Guest

Speedhubs - Rohloff , Sram, Shimano

Recommended Posts

Am studiat si eu cu atentie toate biclele cu Rohloff si am vazut chiar si cateva de downhill pur-sange. Si mi se pare ceva foarte normal. Dar am vazut si cateva minunatii cu care as face inconjurul lumii:rolleyes:

În atenţia celor pentru care preţul unui Rohloff este prohibitiv (printre care mă aflu şi eu): există chiar la noi în magazine biciclete echipate cu Shimano Nexus la preţuri accesibile. Mai jos sunt cele pe care le-am găsit eu, însă importatorii de Cannondale şi Trek (Maros şi Surmont) cred că aduc la comandă şi modele cu Nexus făcute de cele 2 firme: Street Sport Nexus de la Cannondale şi Soho de la Trek. Ambele ar trebui să fie în jur de 700 - 800 E.

http://www.bikefun.ro/prods/634/speeder_i8.html

http://www.bikefun.ro/prods/638/s-pressoi_8-d.html

Speeder i8 se găseşte în Bucureşti la Sport Bike Center direct pe site.

Consider că decât să te lamentezi că n-ai bani de Rohloff şi din cauza asta să te chinui în continuare cu salata de pinoane, mai bine te mulţumeşti cu un Nexus pe care ţi-l permiţi. Oricum va fi mai bine decât înainte.

...există chiar la noi în magazine biciclete echipate cu Shimano Nexus la preţuri accesibile.

Consider că decât să te lamentezi că n-ai bani de Rohloff şi din cauza asta să te chinui în continuare cu salata de pinoane, mai bine te mulţumeşti cu un Nexus pe care ţi-l permiţi. Oricum va fi mai bine decât înainte.

Corect ce spui dar nu uita, nu se poate compara Rohloff cu Nexus; a compara Rohloff cu Shimano Nexus seamana cu straduinta de a compara o Dacia Logan cu cu un Mercedes CLK :D. (In functie de ceea ce vrea sa faca omul cu bicicleta Nexusul este o solutie acceptabila)

Totusi ,ce preturi se practica la acesti butuci.Am gasit ceva preturi in dolari,in jur de 1500.:eek: Asta ar fi cam 1000 de euroi.

Plus ca ei la vanzare nu sunt chiar pe toate drumurile.Banuiesc ca se vand pe sub mana ,direct din

.

Mi-as face si eu o bicicleta cu sistem Rohloff, dar de curand am vazut o noua tehnologie, si anume NuVinci (mai multe detalii AICI).

Ideea este foarte faina, teoretic ai un numar nelimitat de viteze. Abia astept sa vad asa ceva si pe la noi, sa vad daca e chiar asa de practica cum zic producatorii sau e doar chestie de reclama :D

P.S. stiu ca schimbatoarele cu sistemul "continuously variable planetary" nu sunt o inventie noua, dar pana acum erau prea mari si grele pentru a putea fi folosite pe biciclete.

Banuiesc ca se vand pe sub mana ,direct din

.
Citat de pe site-ul lor :

"Wir bitten um Verständnis, dass wir ausschließlich den Fachhandel beliefern.Sämtliche Bestellungen sind daher über den Fachhandel vorzunehmen." (Deservim exclusiv dealeri autorizati. Comenzile se fac numai prin dealeri autorizati"

Pricelist

http://www.rohloff.de/fileadmin/rohloffde/download/preisliste_bestellung/EN_Preislisten_2008_Endverbraucher.pdf

Sper sa nu fiu complet offtopic dar Sachs Torpedo Dreigang nu se aseamana cu Rohlof?

Am asa ceva pe o bicicleta no name, mi l-a adus un unchi de prin Germania prin anii 90.

Edited by cristytic

Sper sa nu fiu complet offtopic dar Sachs Torpedo Dreigang nu se aseamana cu Rohlof?

Am asa ceva pe o bicicleta no name, mi l-a adus un unchi de prin Germania prin anii 90.

Si vreau sa stiu daca mai pot gasi schimbator pentru el deoarece vreau sa imi fac o bicicleta de oras echipata cu butucul acesta.

Sachs are doar trei viteze pe cand Rohloff are 14.

