LuluMOB

Ce este un 29er?

Recommended Posts

@MALAGA

Am in batatura 5 MTB-uri 26er. Mai are 29er asta pana sa ma convinga sa bag banii in el :-??

Mda, chiar ca ar fi curios sa vedem ce ne-ar spune un downhiller de 29 despre asta.

Poate se gaseste pe mtbr la sectiunea de firme ceva. Eu personal nu am citit despre asta pentru ca nu a fost in aria mea de interes. Imi este mai usor sa spun ca hardtail 29er este pentru mine singurul gen de mtb cu care ma voi mai da. Ma simt foarte bine si despre asta am tot scris.

Restul problemelor tin de mine: cum ma antrenez, cu ma alimentez, cum ma voi mai descurca la cate un maraton...

@MALAGA SY

Eu am o Kona Kula 2-9 din 2008 la care am mai schimbat cate ceva. Dar mai sunt si altii prin tara si pe forum care se dau pe roti mari: Lysergo, BACKGAMMON, kathar, Algis...

Tu ce 29-er ai? Wolfhound-ul odata spui ca e a unui prieten din Statele Unite, alta data ca e single-speed-ul tau.

Imagine postată

Avem importator trek in Romania... cred ca aduc pe comanda si gary fisher :D

Oricum, full susp de la gary imi place mai mult rumblefish decat superfly 100, cadrul de carbon e cam fitza.

Imagine postată

Din cate am inteles furcile de pe bicicletele lor sunt facute special pentru ei ,pentru a respecta geometria G2 si au un offset mai mare ca cele "de serie". Asta inseamna ca daca vrei sa-ti schimbi furca ori vorbesti la reprezentanta Trek/GaryFisher si iti iei alta prin ei (asta inseamna sa ai mereu bani de furca noua si sa platesti pret de semi-custom) sau renunti la avantajul geometriei lor.

Nu e diferenta asa de mare incat sa deranjeze. Din contra, poate fi un avantaj. O furca G2 cu offset mare vireaza mai repede, deci in teorie poti pune o furca G2 chiar si de 120 pe un cadru desenat pentru furca de 80-100 si va compensa pentru micsorarea unghiului. Se mai pot face ajustari si din cuvetarie, adica stack height mai mare pentru a inalta putin cadrul daca e prea nervoasa.

Oricum, problema asta cu diferenta foarte mare era valabila acum 2 ani, cand reba avea offset 39 (copiat din prostie de pe 26"), era diferenta mare fata de 52 de la G2. Acum si-au dat seama ca pe 29er merge un offset mai mare, deci orice furca non-g2 de 2009-2010 are offset pe la 47.

Presupun ca din criza de acum au 'reiesit' aceste developari (redescoperit roata, cum s-ar zice... => generate new revenue).

XC (si evtl. DH din cauza problematicii rezistentei la impacturi) cred ca vor adopta 'de-sanchi' moda asta- sigur nu dintr-o nevoie.

Stiu ca pe singletrails tehnice, dificile, cu teren variabil si radacini si U-turns nu voi avea nevoie de roti 29"- manevrabilitatea imi este mai importanta, un bike mai 'nervos'.

Avantajele le ai in curse rapide, cu drumuri drepte.... it's not the MTB world, really.

Cat despre cei care intrebau de Brain Technology- am un Spec Epic cu aceasta suspensie si pot spune ca e geniala! Nu ai 'bobbing' (oscilarea pe verticala) cand de ex. urci in pedale pe urcusuri abrupte.

Sistemul de ventile si camere face ca shock-ul de pe spate sa reactioneze doar la impulsuri venite de jos spre sus, si sa nu reactioneze la cele de sus in jos. Ai practic avantajele unor race-hardtails pe un fully :), pe langa avantajele unor fully! Genial sistemul.

Avantajul pe sol f. neregulat? ai mereu contact cu solul => controlul asupra MTB. Alte sisteme (indiferent de cat de bine sunt reglate) pierd contactul cu solul, osciland mereu de la denivelari.

Mai multe detalii despre cum functioneaza sistemul aici:

Specialized's New Bike: The Epic

http://cdn.specialized.com/bc/microsite/suspension/suspension.html

Once having Brain technology => never want to go back :D

Nu vad ce lagtura are brainu cu subiectul de fata. Deschide un subiect nou despre tehnologia suspensiilor... cam acelasi lucru cu Brain il face ProPedal de pe socurile fox. Dar daca nu ai un cadru cu mono-pivot, nici macar nu ai nevoie de propedal. incearca un vpp sau dw-link

Asa e Lysergo- Brain n-are de-a face cu 29" (inafara ca ambele sunt pe un Specialized DH nou, prezentat cateva postinguri mai sus :) ).

