LuluMOB

Ce este un 29er?

Recommended Posts

In timp ce pe la noi toata lumea nu mai stie decat fie de cursiere, fie de mtb-uri (eventual si bmx), prin lumea larga lucrurile sunt oarecum diferite.

Instinctul m-a dus catre un tip de bicicleta mai de teren dar cu roti mari. Marturisesc ca nu aveam prea multe cunostinte, iar colegii se uitau curios la mine cum ma bag cu asa ceva prin padure.

Dar cu ajutorul maestrului gabee am inceput descoperirea comunitatii crossului din Romania si din lumea larga.

Una din tendintele acestei lumi sunt bicicletele cu roti de 29.

Iata aici o serie de 'intrebari frecvent puse' (FAQ) referitoare la ele.

-Ce sunt 29er-ele de fapt?

-Ce fel de cadre se folosesc?

-Ce fel de jante? Ce fel de spite? Ce fel de cauciucuri?

-Ce fel de furci fixe, respectiv cu amortizare putem folosi?

-Putem face dintr-un mtb de 26 un 29-er? Dar dintr-o cursiera?

-De unde ne putem informa mai bine despre 29er-e?

Il rog pe gabee -si pe oricine altcine stie- sa ne lamureasca.

as fi si eu curios de ceva informatii despre acest tip de bicicleta. Adica poate in viitorul apropiat mi-as cumpara asa ceva si as vrea sa stiu cam tot ce se poate ( si eventual unde se gasesc in tara la noi asa ceva )

Hai gabee baga .

Din cate stiu eu un 29er este un mountain-bike cu roti mai mari (de 29 inch-i) ca sa treaca mai usor peste denivelari. Bineinteles ca au cadre si furci speciale.

Ati bagat un ochi pe site-ul domnului Gary Fisher, unul din parintii mountain-bike-ului?

http://www.fisherbikes.com/bikes/series.asp?series=29er

Sau la alti producatori de renume?

http://www.konaworld.com/bikes/2k7/KULA29/index.html

http://www.cannondale.com/bikes/07/cusa/mountain/caffeine29/model-7FS29.html

http://www.orbea-usa.com/fly.aspx?mid=a400&layout=viewproduct&taxid=471

Eh, 29ers...

Imagine postată

Cateva nume sunt legate de aparitia bicicletelor 29er, probabil cel mai cunoscut este Gary Fisher.

Ideea s-a nascut prin '89 in atelierul unui constructor de cadre de biciclete (Bruce Gordon) hibrid pentru touring - Ce-ar fi sa se produca niste cauciucuri mai groase, stil MTB, pentru roti 700c? Gordon a discutat ideea cu amicul sau Wes Williams, un alt constructor (Willits) care deja facea lobby la WTB pentru producerea unor cauciucuri 700c x 47mm pentru bicicletele lui cu roti mari. Odata cu implicarea lui Gary Fisher in aceasta idee, fondatorii WTB (Charlie Cunningham si Mark Slate) s-au hotarat sa conceapa primul cauciuc mtb pentru roti 700c.

La vremea respectiva, cele mai groase cauciucuri pentru roti 700c erau 2mm Continental Goliath si 45c Panaracer Smoke. Primul cauciuc "29er" (inca nu se chema asa) pentru cercuri 700c a fost derivat din WTB Nanoraptor 26"x2.1. In aprilie 1999 primele 12 cauciucuri au ajuns la WTB. Ele au fost impartite intre Fisher, Williams si WTB.

Williams si-a adaptat cadrele 28" la noile cauciucuri (ceva mai late decat anticipase), iar in august '99 a construit si el prima bicicleta dedicata 29er Bicicleta a fost prezentata la show-ul Interbike 1999.

De aici a inceput diseminarea noului design. Cateva furci, printre care Look Fournales si Manitou au fost adaptate la noile roti. Presa a fost atrasa de constructiile Williams, Ericksen si prototipurile adunate de Gary Fisher. De asemenea, Gary Fisher avea o linie de biciclete 29er gata la jumatatea lui 2001. Tot lui ii revine meritul de promova bicicletele 29er astfel incat UCI le-a acceptat la cursele de mtb.

Imagine postată

Roata 29er are o janta cu acelasi diametru ca o roata de cursiera (700c), dar cu "cauciucuri de mountain bike".

Denumirea de 29er nu este de fapt o dimensiune exacta. Cercurile au diametrul standard pentru sosea (ar insemna deci roti de 28"), dar din cauza cauciucului mai lat, diametrul aproximativ care se obtine este 29".

Guest

Imagine postată

de aceasta data in versiunea SSP 8), geometria 29er este putin cam speciala, datorita rotilor mari si furcii care inalta cadrul. Furca Reba 29er este o Reba de serie. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif 29-le se pot folosi si cu vees(v-brakes), in acest caz putand fi in trei minute transormate in cursiera de sosea28 sau ciclocrossuri28 8) Si atat timp cat nu alergi la nationale sosea, nu ai nevoie de altceva pt sosea.

