LuluMOB

Ce este un 29er?

Recommended Posts

On-one-ul ti-a iesit foarte bine (te-ai gandit sa-i pui drop-bar? on-one midge sau mango?).

Salut si multumesc. Nu m-am gandit pentru ca nu am incercat niciodata un asemenea ghidon. In schimb ma bate gandul sa pun asa ceva:

Imagine postată

Bine nici pe acesta nu l-am incercat dar la un drop-bar parca ma cocosez prea tare pe bicicleta, in schimb acesta parca il simt eu ca nu va dezamagi.

La tine ar da foarte bine niste mansoane in culori alb/negru. Parca asa o vad eu. Oricum observ ca nu ai facut nici un compromis, ai pus pe ea tot ce ti-a dorit inima. Nu e asa ca iti este mila cand o treci prin noroaie?

O reteta pentru o anorexica de 8Kg :D

Frame: Event 29 UD

Fork: Lefty Carbon SL DLR (90 mm) +carbon steerer adapter Lefty

Hubs: Tune Cannonball/Kong

Rims: ZTR Crest white stickers

Tires: 29x2.10 Maxxis Aspen

Spokes: Sapim cx-ray

Saddle: Tune Speedneedle Marathon

Seatpost: Ritchy Superlogic UD 31,6x400 (fizik clamp)

FD: Sram XX

RD: Sram XX

Brakes: Formula R1 carbon custom black/white (obvius)

Chain: KMC X10sl 2010

Cable housing: Shimano sp-41

CS: Lightning carbon 64/104 spider

Pedals:EggB. 2ti+titanum axle

Rings: Carbon-ti 36/24 Titanium

Cassette: Sram XX 11/36

Shifters: Sram XX + Formula MatchMaker

Bar: Fsa SLK UD 31,8x 620 mm

Stem: Ritchey wcs wet black 110mm

Bolts: all in Black Titanium

Imagine postată

P.S. Cadrul e italienesc, cica primul hardtail 29'er de carbon, acum la versiunea 2-a

Am inteles ce este cu aceste 29'er , dar am si eu cateva intrebari :

1. frana merge mult mai greu decat la un 26'er si din cauza greutatii si din cauza diferentei de circumferinta nu ?

2. se considera ca diferenta de 1 inci de la 28 la 29 este de fapt data NUMAI de "carnea" anvelopelor ?

3. cum te descurci cu transmisia , tinand cont de faptul ca am vazut ca in afara de o transmisie normala pe 9 viteze , nu ai ce sa-i pui si in cel mai fericit caz au un 11-32 ( MAXIM 34 numai daca vei gasi ) ? In nici un caz nu se poate considera ca poti urca cu un 29'er la fel de usor ca si cu un 26'er nu ?

4. In afara de furca , ce altceva poti face unui MTB hardtail sa-l faci 29'er sau cel putin 28 pe fata si 29 pe spate ?

Imi place ideea doar in prisma faptului ca in viitor mi-ar place sa merg cu viteza mai mare , dar altceva nu cred ca-mi poate oferi in plus un 29'er .

1) N-are motive reale sa mearga mai greu. In caz de frana pe disc, poti compensa cu discuri mai mari (desi chiar si cele de 160mm pot fi suficiente, cu o frana buna).

2) De volum in general. E vorba si de aer :P

3) Mai sunt si alte variabile, de exemplu poti sa pui niste brate mai lungi la angrenaj. In alta ordine de idei, raza mai mare a rotilor va fi compensata de usurinta depasirii denivelarilor.

4) Cadru adecvat :P (nu toate au suficient spatiu pentru roti de 29, iar un adevarat 29er utilizeaza anvelope mai late decat cele de ciclocross).

Nu orice cadru in care incap roti cu janta de 622, gata, e 29er...

Cadrele de 29er sunt proiectate sa aiba o lungime cat mai scurta intre axul rotii spate si axul pedalier... si sa permita montarea unei furci cu suspensie cu o inclinatie mica (71-73 de grade). Deasemenea axul pedalier e undeva destul de jos, ca sa compenseze inaltimea cauciucului.

Eu am grup de pinioane 12-36, deci exista ;)

Mi-as dori totusi niste foi mai mici, un 18 sau un 20 macar.

@marius_eugen

1. Franele functioneaza excelent (180 fata / 160 spate), in principiu la disc ai acelasi moment indiferent de diametrul rotii pentru acceasi viteza a bicicletei (doar greutatea in plus a rotii face diferenta, si este neglijabila). V-Brake-urile sunt o chestiune "obsolete" din punctul meu de vedere;

2. Dap.

3. :D acum sunt casete de 10 pinioane cu 11-36 (Shimano XT), E-1 zice bine ce zice, si "diferenta" intre cele 2 transmisii poate fi estimata la vre-o 2 dinti... Eu unul nu-s un catarator bun (sunt tare greu), si preponderent terenul pe care merg e orizontal (dealuri putine prin Bucuresti...), trei foi ma incurca (cu doua foi o sa ai doar 13 viteze reale, si nu 14...), nu, nu renunt la granny (fara ea sunt mort). Diferenta la urcat cred ca e facuta doar de picioarele, plamanii si dead-weight-ul de pe bicicleta.

