Guest

Speedhubs - Rohloff , Sram, Shimano

Recommended Posts

Bucură-te cât poți, după ce intră în drepturi Brexit-ul o să stea frumos plicul tău 3 săptămâni la BSI, la grămadă cu bunătățile din China.

• Upvote 1

32 minutes ago, otsdr said:

Bucură-te cât poți, după ce intră în drepturi Brexit-ul o să stea frumos plicul tău 3 săptămâni la BSI, la grămadă cu bunătățile din China.

Sa stii ca m-am gandit si la asta :) Desi e posibil sa adopte un statut intermediar si sa ramana in uniune vamala cu UE, cine stie?

In alta ordine de idei, acum ma uit pe CD-ul cu documentatie si filmulete despre Rohloff si tot felul de operatiuni posibile, si iata ce informatie am gasit (apropos de o discutie recenta): zice ca in cazul in care trebuie inlocuite simeringurile la un butuc cu seria sub 25400, adica anterior anului 2004, acesta trebuie trimis la distribuitor, adica Rohloff Germania, SUA sau Australia. Cu aceasta ocazie, simeringurile vor fi inlocuite cu modelul nou, dupa care acesta poate fi inlocuit la orice dealer autorizat Rohloff. Deci se pare ca problema o reprezinta extragerea simeringului vechi (fara carcasa metalica). Probabil ca fiind cu carcasa din cauciuc, este mai greu de extras si se pot produce alte daune daca se lucreaza cu scule uzuale.

Imi comandasem scula extractoare (pentru modelul nou) de pe hibike.com. Aparea a fi pe stoc. A doua zi am primit un mail intr-o engleza foarte aproximativa (catre groaznica) prin care eram anuntat ca de fapt nu este pe stoc acea scula si nici nu au informatii privind data intrarii in stoc (celelalte produse pe care le-am comandat fiind pe stoc). Pana la urma am renuntat la ea, am sa incerc sa confectionez ceva similar dar parca as fi preferat originalul.

http://www.hibike.com/rohloff-dichtring-auszieher-for-simmeringtool-p8e3e71e14bd757a9664caac283fa2d43

Mai citisem pe forum ca hibike sunt problematici, dar acum am aflat-o :)

Păi atunci se simplifică destul de mult situația. Sub simeringuri nu ar trebui să fie decât... simeringurile rulmenților. Alternativa: din moment ce butucul are oricum o vârstă și ai cumpărat și garniturile de hârtie poți să-l desfaci parțial și sa extragi simeringurile.

Dacă nu mă înșel Mladen e tot din Timișoara și e certat cu manualele Rohloff - schimbarea rulmenților e mai complicată decât schimbarea simeringurilor ;).

Cam la asta ma gandesc si eu, ca simeringurile vechi nu trebuie sa iasa neaparat in stare perfecta :) dar nici nu as vrea sa fac prapad in zona ca sa le extrag.

Pe de alta parte, m-a intrigat informatia ca scurgerile de pe partea cu discul sunt - in majoritatea cazurilor - cauzate de un exces de ulei in butuc. In destul de putine cazuri este vorba de ceva particule sau corpuri straine prinse sub buza simeringului, iar in cazuri si mai rare este vorba de uzura simeringurilor.

Eu sunt absolut convins ca in butuc am bagat exact 25 ml, dupa ce am facut toate celelalte operatiuni ca la carte. Deci nu ar trebui sa existe niciun exces, dar am sa scot intai vreo 3-5 mililitri de ulei din butuc sa vad ce se va intampla, cu atat mai mult cu cat inainte de schimbul de ulei nu aveam scurgerea asta. Cand am facut schimbul de ulei, din butuc am extras cam 20 mililitri de ulei (in total 45 ml cu tot cu lichidul de spalare).

Oricum, Rohloff garanteaza ca butucul functioneaza foarte bine si ca ramane destul ulei in butuc pentru o functionare corespunzatoare, chiar si atunci cand s-ar scurge prin toate partile si esti convins ca ai pierdut tot uleiul :) 

Am mai vazut ca altii baga doar 20 de mililitri la schimbul de ulei (parca nu m-as lua dupa tot ce citesc pe forumuri, totusi).

Cu Mladem sunt chiar vecin, nu doar concitadin si con-rohloffisti. Cand ne vedem, ne salutam cu 14 degete la cozoroc :) Desigur ca il voi deranja atunci cand voi constata ca sunt in dificultate. Dar pana atunci prefer sa imi prind eu urechile ca si mie imi place.

La urma urmei, am mai schimbat eu la viata mea simeringuri la cutie de viteze nemteasca. Doar ca nu era Rohloff, ci Trabant :)

• Upvote 1

Timpul a mai trecut, ati gasit pe cineva care sa se priceapa la butucii cu viteze integrate? 

La mine e vorba de un Nexus 7 care mai scapa din cand in cand dintr-o viteza in alta, dar revine dupa o pedala.