Daca vrei maneta pentru schimbat vitezele trebuie sa cauti una neindexata, care are cursa continua. Schimbarea se face prin intermediul unui lantisor care intra in axul butucului si este atasat de cablu. Maneta gasesti usor, dar lantisorul ala daca nu-l ai, greu o sa-l gasesti.

oare se poate pune un rohlof, si un set de pinioane pe aceeasi roata?Defapt intrebarea mai buna e daca pe butucul rohlof se pot pune mai multe pinioane...:rolleyes:Nu de alta dar citind topicul mi-a venit ideea asta: cum ar arata(si functiona desigur) o bicicleta cu cele doua sisteme de viteze...oare am putea urca la deal cu un raport mai bun?

Nu se poate.

O varianta ar fi combinatia Rohloff & Schlumpf (neomologata).

Schlumpf :

http://www.schlumpf.ch/antriebe_dt.htm

Aceasta combinatie ar oferi 28 de viteze "adevarate" :P.

P.S. Asta nu e o tema pentru acest forum, cred eu ;-). In Occident si in cercurile de biciclari si cicloturisti se poate discuta serios aceasta tema. Nu cred ca esti dispus sa te prezinti la un maraton in Romania cu un Rohloff, asta o fac numai taranii ;-).

Edited by Frank

Frank, pinionul de la Rohloff si foaia de la Schlumpf merg cu acelasi lant?

Pentru butucul Rohloff sunt disponibile mai multe tipuri de pinion, pentru lant mai subtire sau mai lat?

M-am gandit si eu la combinatia asta, dar cred ca cele 14 viteze ajung cu prisosinta.

Teoretic s-ar putea pune mai multe pinioane pe un butuc Rohloff, numai ca iti trebuie un cadru special cu furca spate mai cracanata. Dar ce e prea mult strica.

Eu as merge ,dar la noi e insusi butucul ,o specie rara.:)

Combinand cele 2 sisteme, schlumpf si rohloff, nu cazi in pacatul concurentei si ajungi sa ai 28 de combinatii in locul a 28 de viteze reale?

P.S. Asta nu e o tema pentru acest forum, cred eu ;-). In Occident si in cercurile de biciclari si cicloturisti se poate discuta serios aceasta tema. Nu cred ca esti dispus sa te prezinti la un maraton in Romania cu un Rohloff, asta o fac numai taranii ;-).

of-offf-mai-maiii...

di shi ne jignesti tu uai... di shi?...

tot timpu' intepi usor-usooor...

(iartare, da' nu ma pot abtineee...)

:)

Mircea, daca tu sau altul se simte jignit imi cer scuze si rog sa fie sters postingul.

P.S. Daca discutam aici tema 10 pinioane devenea un topic interesant; 14 viteze in butuc, mdeah ...

Daca discutam aici tema aluminiu sau carbon toata lumea e desteapta; tevi Columbus, Reynolds etc., mdeah …

O sa ma abtin sa comentez. :)

offtopic

@'Frank'

Eu sunt de acord cu tine ca subiecte ca "14 viteze in butuc", "tevi Columbus, Reynolds" pot fi (sau chiar sunt) de un mai mic interes decat altele. Da'... ce sa-i faci?!... Astia suntem (serios), cu interesele si dezinteresele fiecaruia. Mie-mi place (cred ca) tot ce postezi tu pe-aici, insa... chiar ma depaseste un lucru: de ce trebuie la fiecare mesaj sa "te iei" de "majoritari" (adica sa pomenesti de mamaliga, de epilat, de carboane, de vitezele-salata, etc)?... De ce nu vorbim doar de Rohloff, sau doar de Reynolds asa cum indica topicul respectiv; si tre' sa facem oleaca misto de ceilalti. Eu sincer cred ca nu-i o solutie, si in mare are de pierdut subiectul in cauza. Hai, inteleg o nota de umor, dar 90% din mesajele tale au agatate in coada o mica intepatura "muritorilor de rand". Oricum... mai bine asa ca tine cu astfel de remarci, decat numai postinguri unde carbonul si prafurile farmaceutice ar abunda nestingerite.