4. Nu tot ce zboara se si mananca... Daca poti pune rotile de 29'er pe un cadru de MTB asta nu inseamna ca ti-ai facut 29'er, inseamna numai ca vrei sa experimentezi, doar atat. Sunt diferente majore la geometrie intre cele doua tipuri de cadre:

- din cauza furcii (rake-ului si unghiului head-tubeului) iti vei da cu roata din fata peste picior, foarte probabil;

- axul pedalier va fi mai sus (vis-a-vis);

- ma indoiesc profund ca intra roti de 2.2-2.4 (29'er) pe vre-un cadru de MTB (spate);

Pro: diferentele observate de mine sunt stabilitatea mult mai mare pe plat si la viteza mare (drum denivelat) si la coborari (tot denivelate) la 29'er fata de vechiul MTB. Cu alte cuvinte, pe mine echipamentul ma ajuta sa merg mai tare, si nu experienta... Si bicla vrea si poate si mai mult, dar nu e putirinta de la stapan.

Contra: batranul meu MTB era mai nervos la accelerari, plecari de pe loc, mai naravas (de abia ii atingeam pedala si se si ridica pe-o roata).

Willow Koerber in momentul de fata este cea mai tare americanca pe MTB. se da pe 29er si are doar 1,57m.

"My bike feels like a natural fit to me and I am always amazed at the flow I feel when I am riding the 29er. I had zero problems getting my fit dialed."

http://www.cyclingnews.com/features/pro-bike-willow-koerbers-subaru-trek-trek-superfly-elite

Imagine postată

Balacindu-ma pe internet, am mai dat de un producator italian de cadre pentru roti de 29', Gas Ventinove, cu 4 modele, deloc ieftine, si am impresia ca numai la comanda (Made in Italy :D , mai putin cea de Ti):

Stambek

Imagine postată

Steelcarbon

Imagine postată

Plastic One

Imagine postată

Titanica

Imagine postată

E posibil ca de la anul sa gasim mai multe oferte de la producatorii germani, si astfel o sa fie "halatele" mai ieftine.

Asteptam mai multe stiri de la Eurobike, la inceputul lui Septembrie.

Din colectia Bergamont 2011:

Imagine postată

(Revox, cu 2 versiuni una de 1200E alta de 1700E)

In complentarea lui Kristi,cateva noutati inainte de Eurobike:

Focus Redskin 2011

Imagine postată

Si Merida Matts Twenty Nine 2011

Imagine postată

Am senzatia ca din 2011 piata de 29 va ajunge la nivel cu cea de 26...

Practic toti producatorii europeni au scos cel putin un hardtail de 29 la eurobike:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

deja iti poti face 29er la pret decent pe cadrul asta: http://www.fizzbikes.com/?topic=listing&cat=27&product=7376

restul pieselor, furci, roti, sunt la preturi comparabile. din pacate vei iesi tot la pret de mtb pe piese, deci nu e mare smecherie. preturile de biciclete complete sunt mult mai jos pentru ca producatorii iau piese ieftine cu vagonul la contract de oem.

Deloc socant. Doar trebuie sa inlocuiasca jentile de la "Iluminator" 2771, mai sudeaza doua piulite in furca, si dau alte 2 gauri in seatstay, schimba ghidonul si pun ei discuri, stim noi de care... Si voila 29er DHS.

Cred ca mai dureaza un pic pana devin accesibile, mai ales ca 29er-ele, de obicei, au o echipare mai bogata decat o bicicleta de 400Euro. Un Focus Whistler se va vinde mult mai repede si usor decat orice 29er.

Totodata e buna si diareea de furci de 29 de toli de la SR Suntour. Accesibile.

Totusi ca o parere personala, la 29 cadrele mici arata penibil, daca vorbim insa de cadre L, XL, XXL, lucrurile stau altfel. Este cam aceeasi situatie cu cadrele de 21, 22 la metebeiele de 26 ! ;)

Concluzionand, persoanele mai scunde ar trebui sa opteze in continuare pr 26-er :)

la 29 cadrele mici arata penibil

ai un simt estetic subdezvoltat :P

persoanele mai scunde ar trebui sa opteze in continuare pr 26-er :)

Doar pentru ca arata "penibil"? Poate unii au si alte prioritati... de exemplu sa foloseasca o bicicleta care ii face mai rapizi. Totusi mie nu mi se pare nimic penibil la biclele de mai jos, ale unor oameni foarte scunzi:

Burry Stander: 1.74

Imagine postată

Heather Irminger: 1.62

Imagine postată

Willow koerber: 1.57

Imagine postată

Eu nu vorbeam de performanta ci pur estetic. Daca vorbim de performanta orice este luat in calcul, chiar si lucruri mai putin morale sau mai putin legale !

Oricum, revenind la oamenii scunzi cu 29-ere, inclin sa cred ca o bicicleta mai mica(26) ar fi mai manevrabila pentru ei. Ramane sa vedem si sa auzim parerile antrenorilor si concurentilor din bransa.

Pai daca vrei manevrabil, iei BMX.

Pentru XC/AM n-ar trebui sa se simta negativ cei 3" in plus la roti, iar din cate vad nici nu prea pare posibil sa lovesti cu piciorul in roata fatza.

Nu lovesti piciorul de roata din fata si da, pentru XC mie mi-a placut extrem de mult 29er-ul de asta am si ales sa-l pastrez in defavoarea unui 26er cu aceasi dotare. Este o cu totul alta senzatie, in bine!