Guest

Speedhubs - Rohloff , Sram, Shimano

Recommended Posts

Intuitiile tale in ce privesc butucii cu viteze sunt corecte.

Si nu toate sistemele au grip shifturi. Nici mie nu prea imi plac, dar te poti obisnui.

Eu vreau sa-mi fac o bicla de trekking si mi-ar placea sa o fac cu un astfel de butuc. Am niste butuci, dar doar cu 3 viteze, suficient pentru oras dar nu pentru calatorii mai lungi pe teren variat.

Daca gasesti de vanzare sa pui niste link-uri aici. Ca e Shimano sau Sram nu cred ca conteaza. As prefera unul pentru frana pe disc.

Cine are astfel de butuci pe bicla si o foloseste sau a folosit, sa ne spuna si noua cum e.

Aceste preturi si faptul ca exista alternativa la Rohloff mi-a dat impulsul sa desfac problema - cutia pandorei :mrgreen: Sunt la promotie, parca toate Sram!!!

http://biker.hu/?m=57&kat=Agyv%E1lt%F3k

Desi textul e in maghiara, strictul necesar cred ca il pricepe oricine, restul traduc eu la cerere. Compatibil frana pe disc este primul, MHDS01. MH7K02 si MH5K02 sunt fara freewheel, cu torpedou sau invers, fara torpedou? Oricum, pentru offroad frana aia cred ca e sinucidere.

HUF are azi cursul de 0,015448.

Si acum la modul concret, daca la postul meu anterior, adaug aceste produse la preturile respective, ce parere aveti?

Sa zicem ca ai foi si pinioane XT de 44-32-22 si 11-12-14-16-18-21-24-28-32 dinti.

Deci ai rapoartele:

- foaia de 44: 4, 3.67, 3.14, 2.75, 2.44

- foaia de 32: 2.29, 2, 1.78, 1.52

- foaia de 22: 1.38, 1.22, 1.05, 0.92, 0.79, 0.69

restul sunt suprapuneri, chiar daca nu exacte, nu vei sti ca ai un raport mai optim, de 2.67, pe foaia de 32 decat 2.75-ul de pe foaia de 44.

Ai in total in acest caz 15 viteze reale. Sa zicem ca si un 3x7 e destul, in cazul ala presupun ca ai vreo 13 viteze reale. Cred ca un schimbator de 9 viteze in butuc nu merita luat, nu poti selecta un raport destul de optim. Bine, ar fi de ajuns si 9 viteze, dar daca se poate cu 13, de ce nu?

Acum ii drept ca diferenta dintre 2 rapoarte la XT e de vreo 12%. Deci daca raportul optim ar fi exact la mijlocul celor doua, si ai putea pedala doar cu cadenta fixa ai pierde maxim 6% din viteza (asta inseamna ca ai merge cu 20 km/h in loc de 21.2 km/h). Daca ai avea 9 viteze egal dispuse aceasta pierdere maxima ar fi cam 10%.

Daca vrei mai multe viteze cauta informatii despre Dualdrive. Sotia mea are de ani de zile un angrenaj Dualdrive cu 24 de viteze si e foarte multumita. Invirtit accidental de maneta n-am vazut la ea, nici la urcari mai serioase.

SRAM Dual Drive (exemplu de pret):

http://www.bike-shop.de/sram-nabe-dual-drivekit-p-1977.html

http://www.sram.com/en/

Dualdrive II / 24 sau 27 viteze, (la modelul cu 27 viteze exista Trigger Option)

Daca vrei sa stii si de la altul cum se comporta in practica si combinat cu 3 foi (daca nu ma-nsel) intreaba-l pe Domnicu.

Din tot ce ofera piata la ora actuala nimic nu e comparabil cu Rohloff, nimic. Peste citeva saptamini va pot spune mai mult despre cum se comporta Rohloff pe distante mai mari si in Alpi.

