Recommended Posts

Salutare !!!Sunt nou pe aici si sper ca am inimerit locul potrivit pentru a posta.

Deci treaba sta in felul urmator am o bicicleta ieftina DHS.A fact deja 3 ani si acum am inceput sa am probleme cu ea.Imi place foate mult cum merge asa ca am decis sa nu o abandonez, ci sa bag bani in ea pentru piese.

Am o problema cu faptul ca mereu imi cade pedala(tot bratu) se defileteaza mereu.In acest sens m-am hotarat sa schimb butucul pedalier(asa cred ca ii zice),asa arata la bicicleta mea (are prindere cu piulite).Si m-am gandit sa ii iau alta piesa dinasta si as vrea sa ii iau ceva mai bun, adica asta .Problema e urmatoarea: la asta nu vad filet exterior ci doar interior-banuiesc ca pedala va veni prinsa in suruburi ce se vor infileta in interiorul butuculu.

Intrebarile mele:

1)ma sfatuiti sa iau al 2-lea butucin schibului primul-carecoincide cu modelul meu?

2)daca il cumpar pe al 2-lea imi dau ei suruburi de prindere,daca nu,atunci de unde fac rost

3)astept orice solutie sa nu imi mai cada pedala

Bafta!!!

Multumesc anticipat!!!

Eu am (rezolvat) o problema de genul asta pe bicla mea, putin mai rasarita decat DHS insa nu prea departe.

Pedala a suferit o indoitura pe interiorul gaurii patrate in urma unei sarituri de la vreo 50cm (am suta de kile :D ), fapt ce o facea sa forteze piulita indiferent cat de tare era stransa. Solutia a fost sa aplic niste epoxy (poxipol) pentru a umple adancitura si a asigura si mai bine pedala de ax. Este demontabila, deoarece am grija ca axul sa fie usor uns inainte de a o monta.

Daca schimbi monoblocul, ar trebui sa vina cu suruburi - insa asigura-te ca pedala sta fixa pe ax, altfel miscarea va desface surubul.

Ce zici tu cu poxipol e slabut...am sudat-o si acum da semne ca mult nu mai tine...vreau sa scap de cosmar asa ca sunt dispus sa bag mana in buzunar...

primul link din comentariul meu anterior mi se pare slab-satul de chinezarii

Daca as sti ca vine cu suruburi de prindere-as cumpara pe ala de la shimano

Oricum multumesc pt sugestie.

Edited by creizi
SH TZ K

Problema vine de la bratul pedalier. Gaura aia patrata in care intra axul s-a rotunjit, si chiar daca iei un ax nou, vei avea in continuare aceeasi problema.

Care brat iti cade, stangul sau dreptul? Daca e stangul scapi mai ieftin, daca nu trebuie sa-ti iei un angrenaj complet, foi, lant si pinioane. Daca iti iei doar foi noi vei avea probleme cu lantul, care fiind putin uzt nu va calca exact pe foile noi.

ce zici thu cu poxipol e slabutz...am sudat-o si aku da semne ca mult nu mai tine

Nu tocmai slabut, ma tine cam un an de fiecare data :D

Dar daca ai sudat-o, atunci s-a dus - schimba bratul pedalier si monoblocul.

Salutare !!!Sunt nou pe aici si sper ca am inimerit locul potrivit pentru a posta.

Deci treaba sta in felul urmator am o bicicleta ieftina DHS.A fact deja 3 ani si acum am inceput sa am probleme cu ea.Imi place foate mult cum merge asa ca am decis sa nu o abandonez, ci sa bag bani in ea pentru piese.

Am o problema cu faptul ca mereu imi cade pedala(tot bratu) se defileteaza mereu.

Sunt niste solutii (albastre) de fixare care se dau pe fileturile suruburilor auto pentru a nu se desface, cred ca mai simplu de atat nu se poate. Bafta.

La el nu e de la filete problema. S-a deformat patratul interior al bratului pedalier, si nu mai sta fix pe ax. Am vazut multe cazuri asemanatoare. Doar sudura o mai rezolva.

Pai se dezfileteaza din cauza bratului care nu poate fi strans la maxim, isi face repede joc, si forteaza piulita. Nu scapa, bratul are un usor joc fata-spate din cauza ca patratul nu mai este chiar patrat.

