui sa vedeti acelasi om castigand :D si ca va ganditi la vremurile trecute ma bufneste rasul.

Hai sa fim seriosi. Majoritatea nu ati apucat sa il vedeti nici macar pe Pantani. Si sa nu imi spuneti ca daca sunteti asa de fani de istoria ciclismului sunteti fascinati de "Canibalul" Merckx sau de Indurain si va dezgusta Lance.

Mai fratilor...pe vremea lui Mercx nu misca nimeni tot anul. Ala radea tot. Se retrageau ciclistii la start daca auzeau ca vine omul. Spuneau ca nu are sens..oricum castiga animalul :)

Asa ca hai sa fim seriosi...terminati cu copilariile.

Din punctul meu de vedere toti ciclistii care iau startul intr-o cursa de Pro Tour merita admiratia noastra(si cei care au dat o pedala in viata lor nu au cum sa ma contrazica).

Sper ca nu am fost prea "dur", dar asta gandesc in momentul asta si nu sunt genul de om care sa se abtina... :wink:

Hai noroc.

Guest

Cat despre afirmatiile voastre ...conform carora sunteti satui sa vedeti acelasi om castigand :) si ca va ganditi la vremurile trecute ma bufneste rasul.Hai sa fim seriosi. Majoritatea nu ati apucat sa il vedeti nici macar pe Pantani. Si sa nu imi spuneti ca daca sunteti asa de fani de istoria ciclismului sunteti fascinati de "Canibalul" Merckx sau de Indurain si va dezgusta Lance.Mai fratilor...pe vremea lui Mercx nu misca nimeni tot anul. Ala radea tot. Se retrageau ciclistii la start daca auzeau ca vine omul. Spuneau ca nu are sens..oricum castiga animalul :D

Asa ca hai sa fim seriosi...terminati cu copilariile.

corect si concret

hmmm ... Referitor la declaratiile lui Armstrong ...

Are destul de multa dreptate . Asa cum intreaga lor strategie se baza pe neutralizarea germanului , asa era si strategia lui Ullrich (care din pacate nu l-a adus la rezultatele asteptate)...

Vreau sa spun ca acesta din urma se concentra exclusiv pe Lance Armstrong "uitand" ca mai exista si alti competitori care ar putea sa-i sufle locul al doilea ...

Pentru 2006 strategia lui Ulle se va schimba ... nu mai e Armstrong !

Totul va depinde in cea mai mare masura de el , de forma lui fizica si de competitivitatea echipei ...

In orice caz eu ma astept la o surpriza pentru anul 2006 :D

Bafta la antrenamente !

Strategia lui Ulle in cativa ani a fost sa prinda locul 2 sau podiumul. Defapt niciodata nu a riscat ceva intr-o etapa. (imi amintesc de anul in care a cazut Beloki). Singura data cand a riscat a fost cand a atacat inca de pe Tourmale cand se credea deja castigator de tur, in 2003.

Parerea mea e ca Ulle nu mai are forta sa castige asta se vede si din faptul ca in ultimii 2 ani nu a mai terminat pe locu 2. Declaratia lu Lance mi se pare mai degraba una diplomatica

Si eu cred ca Basso...DAR... Nu stiu ce parere aveti voi despre Vinokourov insa mie mi-a placut mult cum s-a prezentat anul trecut in TDF... asa ca in sufletul meu am sa-i tin pumnii cazacului...

cred ca uitati de profilul turului cand va grabiti sa il declarati infrant pe ullrich. sunt 2 contratimpuri individuale de peste 50 de km si numai 3 etape se termina in plina catarare (fata de 2001, 2002 cand ajunsesera sa fie chiar 5)

alta chestie cu care nu sunt de acord este ca ullrich nu mai are forta sa fie bun pe catarari. el a dovedit in ultimele tururi ca problema lui e cel mult ca nu e in forma maxima atunci cand incep muntii, nu ca nu are potential sa stea langa cei mai buni. cred, totusi, ca basso l-ar putea invinge, desi parcursul nu il avantajeaza.

cat despre altii, mi-ar placea si mie sa vad un cunego zburand pe alpe d'huez dar ca sa castigi turul frantei iti trebuie mult mai mult decat talent.

si, la ora actuala, cred ca poate 2 sau 3 ciclisti au combinatia necesara de experienta, forta pe toate terenurile si echipa puternica necesare pentru a lua un tur fara lance: basso, ullrich si, poate, vinokourov

un valverde, popovych,mayo 8) (stiu, e putin probabil, dar ce frumos ar fi sa revina la forma din 2003..) rassmusen sau altii ar fi surprinze placute, dar improbabile in ceea ce priveste prima treapa a podiumului

asa este ullrich va castiga turul frantei in 2006!!!!!!!!!!!asta este clar !!!!!!!!!

Nu stiu de unde atata claritate..poate reusesti sa ni-o expui si noua