Zabriskie

Puterea ciclistilor in Watti - "baza de date"

Recommended Posts

Un mic off-topic:ati vazut ce scrie la Jacques Anquetils la motivul pentru care nu i-a fost omologat recordul ?! Ca a refuzat controlul medical. Cred ca s-a simtit jignit si de aia a refuzat :D

da am vazut...si nu era vorba despre un simplu control medical...era chiar un test antidoping de urina, pe care a refuzat sa-l faca la velodrom. A vrut sa-l faca in hotel :). parca am mai auzit povestea asta si acum in 2009:))

Power Output :

Anquetil 400 Watts

Merckx 500 Watts

Hinault 450 Watts

Indurain 550 Watts

Inima la repaus :

Anquetil 45BPM

Merckx 44 BPM

Hinault 38 BPM

Indurain 28 BPM !

Inima la efort maxim :

Anquetil 180BPM

Merckx 182BPM

Hinault 170BPM

Indurain 190BPM

Capacitatea pulmonara :

Anquetil 6.9litres

Merckx 6.9litres

Hinault 7.2 litres

Indurain 7.8 litres

Inaltimea :

Anquetil 1.74metres

Merckx 1.83metres

Hinault 1.73metres

Indurain 1.87metres

Greutatea :

Anquetil 68Kilos

Merckx 75Kilos

Hinault 68Kilos

Indurain 79Kilos

stii cumva pentru ce durata de timp is valorile alea? 20 de minute ?:P

Ps: stiam ca merckx avea 184 , anquetil 176 , si indurain 188 , la hinault nu stiu

si la greutate anquetil 70....acum depinde de sursa datelor ;) insa stiu ca am cautat mai de mult pe google si in majoritatea locurilor astea erau valorile

stii cumva pentru ce durata de timp is valorile alea? 20 de minute ?:D

Pt. 60 de minute !

_________________________________________________________________-

Team Garmin-Slipstream rider Bradley Wiggins took 3rd place at the first stage of the 2009 Tour de France. This stage was a 15.5 kilometer time trial weaving through the urban streets of Monaco.

The overall effort took 827 kJ's of energy, and Wiggins averaged 446 watts and almost 45 kph for 19 minutes and 51 seconds over the 15.5 kilometer course.

Imagine postată

Imagine postată

The current record holder for the Hour Record is Ondrej Sosenka and the website BikeCult.com has an estimate of his average wattage during his Hour Record at 430 Watts!

misto tabelul de mai sus,cel cu bataile inimii,cap pulmonara etc.Mie 28 de batai pe minut mi se pare incredibil, e adevarat ca nici nu am cautat cam cat au marii ciclisti-stiam ceva ca unul cu cond fizica buna are in jur de 40.Da 28 e extrem:)

Datele sunt obtinute de "cycleops" dupa contratimpul pe echipe din Giro 2008 pe distanta de

23.6 km si timpul lor castigator de circa 27 de minute. Puterea ciclistilor este cea MEDIE:

David Millar - 403 watts

Magnus Backstedt - 422 watts

Julian Dean - 351 watts

Ryder Hesjedal - 384 watts

Dave Zabriskie - 377 watts

Danny Pate - 370 watts

sursa: http://www.cycleops.com/cycleops-university/athletes-cu/expert-articles/59-giro-ttt-vital-stats-and-power-graphs.html

Pentru cei care au Tacx-uri pe forum, cat de credibile sunt valorile masurate de acestea?

Eu imi incerc periodic puterile pe Col du Teleraph cu un Tacx Fortius Multiplayer si astea sunt valorile inregistrare la 3 dintre urcari. http://www.bikemap.net/user/shuy_cg

Acolo unde m-am apropiat de 1000w eram cu 50-100m inainte de finis si cred ca s-a terminat inregistrarea inainte sa apuce ritmul cardiac sa urce la valoarea maxima.

Chris Anker's average for 6:50 min was 433 watts (6.7 w/kg)

Still Chris Anker managed to stay in the first bigger group, passing the top of the Col du Télégraphe and passing the mountain top after 32:13 minutes with an average power of 383 watts (6.0 W/kg).

http://www.srm.de/go.htm

Pentru cei care au Tacx-uri pe forum, cat de credibile sunt valorile masurate de acestea?

Eu imi incerc periodic puterile pe Col du Teleraph cu un Tacx Fortius Multiplayer si astea sunt valorile inregistrare la 3 dintre urcari. http://www.bikemap.net/user/shuy_cg

Acolo unde m-am apropiat de 1000w eram cu 50-100m inainte de finis si cred ca s-a terminat inregistrarea inainte sa apuce ritmul cardiac sa urce la valoarea maxima.

Si la mine media pe Col du Telegraphe se invarte in jurul a 200 watts. Dupa o tura din aia sunt stors.

Vazusem mai demult pe un forum (nu mai gasesc link) o comparatie a cuiva care avea pe bitzigla un dispozitiv SRM si a comparat datele pe care i le furniza acesta in paralel cu cele de la Tacx I-Magic si, surpriza, diferentele erau minuscule.

PS. Dar ce HR mediu ai scos #:-S

Bitza: tu chiar ai urcat pe col de Telegraf cu 200w, sau tacx-ul asta e un gadget pt.trainer?