Cred ca in mare m-am facut inteles. Nu-i nimic bombastic, insa asa am simtit sa fac aceasta mica interventie...

back ontopic

fratilor, super tare inventia celor de la Rohloff! si cat mai multe astfel de inventii pe viitor! V-am mai spus, astept clipa in care cutia de viteze va fi una continua (fara trepte, a 1a, a 2a, etc), in care tu iti vei seta rpm-ul ideal (sa zicem 90rpm), unde indiferent daca drumul e plat, sau urca, sau coboara, daca bate vantul din fata sau spate, tu vei pedala tot timpul cu 90rpm... Ce ziceti, se va ajunge la asa ceva?

Numai bine! :)

Există sistemul acela de CVT, cam face aşa ceva, dar are alte dezavantaje.

Aici se vede o bicicletă cu butuc SRAM cu viteze integrate care are şi casetă de pinioane.

Frank, pinionul de la Rohloff si foaia de la Schlumpf merg cu acelasi lant?

Da, merg cu acelasi lant. Serviciul tehnic Rohloff recomanda atit pentru foaie normala cit si pentru un Schlumpfdrive :

- lant Rohloff pentru angrenaje clasice cu opt pinioane

- lant Rohloff pentru angrenaje clasice cu noua pinioane

- lant Shimano pentru angrenaje clasice cu opt pinioane

- lant SRAM (daca nu gasesti altceva)

- alte lanturi sint dupa pererea lor “varza” si nu le recomanda

Butucul Rohloff se poate comanda cu urmatoarele pinioane : 13, 15, 16 si 17. Toate pinioanele sint reversibile “?” (se pot intoarce fiindca dintii au un profil simetric) cu exceptia celui de 13.

Mountani-Drive-ul de la Schlumpf nu aduce nici un folos (reduce vitezele mici a butucului si mai mult iar momentul de torsiune foarte mare ar putea afecta butucul).

Rohloff recomanda Speed-Drive-ul si High-Speed-drive-ul de la Schlumpf numai pentru biciclete orizontale. Cele 14 viteze ale butucului acopera spectrul pe care-l acopera un angrenaj clasic cu 27 de viteze.

http://www.schlumpf.ch/Nabenschaltungen_engl.xls

Combinand cele 2 sisteme, schlumpf si rohloff, nu cazi in pacatul concurentei si ajungi sa ai 28 de combinatii in locul a 28 de viteze reale?

Cu aceasta combinatie ai 28 de viteze reale dar de multe ori mai putin inseamna mai mult :D.

Oricum e demonstrat că cele 14 viteze acoperă gama tipică 11-32/22-44, care ar trebui să fie îndestulătoare pentru oricine.

Ergo; mai batem apa-n piua sau vine Maus cu gratarul, tu cu masa si eu cu lada de Andechser ?

"of-offf-mai-maiii..."

Aide nene s-o lasam moarta, sau murata, sau patrata, sau castrata, sau ...

P.S. Moldovene; da cine-i oricine pe acest forum ?

După îndelungate căutări am reuşit să găsesc un magazin care are la vânzare toate componentele grupului Alfine şi trimite şi în RO. Mai rămâne doar să fac rost de bani (aprox. 350 E). În suma asta intră:

- butuc spate 8 viteze centerlock

- pinion 20 dinţi

- kit montare pt. drop-out vertical (şaibe, piuliţe etc.)

- întinzător lanţ

- schimbător rapidfire cu cablu inclus

- frână hidraulică spate disc (manetă + etrier)

- angrenaj 39 dinţi (monobloc inclus)

La cel din urmă nu mi-e prea clar la ce se referă când spun "Kettenschutzring außen/innen" - "chain ring outside/inside". Poate mă lămureşte cineva. Link-ul

În afară de asta, mai am 2 nelămuriri la care n-am găsit nicăieri răspuns:

1. Se poate pedala înapoi pe un speedhub ? Din motive personale, asta e foarte important pentru mine.

2. Cum se simte la mână schimbarea vitezelor ? Merge mai greu într-o direcţie decât în cealaltă, sau e la fel în ambele ? Ţin minte că parcă am văzut că unele modele aveau 2 cabluri de comandă, iar la acelea mă aştept să aibă aceeaşi rezistenţă la apăsare în ambele direcţii. Alfine însă pare să aibă un singur cablu.