Guest

Speedhubs - Rohloff , Sram, Shimano

Recommended Posts

Probabil angrenajul are aparatoare pentru lant, care sa-l impiedice sa cada, pe ambele parti.

Poti pedala inapoi, iar schimbarea vitezelor se face usor, poate chiar mai usor decat la un deraior normal. Are un singur cablu care trage de "schimbatorul" incorporat, revenirea se face cu ajutorul unui arc.

Doar Rohloff are doua cabluri.

Grupul e extraordinar, era perfect daca era inclus si butucul fata cu dinam incorporat si tot cu frana pe disc. Intinzatorul nu e obligatoriu sa-l pui daca ai dropout-uri inclinate care iti permit sa misti roata fata-spate.

Asteptam poze cand e bicicleta gata:rolleyes:

Din câte ştiu eu, "chain ring" este foaia propriu-zisă. Apărătoarea este "bash-guard", dar poate s-o fi încurcat translatorul Google cu toţi termenii ăştia tehnici.

Mulţumesc mult pentru lămuriri. Cât despre faptul că doar Rohloff are 2 cabluri... încep să realizez că sunt multe tehnologii adunate care-i duc preţul aşa sus.

Grupul ESTE perfect, fiindcă ARE şi butuc faţă cu dinam şi frână disc. Nu l-am inclus pe lista de cumpărături fiindcă nu mă ajută cu nimic. Pe lângă rezistenţa la înaintare şi greutatea suplimentare, farul pe care îl am deja (Busch&Muller Ixon IQ) trebuie modificat pentru a putea fi alimentat dintr-o sursă externă. Având în vedere că circul doar în oraş iar acumulatorii mă ţin cam 4 ore la intensitate maximă, nu merită bătaia de cap.

Singurul lucru pe care nu l-am găsit în magazin a fost discul de frână, însă ar fi normal să se potrivească orice disc centerlock - evident, cu adaptorul de prindere a etrierului pt. diametrul respectiv.

Din nefericire, am drop-out-uri verticale, altfel aş fi renunţat bucuros la încă o piesă în care se adună mizeria.

Cât despre când va fi gata... să spun doar că nu e inclus pe lista cadourilor de Crăciun. Se vorbea pe un alt forum (dedicat unei alte pasiuni mare consumatoare de bani) despre WAF - wife acceptance factor. E cam greu să-ţi convingi consoarta că ai neapărată nevoie de un pumn de piese care te costă mai mult decât toată bicicleta.

Initial am crezut ca ai gasit tot grupul laolalta, la pachet. Apoi m-am lamurit ca vrei sa cumperi piesele separat. E scump intr-adevar si WAF-ul poate fi de netrecut uneori, dar poti sa mai renunti la unele piese. Ai putea sa-ti iei doar butucul spate cu pinion, maneta pentru schimbator si angrenajul. La frana pe disc poti sa renunti, mai ales daca mergi numai prin oras.

Sper sa reusesti sa-ti faci bicla macar pana in primavara, stiu cum e, eu cel mai mult am muncit 15 luni la o bicicleta, cumparand piesa cu piesa, dupa cum imi permitea bugetul.

Imi cer scuze, rup un pic ritmul discutiei dintre voi! Am urmarit "din umbra" discutia despre butucii Rohloff si, pentru ca am avut ocazia sa merg pe un astfel de speedhub, vreau sa-mi etalez si eu o mica opinie (de practicant, nu de teoretician) daca-mi permiteti. In primul rand e un butuc fantastic, este o bucatica de arta tehnologica. Concept genial, darama sistemele clasice la capitolul fiabilitate, anduranta, castigand simpatie in randul tourerilor, cross-country riderilor, freeriderilor, satui de problemele schimbatoarelor clasice. Insa cam pana aici se-ntinde aria de "acoperire" ai butucilor. S-a marsat mult pe ideea ca ar putea face fata si in segmentul profesional, fara rezultatele asteptate insa. La DH sunt cam fragili, apar probleme, ba chiar se rup... (vedeti discutii aici: http://www.bikeforums.net/archive/index.php/t-121328.html ). La XC se pune totusi accent pe greutatea butucului vs greutatea pieselor din sistem clasic (angrenaj, pinioane, schimbatoare, shiftere), cum ca e o mica diferenta; intr-adevar, e mica, dar e vorba de GREUTATE CONCENTRATA VS GREUTATE DISTRIBUITA, debalansand grav centrul de greutate al bicicletei - aici comparatia fiind un pic nepotrivita. Spatele mai greut strica stilul de riding, dar se poate intra intr-o oarecare obisnuinta cu asta, n-ar fi mare tragedie. Iar la sosea cred ca nu mai e cazul sa spun de ce n-au avut succes, acolo pretentiile sunt multe si greu de satisfacut; spun doar de acel "pedalat in gol din cand in cand". Si daca te surprinde la o rupere de ritm sau intr-un sprint dezlantuit, se cam lasa cu concedii medicale.

