LuluMOB

Ce este un 29er?

Recommended Posts

Nah si voi, aia nu-i pentru tot poporu' e pentru o nisa dintr-o nisa. E pentru 29ere "ilegale" pe sosea de sub 6.8kg (mai precis 6.7):

Open-FS-29er.jpg

• Upvote 3

Daca-i pentru sosea nu era mai bun (si mai usor) cu furca rigida? Furca aia pe off-road incurca iar pe on-road nu ajuta.

Mie de obicei imi plac ciudăţeniile, dar asta chiar nu!

Luciane da' nici weightweenie nu esti... 6.8 e pragul pus de UCI la sosea. Cu furca rigida OZN-ul de mai sus are 6.4kg.

Cat de buna o fi sau nu furca aia nu stiu, ea e foarte usoara pentru 60mm de "suspensie", dar poti sa privesti si lucrurile pozitive, e aproape maintenance-free, si la modificarea planului rotii fata de restul cadrului in curbe, crampoanele de pe calea de rulare au sansa mare sa stea in contact cu solul  :-  :^O  8-)

• Upvote 1

mie mi s-a parut bunicica destul de vioaie in clipul ala de teste. parca 960g avea, sau in jur. pentru poteci de padure mi se pare ok.

dar nelamurirea mea e: nu intre pietricele intre lamelele alea? adica sa iei o tranta si apoi sa faca hrhr...

Salutare. 

Ma bate gandul sa incep un proiect de constructie a unui 29r, care sa se deruleze pe perioada toamna 2013- primavara 2014, fara graba, cu piese alese atent in functie de nevoi, buget si cu atentie la ofertele de discount.

Evident cadrul este problema nr.1 . Aici as aprecia daca mi-ati putea oferi cateva sugestii de cadre / frameset-uri, care sa poata fi achizitionate ca atare . Un cadru care sa se situeze cam pe la 1500 ron / 400 euro maxim, mai degraba aluminiu . De carbon, in momentul asta imi vin in minte ofertele de pe RCZ dar sunt firme obscure. Ma intereseaza mai mult firma, geometria , calitatea si mai putin pretul actual. Dupa cum spuneam , nu ma grabesc, momentan ma documentez. 

Mersi mult ! 

Ragley Big Wig, e din Fe, are niscaiva chestii tare dragute (loc de foaie de 36 la mijloc, furca de la 100 la 150, printre altele).

Evident cadrul este problema nr.1 . Aici as aprecia daca mi-ati putea oferi cateva sugestii de cadre / frameset-uri, care sa poata fi achizitionate ca atare . Un cadru care sa se situeze cam pe la 1500 ron / 400 euro maxim, mai degraba aluminiu . De carbon, in momentul asta imi vin in minte ofertele de pe RCZ dar sunt firme obscure.  

Nu mi se pare obscur asta: http://www.rczbikeshop.com/anglais/believe-bikes-frame-carbon-lite-29-disc-white-size-19.html#

In Bihor sunt foarte multe de facut pe o bicicleta ! 

Uite aici.

https://www.youtube.com/watch?v=64P_9OV63iw

[Nu va luati dupa ce am scris pe acolo]

De obicei vara fac cateva mii de km pe bicicleta.

La anu o sa fac 18 ani si intentionez sa-mi achizionez o bicicla mai interesanta si sa ma bag la IBO.As avea nevoie si de partener pe acolo,dar pana atunci mai este ceva vreme.

Oricum care vreti sa pedalam contactati-ma.

• Upvote 1