Cătălin

Alegere manete schimbătoare

Ce manete să aleg?  

1 member has voted

1. 1. Ce manete să aleg?

• SRAM MRX COMP
    • Shimano ALIVIO SL-M410
    • Shimano ST-EF60

Recommended Posts

Săptămâna asta am rămas fără maneta de la schimbătorul de la pinioane [a cedat când mă aşteptam mai puţin] şi m-am gândit că ar fi cazul să iau 2 manete noi [până acum am avut doar una].

Dintre SRAM MRX COMP , Shimano Alivio şi Shimano ST-EF60 ce mi-aţi recomanda? Ştiu ultimele sunt combo , dar m-ar interesa ca idee care sunt mai rezistente în timp.

SRAM nu am avut ocazia să văd , sunt fiabile ? Schimbă uşor? Manetele nu vreau să le schimb prea des , de aceea mă interesează să fie bune şi fiabile.

Mulţumesc.

Shimano ST EF60 am io (au venit pe bicla) de un an si mai bine.

Nu am avut nici o problema cu ele ; le-am folosit in regim normal , fara excese. Vorba aia "if you are on a (low) budget", la o adica merg bine si rezista.

Despre celelalte nu stiu, sa-si spuna parerea cei ce le cunosc.

PS : Eu planuiesc un upgrade al intregii linii, de la Tourney la Alivio, si vreau sa-mi iau tot manete combo, chestie de optiune personala ergonomica.

Shimano ST EF60 am io (au venit pe bicla) de un an si mai bine.

Nu am avut nici o problema cu ele ; le-am folosit in regim normal , fara excese. Vorba aia "if you are on a (low) budget", la o adica merg bine si rezista.

Despre celelalte nu stiu, sa-si spuna parerea cei ce le cunosc.

PS : Eu planuiesc un upgrade al intregii linii, de la Tourney la Alivio, si vreau sa-mi iau tot manete combo, chestie de optiune personala ergonomica.

eu am pe bicicleta mea alivio de 2 ani si merg impecabil...

totusi te sfatuiesc sa cumperi manete de schimbator si de frana separate(in cazul unui upgrade sa poti shimba numai partea care trebuie,nu toata maneta)

eu am pe bicicleta mea alivio de 2 ani si merg impecabil...

totusi te sfatuiesc sa cumperi manete de schimbator si de frana separate(in cazul unui upgrade sa poti shimba numai partea care trebuie,nu toata maneta)

Guest ciupanezu

Are mare dreptate !

Guest ciupanezu

Are mare dreptate !

Asta mă şi gândeam să-mi iau separate [împreună cu FR7 , da asta mai încolo]

M-ar interesa să vă motivaţi alegerile pe care le faceţi la pool.

Am văzut că cineva a votat SRAM . Deţii acele manete? Dacă da scrie şi tu aici cum sunt , dacă schimbă uşor...

Mersi băieţi de răspunsuri.

Asta mă şi gândeam să-mi iau separate [împreună cu FR7 , da asta mai încolo]

M-ar interesa să vă motivaţi alegerile pe care le faceţi la pool.

Am văzut că cineva a votat SRAM . Deţii acele manete? Dacă da scrie şi tu aici cum sunt , dacă schimbă uşor...

Mersi băieţi de răspunsuri.

Folosesc ST-EF50 de 3 ani, au aprox. 7000km la bord şi n-au fost deloc menajate. Funcţionează la fel de bine ca în prima zi, însă trebuie să ai grijă când cobori pinioanele, dacă împingi mai mult de manetă sare câte 2 (nu ştiu dacă tot aşa e şi la cele mai scumpe).

Surpriza a fost când am avut ocazia să merg cu bicla unui amic, care avea manetele schimbătoarelor separate de cele de frână. Pur şi simplu mi se înnodau degetele, fiind obişnuit să duc arătătorul deasupra manetei de frână ca să urc pinioanele, în timp ce la cele separate maneta respectivă este sub frână.

Folosesc ST-EF50 de 3 ani, au aprox. 7000km la bord şi n-au fost deloc menajate. Funcţionează la fel de bine ca în prima zi, însă trebuie să ai grijă când cobori pinioanele, dacă împingi mai mult de manetă sare câte 2 (nu ştiu dacă tot aşa e şi la cele mai scumpe).

Surpriza a fost când am avut ocazia să merg cu bicla unui amic, care avea manetele schimbătoarelor separate de cele de frână. Pur şi simplu mi se înnodau degetele, fiind obişnuit să duc arătătorul deasupra manetei de frână ca să urc pinioanele, în timp ce la cele separate maneta respectivă este sub frână.

De precizat că alivio nu mă refer la combo ci doar la shiftere.

Dacă până mâine nu apare vreo răsturnare de situaţie , voi lua Alivio. Faza e că eu am acum 6 pinioane , însă trebuie schimbate cu Tourney MF-HG37 + TY30 vor fi compatibile unele cu celalte?

Ca să nu mai deschid un thread separat , ce mi-aţi recomanda ca frâne şi manete?

Mă gândeam la Avid SD3 cu Speed Dial 7 sau ceva de genu ?

Alte recomanări? Se merită combinaţia de mai sus ?

De precizat că alivio nu mă refer la combo ci doar la shiftere.

Dacă până mâine nu apare vreo răsturnare de situaţie , voi lua Alivio. Faza e că eu am acum 6 pinioane , însă trebuie schimbate cu Tourney MF-HG37 + TY30 vor fi compatibile unele cu celalte?

Ca să nu mai deschid un thread separat , ce mi-aţi recomanda ca frâne şi manete?

Mă gândeam la Avid SD3 cu Speed Dial 7 sau ceva de genu ?

Alte recomanări? Se merită combinaţia de mai sus ?