LuluMOB

Ce este un 29er?

Recommended Posts

My bike : treking de oras sau monstertrack (29er) de off road dupa cum am chef.

post-7518-0-14967200-1338017091_thumb.jpg

post-7518-0-03546000-1338017229_thumb.jpg

• Upvote 1

Asta de abia asteapta sa fie calarita:

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 4

Noua fieratanie de la Niner Bikes (142x12mm through axle, tapered steerer, biocentric II) S.I.R.9

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

• Upvote 3

Niner RIP9 RDO - cam intarziat fata de concurenta, dar nu-i nici un bai, ca tot n-am 2.8k$ + taxe pentru el...

Imagine postată

Imagine postată

nu face prostia asta, e mult mai ieftin cadrul ala, de fapt toata bicicleta.

Adevarul e ca nu-mi plac deloc cadrele aste full, dar niner-ul face niste cadre dementiale, iar alea cu furca fixa :X 8->

Acum ca nu mai am MTB necuratul ma tot impinge cu gandul catre un 29er. Nelamurirea mea este in legatura cu marimea. Daca la 26er aveam cadru de 18" (Merida HFS 4000) pentru 29er imi trebuie cadru tot de 18" sau o marime ceva mai mica?

Am pus ochii pe asta: http://www.bikefun.ro/product/merida-2012-big-nine-lite-1200-d-team

Va intreb deoarece nu am unde sa probez 29er si nu as vrea sa ma pacalesc cu marimea cadrului.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Am trecut ieri pe la Decathlon Pallady si am vazut pentru prima data iun 29er - de fapt 2. Nu stiu daca sunt aparute de mult, dar e prima data cand vad eu.

Erau doua modele, unul de 1.300 RON si unul de 2.000. Cel de 1.300 era praf rau, si o furca vopsita in verde cu sclipici, cam ca motocicletele de la OCC :)

Cel de 2.000 de RON arata civilizat pentru banii astia. Transmisia X5, furca e de la Rockrider cred, firma lor de casa. Nu am incercat furcile astea, nu stiu cum sunt. Anvelope Hutchison Pyton de 2,1, si la cum arata cadrul, cred ca intra si mai mari. Jante capsate, cred ca tot Rockrider. Frane pe disc mecanice.

Astept cu curiozitate cand apare un 29er full, la ala s-ar putea sa ma bag ... cu un soc ma bun si transplant de piese ce le am acum pe MTB cred ca ar iesi un 29 FS ok (pt mine).

Cred ca sunt cam jos gaurile pentru prinderea protectiei. Toate cadrele cu posibilitate de prindere a unei protectii aveau garile mult mai sus,pe la jumatatea down tube-ului

in filmuletul de mai sus postat de vis-a-vis cu Santa LT/LTC pe la minutul 2:05 se vede o protectie prinsa cu acele doua suruburi.

Acum, sa fiu lamurit si eu... Bicicletele 29er ce avantaje majore au fata de 26?

Acum, sa fiu lamurit si eu... Bicicletele 29er ce avantaje majore au fata de 26?

Buna intrebarea asta =))

Citeste primele pagini din topicul asta ...

Pe scurt: trec mai uşor peste obstacole şi anvelopele au amprentă mai mare pe sol.

La banii aia (~450 Euro) nu cred ca gasesti mare lucru.

Poti arunca o privire pe oferta actuala de pe bike-discount, toate care s-ar incadra cat de cat in buget se invart pe la 14 kg.

De unde variante de buget daca bugetul lipseste cu desavarsire... deocamdata. Iar dupa DHS-ul de 18,5 nu ma sperie 15 kg. Iar la noi pt ceva cu 1kg mai usor ar trebui plusat cu 900-1000 roni

Salutare, ce furca as putea pune la bicicleta mea? (trek mamba) Imi trebuie una cu geometrie g2.

Multumesc

nu iti trebuie nici un g2, pune orice rockshox de dupa 2010, nu o sa simti nici o diferenta.

15.14 kg mi se pare inacceptabil. Alte variante de buget mai sunt?

Full rigid asamblat din componente SH. Eu asta fac acum, adun piesele pentru aşa ceva, şi estimez costul cumulat sub 1500 de lei. Asta dacă pun la socoteală toate piesele, dar multe le aveam deja (mare parte a transmisiei, manete, frâne, în special). Framesetul şi roţile vor ieşi ~1000 împreună.

De greutate încă nu ştiu să zic, dar s-ar putea să mă suprindă plăcut (eu aş fi fost mulţumit cu 12 kg) având în vedere că framesetul are ~3kg.

Evident, nu va fi super-sculă pentru că în afară de frameset şi roţi restul componentelor sunt cel mult acceptabile dpdv al calităţii necesare offroad. Şi e mai degrabă cross decât 29er dacă e să fim cinstiţi, sau cel puţin aşa o s-o folosesc eu. Însă la banii ăştia eu sunt mulţumit. O să revin oricum cu un topic cu detalii când adun toate piesele.