Tragand o linie, mi-a placut Rohlofful, mi l-as cumpara pentru bike-ul de touring! Scump, dar merita investitia! Asteptam imbunatatiri ale acestuia, greutate mai mica, mai multe optiuni ale rapoartelor, va castiga inimile tuturor, inclusiv cele ale carcotasilor.

P.S.: Mi-as dori sa vorbim deschis despre asta, nu cu ironii, cu aere de dumnezei ai tehnicii, cum am mai vazut p-aici. Pertinenta, va rog!

Daca are hiba cu pedalatul in gol la o fortare(asa...din cand in cand) ,e grav nene.:eek:

Recent am luat o bicicleta dotata cu butuc Nexus 7. Am testat-o pe mai multe tipuri de teren si am ramas foarte impresionat. Deja nu mai vreau sa aud de pinioane si schimbatoare.

Cele 7 viteze sunt suficiente aproape pentru orice, am urcat panta de 8% pe treapta intai fara efort, iar pe ultima treapta am atins o viteza bunicica.

Daca Nexus 7 e asa de eficient, inseamna ca un Rohloff e mai mult decat perfect.

Lucian poti da mai multe detalii l-ai desfacut, ce ulei i-ai pus, ce se poate uza, defecta la el?

Initial nu prea aveam curaj, dar parca ma mancau mainile cand il vedeam, asa ca m-am apucat si l-am desfacut. M-a ajutat mult schema asta :http://cycle.shimano-eu.com/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/SG/EV-SG-7R46-2128D_v1_m56577569830646694.pdf

Nu merge cu ulei, ci doar cu vaselina. Am vrut sa-l spal complet cu motorina si sa-l ung din nou cu vaselina curata, dar era in stare foarte buna si l-am montat inapoi cum era. Bineinteles ca nu mi-a reusit din prima, dar dupa cateva incercari l-am pus la loc cum trebuie.

Nu e chiar asa complicat cum credeam, si in afara de conuri nu cred ca are ce se uza. Si conurile sunt foarte mari, deci greu de uzat. Am crezut ca pot pune un ax cu QR dar nu se poate. Axul are doua dimensiuni, la mijloc e mai gros, probabil sunt axuri cu QR speciale pentru el. Pinionul se poate schimba usor, are acel sistem universal cu trei caneluri.

E multa migaleala pana reglezi schimbatorul sa mearga perfect, dar pana la urma iese.

Foarte curand voi termina doua biciclete dotate cu Nexus 7, una cu frana la picior si roti de 28'' si una fara de 26''.

Eu am o bicicleta cu butuc nexus cu 8 viteze de care sunt f multumit, am luat-o second-hand, fabricatie 2007, ar trebui sa ii fac vreo intretinere? pe viteza 4 se aude un zgomot mai pregnant de roti dintate, pe viteza 5 nu se aude nimic. Daca zici ca are vaselina, ar trebui sa mearga mult si bine, nu are cum sa se piarda.

Cand am fost in Germania, am cautat si eu un Nexus 8 second hand, dar n-am avut noroc. Butucii astia tin foarte mult, nu se uzeaza si nu se defecteaza prea usor, asa ca sunt greu de gasit second. Nimeni nu ar renunta la asa ceva.

Eu am cumparat doua bicle intregi doar pentru ca aveau butuc Nexus 7, restul nu m-a interesat.

Care ar fi diferentele majore intre Nexus si Alfine.

Alfine vad ca are posibilitatea de montare a franelor pe disc, dar in afara de asta, mai exista diferente notabile?

Edit: Si plimbandu-ma pe site la shimano am dat de Coasting

Asta ar fi un fel de bicicleta cu cutie de viteze automata? Suna interesant.