Si eu mi-am facut acu vreo 2 ani o bicicleta cu 3 schimbatoare de viteza. Am avut un vechi butuc Sachs cu 2 viteze interne si 6 pinioane 14-28 si foaie tripla 28-38-48. Era distractiv sa schimbi atatea viteze si destul de util. M-am gandit si eu la sistemul mai avansat cu 3 viteze in butuc, 9 pinioane si 3 foi. Dar la bugetul actual numai cu gandul raman.

Dar stiti ca exista si foi cvadruple? Si daca s-ar pune 9 pinioane pe un butuc Rohloff?:shock::shock::shock:

Si daca s-ar pune 9 pinioane pe un butuc Rohloff?:shock::shock::shock:

N-ar incape in nici un cadru normal.

Dar nu exista nimic ce n-ar exista ;-). Am vazut pe net un cadru (constructie proprie a unui canadian; daca nu ma-nsel) in care se putea monta o roata compusa din trei jenti+caciucuri (montate paralel).

Vesti proaste, baieti: http://www.sram.com/en/service/sram/faq.php?faqID=98f13708210194c475687be6106a3b84

"Q.Can I use an internally geared hub for off-road use?

A.The quick answer would be no. (...) The internal hubs that SRAM offers are best suited, and excel at, city/easy biking applications."

Sunt foarte dezamagit.

Rohlof e bun , da' pentru unii romani e cam scump... eu il "vanez" de vreo 3 ani , si am schimbat atatea lanturi , pinioane , foi , si schimbatoare de M-AM SCARBIT... ah , sa nu uitam de intretinerea saptamanala sau lunara...;-) depinde de toane... cateodata chiar nu-mi mai pasa ca e plin de "chestii" lantul schimbatoarele sau foile :D

deja ma gandesc cu nostalgie la transmisia ultimei motociclete pe care am condus-o... > DNEPR MT-11 ...transmisie cardanica TATA ... in 6-7000 de km nici nu m-am stresat... doar am mai schimbat uleiul din cand in cand... pe la 1000 de km , de fapt cum procedam si cu cutia de viteze... DE FAPT , BUTUCUL ROHLOF CAM ASTA ESTE> CUTIE DE VITEZE, NU BUTUC DE BICICLETA :-)

si maine as cumpara unul... daca asa avea cu ce !

momentan ma multumesc asa , cu cadru de Kawasaki MX26, foi si pinioane "ieftineaua" si schimbatoare S-RAM (chiar fac ceea ce trebuie, in conditii de deplasare normale> sosea > un "soi de naveta"! DAR NU MI-AR STRICA UN ROHLOF...sa mai scap si eu de curatat lantu' si pinionele cu periutza de dinti... eventual as pune si o aparatore FULL , cam cum au BATAVUSURILE de oras! nici tu nu te jegaresti de ulei de pe lant , nici el, lantul , nu se umple de tot praful si "chestii" de prin padure...

investitie EXCELENTA rohloff-ul asta...

Edited by DARK-RIDER-82

...investitie EXCELENTA rohloff-ul asta...

Foarte corect; dar nu pentru clientela acestui forum :D.

P.S. Tu nu stiai ca un Rohloff te dezechilibreaza, te frineaza ... (cauta pe forum parerile expertilor habarnisti)

Edited by Frank

Foarte corect; dar nu pentru clientela acestui forum :D.

P.S. Tu nu stiai ca un Rohloff te dezechilibreaza, te frineaza ... (cauta pe forum parerile expertilor habarnisti)

:) DAAA te dezechilibreza :-)) te franeaza... asa-i ...lipseste praful nisipul si mazga aia de pe/dintre pinioane si intre zalele lantului...plus pe la rolele schimbatorului da... ;)

a zis unu odata: "NU TE PUNE CU PROSTUL CA ARE MINTEA ODIHNITA";-)

nu ca eu as da p-afara de inteligenta si cunostinte generale...

"Omul este ceva ce trebuieşte depăşit."