Pe de alta parte, pe mine nu ma mira de loc parametrii lui Suy_cg, ultima oara cind am avut senzorul HR cu mine, la urcarea cotei 1400, am avut media 173 si maxima 181, adica f.aproape de ce am vazut la suy_cg.

Calculat ca la scoala, luind in considerare numai energia potentiala acumulata, mie mi-a iesit o putere de 165W pt.un efort de cca 40min (cu toate rezistentele la inaintare, as putea avansa, ca varianta optimista, cca 200w, respectiv 3,3w/kg)

Bitza: tu chiar ai urcat pe col de Telegraf cu 200w, sau tacx-ul asta e un gadget pt.trainer?

Pe de alta parte, pe mine nu ma mira de loc parametrii lui Suy_cg, ultima oara cind am avut senzorul HR cu mine, la urcarea cotei 1400, am avut media 173 si maxima 181, adica f.aproape de ce am vazut la suy_cg.

Calculat ca la scoala, luind in considerare numai energia potentiala acumulata, mie mi-a iesit o putere de 165W pt.un efort de cca 40min (cu toate rezistentele la inaintare, as putea avansa, ca varianta optimista, cca 200w, respectiv 3,3w/kg)

Tacx asta e numele firmei care produce trainerele despre care discutam cu shuy_cg. Iar trainerele alea sunt conectate la un calculator si pot rula anumite programe de realitate virtuala http://www.tacxvr.com/. Printre parametrii pe care ti-i ofera un trainer de genul asta se numara si puterea in watts. Ceea ce scriam mai sus se referea la programul respectiv care simula urcarea de pe Telegraphe.

Cat despre HR, nu ma indoiam de veridicitatea celor spuse de shuy_cg, doar ma gandeam ca intr-adevar e un efort mare sa tii inima la intensitatea respectiva peste 30 de minute. Oricum, si in cazul meu, HR-ul mediu la efort mare e asemanator, daca nu si mai si (recordul meu e 191 HR MEDIU pe o cursa de 8 minute la Timisoara - nu recomand :)) )

Pragul meu anaerob e la 174-175bpm. In general pot duce ritmul asta cardiac pentru mult timp. Doare, dar cu vointa...

http://connect.garmin.com/splits/103535855 pe Trans, (mai putin de ! :) )2 ore pe urcare, medie de 177bpm.

Tacx e o firma care produce trainere. Pe un model mai scump ai si posibilitatea masurarii puterii. Nu stiu cat de exact este dar e ce am mai bun la indemana.

Hr max atins pana acum este 202bpm, la Azuga pe ultimul ciot, am tras de mine pana l-am prins pe tipul care m-a depasit pe coborare :)

Cat despre temerile privind ritmul cardiac mare, va recomand sa faceti un EKG de efort. Pe mine nu m-a suportat doamna doctor decat pana la 195, era obisnuita decat cu batrani bolnavi de inima pe la dumneai prin laborator :) Mi-ar fi placut sa merg la un laborator specializat pe sport, stiu ca e unul la Budapesta ietin si bun, dar prea departe pentru mine.

Sunt un pic mai linistit acum cu valorile inregistrate si incerc sa nu sar calul, amintindu-mi ca e un sport de anduranta si oricum veleitati de sprinter nu prea am.

July 23, Stage 20: Grenoble (ITT), 42.5km

Stage Results

1 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad 0:55:33

2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:07

3 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 0:01:06

44 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling 0:04:20

Juan Antonio Flecha’s SRM Data

Total Time = 59:52

TSS =94

KJ=1425

Average Power = 397 Watts. Avg Normalized Power* = 410 watts

Avg HR = 150 bpm

Max HR = 163 bpm

Mean Maximal 1-minute power = 512 w

Max Maximal 5-minute power = 451 w

Mean Maximal 20-minute power = 418 w

Avg Cadence = 89rpm

Avg Speed = 26.3 mph

http://teamsky.cyclingnews.com/tech-news/flecha-rides-the-race-of-truth-%E2%80%93-stage-20-trainingpeaks-analysis/

CT: To give people an idea of what it takes to compete at your level, can you tell us what your Threshold Power is? What power do you try to settle in at at during a TT?

Richie Porte: What was it… 448 watts for a 10min prologue. For a little guy like me it’s not too bad.

http://www.cyclingtipsblog.com/2010/06/richie-porte-gets-ctd/

Apropo, Florin, tu ce putere medie dezvolti in 10 min? Ca te stiu ca unul dintre cei mai "fortosi" de pe forum. Sunt curios de o comparatie, nu e la misto.

Tour De France 2011, Stage 12 - Jeremy Roy

It was hard work escaping from the peloton,the first 15 minutes with 398 watts average (5.77 w/kg) and 1,118 watts for the initial attack.

During the first long climb of the day, La Horquette d'Ancizan, the group rode with about the same speed as the peloton. For 31:29 min Jérémy had to push an average of 370 watts (5.4 w/kg).

His data for the 13.1 km climb to Luz-Ardiden: 49:23 min, 305 watts (4.42 w/kg)

Apropo, Florin, tu ce putere medie dezvolti in 10 min? Ca te stiu ca unul dintre cei mai "fortosi" de pe forum. Sunt curios de o comparatie, nu e la misto.

Ultima data am facut un test de 5 minute si-am scos medie 422 watt.

http://connect.garmin.com/activity/138636132