Pentru mine butucii astia cu schimbator incorporat reprezinta un subiect foarte nou. Am mers fara sa stiu, mai demult, pe o bicla cu asa ceva in Danemarca. Prima oara am crezut ca nu are schimbaor si m-am plimbat jumatate de oras dand din greu la pedale. La un moment dat m-am intrebat ce e cu rotita de pe ghidon si cand am dat de ea ca prin minune am inceput sa dau usor la pedale la deal ;) Dar asta se intampla pe vremea cand nu aveam bicicleta personala si nu aveam ochiul antrenat pt asa ceva ca sa-mi dau seama ca e ceva deosebit.

Proaspăt posesor de

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Mai multe impresii mai pe seară. Abia am ajuns cu ea acasă şi trebuie să plec din nou, plus că mă doare îngrozitor fundul de la şaua cu care a venit de la mama ei.

Apropo: la o geometrie cum are asta, e normal să nu ajungi cu vârfurile la pământ când stai în şa ? N-am mai mers decât pe MTB, iar acolo ajungeam binişor, nu trebuia să mă dau jos de pe ea dacă nu aveam bordură pe care să pun piciorul (1,77m - 19" la MTB, 54cm la Hooper).

In mod normal un cadru de mtb trebuie sa aiba BB-ul mai sus decat unul de sosea, deci ar trebui sa fie mai aproape pamantul pe asta noua :D. Ala de sosea/oras nu trebuie sa treaca peste bolovani. Uita-te prin specificatii la BB drop pentru cadrul pe care il ai pe mtb si pentru asta. Distanta sa-bb ar trebui sa fie cam aceeasi.

Deci, după cum am promis, revin cu impresii. Majoritatea sunt referitoare la trecerea de la MTB la chestia asta nouă, pe care nici nu ştiu în ce categorie s-o bag (commuting, trekking ?).

Cea mai notabilă diferenţă faţă de vechiul MTB nu e nici pe departe speedhub-ul, ci confortul, şi într-un sens negativ. Diferenţa între furca cu suspensie + Big Apple de 2,35 (1,5 bar) şi furca fixă + Marathon Supreme de 1,4 (3,5 bar) mi se pare enormă. Cu asta simţi şi cele mai mici denivelări din asfalt, iar coborârea bordurilor e de-a dreptul deranjantă. Cu cea veche treceam şi peste liniile de tramvai fără să încetinesc, iar de pe borduri coboram ca o cărămidă fără nici un stres. Dacă fac aşa ceva cu asta mi se zdruncină din temelii toţi neuronii.

Discurile nu sunt mai grozave decât v-brake-urile ca şi putere de oprire, însă situaţia se va schimba la prima ploaie.

Acum, despre speedhub. Trigger-shifter-ul e teribil de ciudat, cel puţin pt. mine, care am reflexele formate pe sistemul "top normal". La ăsta e invers, ca să urci vitezele dai cu degetul mare, iar ca să le cobori, cu arătătorul. Cablul se tensionează la urcare şi e tras înapoi de arc la coborâre. Trecerea de la o treaptă la alta se simte mult mai brusc decât la pinioane, deşi mă aşteptam să fie exact invers din ce citisem pe la alţii. Poate schimba şi în sarcină, dar nu l-am forţat prea tare. Nu de frică, pur şi simplu nu-mi permiteau reflexele să fac aşa ceva (eram şi în trafic şi nu prea era loc de teste). Nu cârâie atunci când mergi fără să dai la pedale - are un sistem de antrenare cum aveau bicicletele vechi, cu nişte cilindri care ies în afară atunci când apeşi pe pedală şi se proptesc în carcasa butucului. Şi da, poţi cupla orice treaptă stând pe loc şi pleci direct în ea, fără nici un fel de complicaţii.

Deşi iniţial mi s-a părut că sunt cusurgii cei care se leagă de aspectul ăsta, butucul chiar este greu. Nu se simte când mergi pe şosea, ci când iei bicla în mână şi nu-ţi dai seama de ce se înclină spre spate.

Şaua e GROAZNICĂ, nu ştiu cum se poate merge pe aşa ceva mai mult de 10 minute fără să te ia durerea de fund. Dar asta n-are legătură cu titlul topicului :))

Dacă mai vrea cineva alte detalii, să întrebe.

Si ca agilitate si viteza nu e nici o diferenta? Sau ,ca sa intreb altfel:nu merita viteza superioara de deplasare si usurinta cu care dai la pedale "confortul" micsorat?

nu merita viteza superioara de deplasare si usurinta cu care dai la pedale "confortul" micsorat?