Friedrich Nietzsche în Aşa grăit-a Zarathustra

http://autori.citatepedia.ro/de.php?p=9&a=Friedrich+Nietzsche

asta e... cand oi avea 1000 euroi de dat pe un rohlof , o sa-i dau fara sa clipesc ... pana atunci > "When the going gets tough , the tough get's going"!

Bine ai venit printre noi Dark Rider.

Cu primul tau post ai pasit cu dreptul in forum, cel putin din punctul meu de vedere.

Si eu m-am saturat de pinioane si schimbatoare, si mi-as dori un gear hub, macar cu 8-9 viteze.

Uite aici bicla cu butuc Rohloff si aparatoare completa pt tot angrenajul. Sigur o sa-ti placa.

http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-res&trurl=http%3A%2F%2Fwww.katz-bikes.com%2FAlltagsraeder.12.0.html&lp=de_en&btnTrUrl=Translate

BINE V-AM GASIT!ah , uitam: mai am si un DHS single-speed:D de dama, da' ala il folosesc numai in oras, cand vreau sa ma plimb incet si confortabil , si fara schimbari de viteze!:cool: si chiar e mai comoda de "urcat " in sa... mai ales daca te opresti des , cam cum se intampla prin oras...

de fapt , prima bicicleta a fost una "trei-sferturi" ruseasca(pliabila) pe cand aveam 12 ani...

acum, dupa 14 ani , si multe plimbari pe diferite tipuri de biciclete si motoare(unele a unor amici...) am ajuns la concluzia , ca tot o bicicleta simpla dar , care stie sa-si faca treaba fara alte complicatii , este cea mai buna alternativa la masina ,motocicleta sau scuter... SI TE MAI SI MENTII IN FORMA!

chiar am ramas uimit la vizitarea site-ului ciclistului acela care a ajuns la 430000 de kilometri... si eu fac cam 30 km pe zi , in week-end ceva mai mult , dar nu cred ca o sa-l ajung pe omul ala din urma... e totusi cam mult de pedalat si intretinut... trebe' sa ai psihicul TARE DE TOT CA SA NU CEDEZI... plus pericolul de a ramane dreaqului "in the middle of nowhere":eek:

daca se strica ceva la bicla... si tu esti in desert la 100 km de orice asezare...cam nasol!

am fost si pe la Suceava (am inceput o fuckultate acolo...) mai am un bunic pe langa botosani,am cunoscut si un sofer de TIR , care in week-end era motociclist , si care a murit in VERESTI ... de fapt se cam dadea cu 260 km/h cu un suzuki gsxr-750 , si a intrat intr-un cap de pod , si s-a rupt in doua EL... de la unii am auzit detalii si mai HORROR gen: "bah , nu-i gaseau casca cu capul in ea..."...

si uite asa incet-incet m-am distantat de motoare , si am revenit "la prima iubire"> bicicleta! :D

plus alte accidente de aici din Ramnicu-Sarat , m-au convins ca nu mai e de circulat cu motorul prin traficul din ziua de azi... asta daca mai vrei sa apuci 50 de ani... daca nu...> da-i tare cu Super-sport-ul...si n-apuci 35...

fac maine vreo 2 poze la bicicleta mea si le postez:D sa ma vedeti si voi la fatza , ca asa e frumos!

Ma gandesc ce sa aleg intre o Honda CBR1000RR si un pinarello acolo ceva:p

Cred ca am ajuns sa cred ca sunt neserios.

@Frank, astea din cate am auzit au garantie pe km-400000 dar pretul nu il cunosc:D

4000 + (modelul mai rasarit :D

Am urmarit numai prima pagina si am observat ca si pe offroad se opteaza pentru asa ceva...sau gresesc?

...si pe offroad se opteaza pentru asa ceva...sau gresesc?

Ceva ce ? Rohloff sau recumbent ?

Nu pot sa iti zic pentru ca am aruncat o privire si germana nu conosc o boaba, dar am vazut 2-3 bicle de offroad, pe adresa care mi-ai dat-o

...am vazut 2-3 bicle de offroad, pe adresa care mi-ai dat-o

De ce sa nu mearga offroad ?