Unii au intrebat despre Brain pe threadul asta, dupa ce-au vazut acel 29" MTB - si altii au raspuns la intrebarea aceea, m-am gandit sa completez raspunsurile.

Asa ca, nu e bash offtopic. Chestie de optica.

Si acum, ontopic- 29" ers :D

Lysergo, eu unul am citit linkurile cu interes. Toti care sunt sponsorizati tre' sa faca si un pic reclama unui nou 'trend' pana prinde ;)

"Larger contact patch - more cornering, climbing & braking traction. “Floats” on sand and loose terrain."

Ca un 29" are mai mare suprafata de contact- f.f.f. minimal... si asa naste elefantul un soarece.... marketingul incearca sa faca multe.

Citez "Wheelbase may be longer and bike may handle slower in extremely tight situations."

Eliminam toate 'may' conform realitatii si ajungem la confirmarea de la un profi ca un 29" reactioneaza mai lent in situatii extreme. Oh dear. Pentru aia nu tre' sa fii nush ce campion.

Daca nu ma insel, cred ca am vazut ceva postings pe aici discutand dez- si -avantajele unui lant lung respectiv wheelbase.

Celelalte + si - sunt fondate, as zice.

Mi-au placut sponsorii lui la sosete (wiki) :)

Citat:

Main Sponsors

• Balega (Falke) socks

Indiferent de astea, eu sunt deschis pentru noutati respectiv incerc lucruri noi intotdeauna. Voi incerca un asemenea bike cu siguranta, si nu voi mai vrea pe 26" ! who knows.

Precis vor costa jdemii de teuros mai mult... numai bine le fac pe 26" mai ieftine, si o vreme o sa mai traim cu celelalte :D

Pana acum n-am vazut in CH nici in shops, si nici la MTB communities niciun asemenea MTB- de acum o sa ma uit si dupa asa ceva.

Lysergo, eu unul am citit linkurile cu interes. Toti care sunt sponsorizati tre' sa faca si un pic reclama unui nou 'trend' pana prinde ;)

În ziua de azi totţi cicliştii de performanţă sunt "sponsorizaţi". Deci argumentul tău n-are nici o valoare, pentru că poate fi folosit la fel de bine şi în sens invers (un 29er e mai bun, dar e un segment de piaţă mai mic şi majoritatea sponsorizaţilor sunt obligaţi să-l evite).

"Larger contact patch - more cornering, climbing & braking traction. “Floats” on sand and loose terrain."

Ca un 29" are mai mare suprafata de contact- f.f.f. minimal... si asa naste elefantul un soarece...

Aşa debitează AlpineTrails o prostie mai mare ca el. :)

Citez "Wheelbase may be longer and bike may handle slower in extremely tight situations."

Eliminam toate 'may' conform gărgăunilor din capul meu

Ti-am corectat putin citatul.

Indiferent de astea, eu sunt deschis pentru noutati respectiv incerc lucruri noi intotdeauna. Voi incerca un asemenea bike cu siguranta

E bine macar ca recunosti ca inca nu ai incercat niciodata, deci comentezi in necunostinta de cauza. :)

Lysergo- eu am discutat, tu dai cu pietre si practici atac la persoana.

Mersi de corecturi :( no comment ca nu mai pierd timpul cu gradinita ta pe aici. Simte-te bine in continuare pe aici.=D>

Edited by AlpineTrails

eu am discutat

Am schimbat tonul pentru ca am vazut clar ca nu am cu cine discuta serios. Discutia se poarta cu argumente, nu cu teoria conspiratiei. Daca tu ai impresia ca stii tot fara macar sa incerci inainte, iti urez mult succes in continuare la "discutii".

Discutia se poarta cu argumente

Argumentele 'tale' sunt vorbele unui sponsorizat. Daca tu iei ca litera de lege tot ce scrie unul si altul, e bine. Eu ma mai intreb si despre scopurile unor asemenea statements.

Intrebare de quiz pentru tine, Lysergo- ce inseamna un forum? B-)

Eu credeam ca e un loc de discutat pe teme diverse, pe unde se pot pune si presupuneri, afirmatii samd. Niciunul dintre forumisti nu s-a nascut cu dreptatea absoluta in poale.