S-ar putea să merite, dar sunt prea multe lucruri noi deodată ca să-mi pot forma o părere obiectivă. Am mers doar din Pantelimon până în Dr. Taberei pe ea, iar lipsa confortului m-a deranjat atât de mult (fiind şi prima oară pe o astfel de bicicletă) încât mi-a fost greu să mai remarc şi altceva.

In mod normal un cadru de mtb trebuie sa aiba BB-ul mai sus decat unul de sosea, deci ar trebui sa fie mai aproape pamantul pe asta noua :)). Ala de sosea/oras nu trebuie sa treaca peste bolovani. Uita-te prin specificatii la BB drop pentru cadrul pe care il ai pe mtb si pentru asta. Distanta sa-bb ar trebui sa fie cam aceeasi.

Mare dreptate ai. Am pus mâna pe ruletă şi am măsurat de la şa până la centrul axului pedalier la MTB, după care am făcut la fel şi la asta nouă: distanţa era cu 5cm mai mare la cea nouă, şaua fiind reglată de Mr. Florescu himself. Mi-a zis că metoda cu pusul calcâiului în pedală în timp ce stai în şa (piciorul complet întins) nu e valabilă la geometria de şosea. Aşa că mi-a băgat el nişte degete în zona şoldului, să vadă unde se termină bazinul, şi a reglat înălţimea şeii în concordanţă. La pedalare era OK, însă când voiam să mă opresc trebuia să mă dau jos din şa ca să ajung cu vârfurile la pământ.

Am măsurat şi distanţa de la sol până la BB şi, într-adevăr, la MTB e cu 1,5cm mai mare. Mersi mult pt. sfat.

spun doar de acel "pedalat in gol din cand in cand". Si daca te surprinde la o rupere de ritm sau intr-un sprint dezlantuit, se cam lasa cu concedii medicale.

N-am dat importanţă acestui post atunci când l-am citit prima oară, însă ce scrie omul acolo e exact ce mi se întâmplă mie: câteodată, la puţin timp după cuplarea treptei a 5-a, scapă scurt, cu un zgomot de roţi dinţate care nu prind bine, după care îşi revine singur şi nu mai repetă figura cât stai pe treapta respectivă. Chestia asta se întâmplă numai atunci când urc de pe 4 pe 5, nu şi când cobor de pe 6 pe 5, şi indiferent că pedalez în forţă sau încet.

Încă n-am ajuns la revizia de 10 zile de la cumpărare, dar am o presimţire că nu prea au cu ce mă ajuta băieţii de la service. Dacă e o problemă internă a hub-ului, sunt convins că n-or să-l demonteze ei ca să investigheze. Aşa că apelez la cei de pe forum care s-au confruntat cu probleme asemănătoare: cum le-aţi rezolvat, sau măcar care poate fi cauza. Pt. cine nu e la curent cu post-urile mele anterioare, butucul e Alfine model 2009.

Trebuie vazut in primul rand ce scapa:

1) poate pe grupul de pinioane trecerea de la 4 la 5 e facuta prost incat la urcare lantul nu calca pe goluri, ci pe varfuri, si dupa ce a iesit din angrenare pinionul 4, pe pinionul 5 va sta doar pe varfuri un pic pana cand se va roti cu totul sa cada in goluri ceeind un efect de soc-scapare-pedalare in gol.

Se poate identifica o astfel de situatie cu bicla suspendata si operand schimbatorul si pedalat incet sa vezi cum se urca lantul pe pinion.. daca nu se aseaza in goluirele pinionului aia e problema cea mai plauzibila

Rezolvare: daca pinioanele sunt individuale roteste pinionul 4 fata de pinionul 5. (oriunde, teoretic daca asta e problema, vei observa o diferenta in urcarea de pe 4 pe 5 fata de pana acum.. in bine eventual, daca e lamurit ca aia e problema, atunci alinierea pinioanelor ar trebui facuta cu finete ca lantul sa se aseze exact pe goluri, si nu pe varfuri).

2) Sau cuplajul unisens scapa.. aici nu are importanta in ce treapta esti (aproape nu are importanta), se identifica mai greu un pic, adica in momentul in care "scapa" si pedalezi in gol, arunca un ochi peste pinioane.. se rotesc? daca da e clar cuplajul unisens de vina. La acest tip de scapare pedalatul in gol este la propriu, adica poti face 1-2-3ture complete de pedala in gol.