Am si eu problema aceasta si o iau razna ca nu stiu ce sa-i mai fac. Cred ca e ceva stramb ca nu mai merge dupa ce a intrat un copil mai mic cu bicla in mine (partea stanga) si cred ca alovit bratul pedalei..o sa incerc solutia cu Poxipol :P de sudat..parca mie cam asa..Fiind si ieftine biclele astea ma gandesc ca sunt si din materiale dubioase..e ca la masini. Iti iei o dacie de 20 de ani ajungi sa bagi bani in ea cat daca luai o masina mai calumea.

Am si eu o problema asemanatoare cu axul de la pedale si nu stiu de unde sa cumpar tot angrenajul.

După cum se vede si in poză axul are o lungime de 14 cm si până acum am găsit doar de max 12 cm.

Exista de vânzare asemenea angrenaje

Imagine postată

E de 14 cm pentru ca e cu filetul in exterior , la cele mai noi filetul este in interior unde intra un "surub" care strange bratul pedalier pe ax. Probabil ca iti e bun cel de 12. Masoara fara capetele filetate si vezi daca e bine.

La fel am avut si eu probleme cu pedalierul cu un DHS. Mai exact cel din stanga. Problema era capul acela care vine pe ax. Nu mai era patrat si avea joc oricat de tare il strangeam. De la un moment dat umblam cu tubulara dupa mine si tot strangeam surubul dar degeaba. Tot mai des se desfacea. Solutia : ax pedalier nou + pedalier nou. Asta e. Se mai intampla mai ales la piese no-name.

Eu am rezolvat se pare..am pus o saiba inauntru nu stiu exact cum se numeste..de aia rasucita nu stiu cum..cama parca..si am strans bine si nu s-a mai desfacut. Cum ziceati si voi axul nu mai e patrat si joaca. O solutie extrema e sudura..daca nu vrei sa le mai scoti o perioada lunga...biclele astea dhs is cam de rahat. dupa o luna mi s-a rupt o frana si a trebuit sa montez una metalica sanatoasa, probleme cu deraileru de pe fata..nu prea schimba calumea vitezele..tot trebuie sa le tunez. Data viitoare cand imi iau bicla nu mai fac rabat la pret, acum ca stiu la ce sa ma uit :P. Oricum imi place la nebunie sa merg cu bicla.. am invatat sa merg pe ea la 26 de ani..succes la pedalat fratilor ;).

Am aflat grover se cheama saibele alea. se pare ca prind mai bine.

Edited by cristianpetrula

Mai exact saiba Grower sau saiba elastica pe româneşte. Eu nu recomand saibe grower nicaieri pe bicicleta. Puteai sa pui o saiba plata si sa obtii aceleasi rezultate. In cazul tau piulita ajungea la capatul filetului fara sa stranga bratul pedalier la maxim. Prin adaugarea unei saibe, piulita a presat mai bine pe brat.

Imagine postată

Offtopic: Luciane,de ce nu recomanzi saibe Grower pe bicicleta? Eu stiu ca sunt bune la angrenaje ce sunt supuse la vibratii.

si eu am avut problema asta pe cand aveam DHS. Se pare ca e o problema generalizata dar iata de ce cred eu ca se intampla :

Bicicletele nu sunt pregatite de vanzare corespunzator adica din start unele chestii sunt slabite cum ar fi franele , angrenajele poate si roti incorect centrate.

Faptul ca avem un cuplaj de material tare (butucul) pe material mai moale (aluminiu) dar mai ales faptul ca nu a fost strans angrenajul la cuplul care trebuie duce in timp la uzura rapida a angrenajului facut din aluminiu . Nu stiu daca trebuie sa dam vina neaparat pe fabricant daca pregatirea de vanzare a fost defectuoasa

La orice bicicleta la care pregatirea de vanzare se face corect nu ar trebui a se intample asta. Eu am cumparat bicicleta din Cora acum 4 ani moment in care nu ma pasionau deloc chestiile tehnice de bicicleta si nu am stat sa investighez ce are si ce nu are .. am sarit pe ea si am bagat viteza :-bd.

PS Problema a fost rezolvata de cei de la Assport .. 10x guys dar dupa cam 3500 de km incepusem sa am iar probleme(scartaituri dubioase) dar a fost furata bicicleta chiar cand ma pregateam sa investighez ..

Offtopic: Luciane,de ce nu recomanzi saibe Grower pe bicicleta? Eu stiu ca sunt bune la angrenaje ce sunt supuse la vibratii.

Ai vazut saibe grower pe vreo bicicleta noua?

Nu,toate suruburile care sunt supuse la vibratii sunt unse din fabrica cu Loctite au ceva asemanator,dar de ce e nu buna ca solutie "de casa" in lipsa Loctite?