mircescu

Sarea - Inger si Demon

Recommended Posts

De departe subiectul care ma preocupa cel mai mult, pe mine ca persoana si bineinteles ca persoana care face efort fizic regulat.

De ce inger?!

Sodiul este unul dintre cei mai importanti electroliti din corp, fara de care sistemul nervos (si nu numai) nu ar functiona in limite normale. Si clasicul fara sare mancarea nu are gust.

De ce demon?!

Datorita faptului ca este extrem de greu de echilibrat consumul de sare fara a lua in calcul eliminarea ei, excesul de sare este cauza unor boli cunoscute: piatra la rinichi, etc.

Persoanele cu exces de sare manifesta o transpiratie necontrolata, suporta cu greutate temperaturile ridicate, presiune crescuta a sangelui.

Facand parte din randul substantelor anorganice corpul nu poate procesa decat o milionime de gram din fiecare lingurita de sare ingerata.

Clorul ce intra in componenta ei este mai mult decat un simplu daunator putand conduce pana la moarte.

Din 20gr ingerate, corpul (rinichii) nu poate elimina decat cca 7gr.

Nutritionistii sustin ca o dieta echilibrata (avand la baza vegetalele, dar fara eliminarea carnii) poate sustine cerinta organismului de sare fara nici un pericol.

Cam asta ar fi in linii mari (ramane sa fiu completat/corectat de voi). Un site care trateaza problema cum nu se poate mai bine: Sarea.

Si ca tot veni vorba: sare marina, gema sau iodata? (pentru consumul de zi cu zi).

Pentru mine e doar DEMON.

Sodiul poti sa-l iei si din alte surse. Oricum sarea fiind anorganica nu prea se asimileaza. Doar trece prin sistem si se elimina in exact aceeasi structura. Si daca e in exces se mai si depune pe ici-colo.

pentru mine si inger si demon.

deloc...nu iese mancarea

prea multa...iese sarata

• Upvote 4

Nu mananc prea sarat, adaug doar daca nu are gust mancarea, deloc.

De eliminat, o elimin prin transpiratie, pedaland :o3

mai demult s-a mai discutat despre consumul sare pe forum!:)

in concluzie sarea poate fi demon daca mananci f. sarat fara sa faci efort!:D

mai demult s-a mai discutat despre consumul sare pe forum!=))

in concluzie sarea poate fi demon daca mananci f. sarat fara sa faci efort!http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/18.gif

s-a scris si un articol

Cat de buna este sarea pentru un ciclist? | Ciclism.ro - biciclete, magazine, stiri, istorie, totul despre ciclism

Cu sarea de lamaie cum sta treaba?La tura de ieri am pus foarte putina sare de lamaine si putin zahar cat pt 0.5L si fara sa aiba un gust puternic si mi-a ajuns pt 20 km intr-un ritm confortabil.

Cu sarea de lamaie cum sta treaba?La tura de ieri am pus foarte putina sare de lamaine si putin zahar cat pt 0.5L si fara sa aiba un gust puternic si mi-a ajuns pt 20 km intr-un ritm confortabil.

Totusi, 20km intr-un ritm confortabil cred ca poti sa faci si fara sa bei nimic pe parcursul lor. Daca nu, probabil suferi de ceva.

Sarea de lamaie din comert este un produs de sinteza, cunoscut in chimie ca acid citric. Se gaseste in mai toate sucurile acidulate din comert si in mai multe alimente pe post de acidifiant, sub denumirea de acid citric sau E330. La un moment dat a fost si un scandal ca ar fi cancerigen. Ceva pozitiv organismului nu cred ca are cum sa aduca, ca mai toti produsii de sinteza de altfel.

Una peste alta, nu as baga asa ceva in mine de bunavoie, mai ales in contextul in care un gust acrisor se poate obtine foarte usor prin stoarcerea unei lamai iar rezultatul este mult mai sanatos.

Referinte:

Wikipedia RO | Wikipedia EN

• Upvote 2

Pai asta era si ideea ca nu am putut sa imi dau seama in 20 km daca ar aducea vreun beneficu apoi am schimbat cu apa de la un izvor si mi-am continuat tura.Da si eu prefer lamaia dar ieri nu am avut si eram in graba.

Ieri a fost doar de proba nu obisnuiesc sa fac asta.Deci nu are legatura cu sarurile eliminate nu aduce alte sa inteleg.

Eu stiu ca sarea consumata inainte de traseu aduce mai multa sete. E bine totusi sa consumi in alte momente sare pentru a-ti completa aportul zilnic de sodiu. Cu toate ca acestea sodiu-ul se poate lua si din alte alimente (ridiche roz, spanac, sfecla rosie, frunze de patrunjel, fasole si mazare, cartofi, dovlecei, varza etc.)

Se gasesc in comertul romanesc pliculete/tablete/solutii cu saruri si minerale?

Anul trecut am avut o astfel de solutie cu multe minerale (luata din "afara") din care picuram in bidon si faceam o apa usor sarata si numai buna de baut. Apa simpla nu mi se pare la fel de satioasa precum apa sarata, plus ca niste minerale in plus nu strica pe canicula si multa transpiratie.

Eu folosesc Zdrovit Anticarcel. Nu ma pot pronunta asupra eficientei in comparatie cu Zero de la high5, pe care le foloseam inainte, dar sunt mai ieftine si decat Zero si decat Prolyte.

Am incercat Zdrovit Anticarcel si nu-mi place deloc pt ca e dulce. Eu vreau ceva care sa faca apa sarata si sa contina minerale si electroliti.

As incerca si Prolyte, dar cum are aroma de portocale nu cred sa fie nici asta asa cum vreau.

La Prolyte nu prea se simte aroma aia de portocala. E si dulce si sarat in acelasi timp.

De incercat si pliculetele Mg-K Vis (se administreaza direct ca pulbere, se dizolva in saliva) :

http://www.magazin-n...-12x15ml--14902

Un supliment de Magneziu foarte bun este si Magnerot, doar ca este conditionat sub forma de comprimate..