Imagine postată

un 29er este la vale si pe trail invincibil. poate putin mai greu, caci un 29er cantareste normal ceva mai mult, roti mai mari, anvelope mai mari, furci mai lungi. Legile fizicii demonstreaza teoretic si se adeveresc practic ca un mtb29er este la vale si pe trail plat si tehnic in avantaj. La deal nu s-a demonstrat inca nimic, deorece industria nu prea accepta notiunea, asta ar insemna ca biserica sa accepte de pe azi pe maine ca Isus ar fi avut copii , asadar urmasii :roll: . Insa viitorul nu poate fi franat de nimeni si nimic. 8) .

un mtb26 - ah, o chestie uzuala

un mtb26 fully - ah, demult dovedit si epuizat tehnic

un mtb29 - the future 8) (mai ales pt riderii inalti, peste 1.85)

Guest

si iata ce repede se face dintr-un 29er karate monkey un bike se sosea 8) bun, acum nenea se da cu ssp, dar nu asta era ideea :wink:

Imagine postată

cadrul cromoly, furca la fel.....mtb, de orash, de cicloturism.....

O lucrare frumoasa si gandita 8) .

Si o intrebare: presupunand ca avem un cadru de mtb care suporta roti de 29", exista v-brake-uri (sau alte frane pe janta) care sa poata fi folosite, sau e nevoie de disc?

Uite ceva interesant, eu am cadru de cursiera veki, si m-am gandit, de ce nu, sa fac rotzi de 29 er care sa mearga la bicla mea. m-am gandit sa bag jentzi Zremerx d-alea mai grele pentru rotzi, ce zicetzi? Ar fi bine? sau daca nu recomandati-mi niste jenti bune de 29er :D :? Cert e ca jentile Zremerx par mai dure, numa bune de teren.

Inainte de orice trebuie sa masori cadrul si furca sa vezi daca ai loc de pneurile de 29.

Ce cauciucuri ai acum?

Cat spatiu mai ai la furca spate? Dar la cea din fata?

Perfect de intrebare. imediat zic. Pe fata am roata de ciclocros, deci cam 28'' as zice, si mai am inca inca un centimetru jumate liber pana sus, iar la roata de spate la fel si mai am un cm pana sus, dar pot sa modific bara de frana de spate printr-un artificiu de sudura si sa mai bag inca 2 cm acolo ca sa aibe loc :wink: , deci ar merge nu? Rotile sunt de ciclicros cu cauciucuri de 32mm.

Atentie si la latime, un pneu de 29x1.8 are 1.8" latime adica 1.8x2.54=4,57 cm.

http://www.bontrager.com/Mountain/Wheelworks/Tires/5795.php

http://www.bontrager.com/Mountain/Wheelworks/Tires/5770.php

http://www.bontrager.com/Mountain/Wheelworks/Tires/23521.php

Cred ca de la 4cm in sus are latimea un 29".

La mine (de exemplu) asta e maximul ce incape. La ei e minimul, sunt de 2, de 2.2, de 2.5

2.5 inseamna 6.35cm! Latime!!!

Asa ma gandeam si eu ca un 29er tr aibe un pneu de minim 4cm latime, daca nu un minim de 4.5 de fapt cum bine ai zis :wink: . Gata am masurat, pe fata am 4.5 gaura, deci mai mult de 4 nu prea pot baga, e la limita. pe spate pot baga si 6-7 daca vreau. Pai pot sa zic ca m-am scos, am si 29er si cursiera intr-una, sper sa mearga faza :) :) :wink: . multumesc mult Lulu, ura ura m-am scos 8O :) :D :wink:

Mausica, cand o sa ma vezi cu 29er prin macin, o sa-tzi skimbi parerea despre acest tip de bicla (cu siguratza o sa vrei sa-ti faci una :D :wink: ). Am ales jante Zremerx care au 2mm latime mai mult decat jantele de cursiera, pentru rotzile de 29er. E chiar foarte interesant si ciudat in acelasi timp sa-ti faci MTB cu jante de cursiera, cadru de cursiera, ghidon de cursiera, si unde mai pui ca o sa am si contratimp pe 29er-ul meu 8O :D 8)

Guest

vezi ca jantele remerx sunt foooare slabe. am stricat 2 . materialul e atat de moale incat se stramba de acolo de unde trage niplul.Eu zic sa te orientezi catre alceva,sunrims,rigida,dtswiss,mavic etc...

Daca are efecte negative o sa obsev, mi se par dure, ramane de vazut, nu e nicioadata timpul pierdut pentru antireclama :wink:

Guest

gasesc din intamplare aceasta poza pe net :roll:

-mtb 26er si cadrul are la sigur cel putin marimea de 22"

-pilotul, sigur 2m inaltime

Spuneti si voi !! Daca asta nu arata penibil pe asa niste roti :?

si atunci mai ramane indoiala pt 29er, are loc la greu pana la sol !!!!

Imagine postată

Am citit tot, am salvat si pozele. Foarte interesant articolul. Remarcabil cum s-au straduit sa faca cele doua biciclete cat mai asemnatoare. Dar si mai impresionant este ca au tinut cont de raspunsurile cititorilor, ca au facut un nou cadru cu ampatament mai scurt si au schimbat angrenajele pentru a obtine rapoarte de transmisie putin mai mari pentru roata mai mica.

Dar din pacate nu s-a dat verdictul. Daca am inteles eu bine urmeaza ca in urma testelor sa fie prezentate si concluziile. Daca gasiti asa ceva va rog sa puneti si aici un link.

Da, urmeazã, lupta e strânsã deocamdatã.

Aºtept ºi eu concluziile, va apãrea link probabil pe partea a 2-a.

M-am uitat pe bike24.com de piese pt 29-er-e si nu am gasit absolut nimic. Doar niste cauciucuri pt jante de 28 dar care nu depaseau 1.7. cred ca abandonez ideea asta. Prea greu se gasesc piesele....