Cauze: clichetii sunt tociti, sau coroana e tocita, sau cel mai probabil un arc care tine clichetul e mai lenes (plin de mizerii) sau rupt incat nu revine clichetul cu viteza suficient de mare.

Rezolvare varianta simpla fara demontat: prin interstitiul mic intre grup inioane si piulita din centru care desparte partea de butuc roata cu partea de pinioane bagi cu o seringa cu ac, ulei de motor ars sau nu, apoi ulei de cutie de viteze (mai vascos, ceva 75W90 de exemplu, ideal pentru angrenaje cu eforturi hertiene cum sunt de exemplu rulmentii si rotile dintate). Uleiul mai subtie (de motor, sau chiar WD40) are rolul de a spala diverse particule care probabil intepenesc arculetele de la clichet, uleiul mai gros este pentru a unge mecanismul din nou.

Daca asta nu rezolva problema, trebuie descacut cuplajul unisens si vazut despre ce e vorba. Clichetii se pot inlocui daca gasesti altii la fel, arcurile daca sunt rupte se pot confectiona in diverse feluri din sarma otleita de arc, sau arc de pix, sau chiar bucati de cauciuc.. depinde, daca coroana e uzata, trebuie schimbata (adca schimbat grup de pinioane daca ai butuc pe filet, sau schimbat tot butucul sau doar caseta butucului daca e pe caseta).

cadrul e extrem de frumos. referitor la frane: sunt alfine, facute pentru oras: nu te astepta la puterea hidraulicelor de munte. daca ai de gand sa schimbi anvelopele anunta-ma ca poate le cumpar eu.

@Asi: mi-ar fi fost de un real ajutor sfaturile tale dacă aş fi avut un sistem pinioane + deraior, însă, după cum indică şi titlul topicului, piesa în cauză este un speedhub. Apreciez însă intenţia de a mă ajuta şi îţi mulţumesc oricum.

@mircescu: din ce am citit pe alte forumuri, hidraulicele Alfine ar fi cam în aceeaşi clasă cu XT-urile. Ce pot spune cu siguranţă este că au ambele pistoane mobile iar puterea de frânare este mai mult decât suficientă pt. stilul meu de mers (destul de agresiv).

Şi un element nou în problemă: scapă şi după ce am coborât de pe 6 pe 5, se pare că nu mersesem suficient cu ea încât să aibă ocazia să se manifeste.

Ok, cand ai zis ca "urci" de pe un pinion pe altul am presupus ca vorbesti de ceva cu pinioane.

Scaparea poate avea ca si cauza uzarea rolelor din cuplajul unisens (care cel mai probabil nu e cu clicheti), sau cama care comanda ambreiajele multidisc (daca sunt cu asa ceva) sa fie uzata in anumite zone incat nu mai respecta legea de schimbare perfect lasand o portiune de timp ambreiajul decuplat generand un spatiu temporal in care nu e in nici o viteza.

esti sigur ca problema e de la butuc si nu de la indexare (shifter)? pe masura ce sufa se alungeste e posibil ca reglajele sa mai trebuiasca ajustate.

Este posibil să fie şi de la indexare, deşi treaba cu alungitul este tot o manifestare a uzurii, care, repet, în cazul meu este inexistentă. Plus că la Alfine sistemul este "low normal", adică pe treapta cea mai mare cablul este complet tras în shifter şi pe treapta cea mai mică este complet relaxat. Deci orice probleme legate de alungirea cablului ar trebui să se manifeste întâi în jumătatea inferioară a vitezelor.

Sunt complet în ceaţă deoarece e prima mea bicicletă cu speedhub, iar pe net n-am găsit decât o singură referire la o problemă de acest gen, care sună în felul următor:

I have had 2 Alfine hubs that had to be sent to Shimano because of slippage or skipping in the higher gears (5 through 8). They told me it was because a circlip had not been properly installed.

Tipul de la service-ul ASSport mi-a zis că e a doua bicicletă cu speedhub care îi trece prin mână, aşa că sunt destul de convins că n-am ce ajutor să primesc de la el. Iar să trimită bicla înapoi în Germania după ce am aşteptat-o 3 săptămâni parcă nu prea îmi vine să-i las.