Da, nimeni "nu s-a nascut cu dreptatea absoluta". Totusi mie mi se pare foarte interesant cum tocmai cei care nu au un 29er (pacus, AlpineTrails) stiu cel mai bine ca nu sunt bune de nimic si le combat.

Nu pot sa ma abtin sa corectez niste afirmatii eronate care s-au facut pe-aici:

"Franarea mai ineficienta ca la o roata de 26" Da, o fi bratul parghiei mai mare, dar roata se invarte mai incet, aderenta este mai buna si centrul de greutate mai jos in raport cu butucii rotilor, asa ca 29er-ul este in avantaj pe franare.

Ca un 29er are suprafata de contact mai mare este o realitate, nu "f.f.f. minimal". Tractiunea mai buna chiar se simte pe teren instabil, dar cel mai bine pe catararile abrupte off-road.

Diferenta de pret nu este majora.

Specialized nu au facut nici un 29er pentru down-hill.

Argumentele 'tale' sunt vorbele unui sponsorizat. Daca tu iei ca litera de lege tot ce scrie unul si altul, e bine.

Greseala ta e ca tu ataci mesagerul si nu mesajul. Am impresia ca gandesti ca Basescu :) Daca ti se pare ca ceea ce spune x sau y e fals, poti sa incerci sa demonstrezi cu argumente concrete. Exista si motive intemeiate pentru care o afirmatie poate fi falsa, dar cine o scoate pe gura nu e unul dintre ele. Daca un sponsorizat iti spune ca 2+2=4 trebuie neaparat sa fie fals pentru ca vine din gura unuia cu "interese ascunse"?

Intrebare de quiz pentru tine, Lysergo- ce inseamna un forum? :D

Eu credeam ca e un loc de discutat pe teme diverse, pe unde se pot pune si presupuneri, afirmatii samd. Niciunul dintre forumisti nu s-a nascut cu dreptatea absoluta in poale.

Problema e ca tu nu stii ce e aia dezbatere pe o anumita tema. Orice discutie in contradictoriu ca sa duca undeva si sa nu degenereze, trebuie sa respecte niste reguli de logica elementara. Care tie se pare ca iti lipseste.

Daca eu iti spun ca "x e adevarat pentru ca y", tu poti sa ataci respectiva afirmatie in diferite moduri. De exemplu demonstrezi ca y e fals, ca intre x si y nu exista legatura etc. Dar daca tu doar presupui ca autorul afirmatiei minte, nici nu ai demonstrat nimic si nici nu ai spus ceva ce eu pot demonstra ca e fals. Ai dus discutia intr-un punct mort. Deja dialogul nu mai are nici un sens cu metodele astea. La fel de bine pot spune eu ca tu minti, si am incheiat povestea.

gasesc din intamplare aceasta poza pe net :roll:

-mtb 26er si cadrul are la sigur cel putin marimea de 22"

-pilotul, sigur 2m inaltime

Spuneti si voi !! Daca asta nu arata penibil pe asa niste roti :?

si atunci mai ramane indoiala pt 29er, are loc la greu pana la sol !!!!

Imagine postată

Nu e buna cearta mai baieti .Ia priviti voi la poza .Nu e caraghios ?Omul ala chiar merita un 29.Asa ca topicul acesta e a celor inalti.Si asa va ramane ,ptr ca si eu as fi caraghios pe un 29.:)

Nu stiu cat esti de maruntel de nici nu vrei sa te gandesti sa probezi un 29er :)

mausi asta cu inaltimea era valabila acum cativa ani cand nu erau destul cadre de marime mica pe piata.

fetele din echipa gary fisher subaru au 1.63 heather irminger si 1.57 willow koerber. si dupa rezultate e clar ca un 29er nu le incurca deloc.

@Flip

Eu m-am bagat in discutia asta cand a aparut Intense 2951. Ai tu un bike de DH 29er? Daca da...ma-nclin. Despre 29er-u' de DH inca nu si-au spus parerea nici riderii din World Cup, si pana nu vor avea la dispozitie caucucuri adevarate de DH pt roti de 29, nici nu si-o vor spune. Si vi tu sa-ti dai cu parerea despre 29er-u' de DH, si te astepti sa ti-o si apreciez ca fiind documentata. Povesti!