danyakuza

Ture Piatra Neamt

Recommended Posts

oriunde numai la TeleM nu!!!#-oAnunt pt amatorii de o tura miine pe sosea pe traseul Piatra-Bicaz,eventual si o urcare la baraj.intinlire miine in jurul ore 13 in fata la Nefertiti.pt detalii de auzim la un telefon.0744 103529 e nr meu.o seara placuta.

nici nu astept mofturosi si "baietii mamei".eu am iesit saptamana asta in fiecare zi.miine se anunta o zi frumoasa cu maxime termice destul de ridicate pt perioada asta a anului si ar fi pacat sa ratam o ocazie de a ne cunoaste mai bine.daca cei de la meteo se inseala si va ploua intinlirea se anuleaza.

Da ce ma ,voi aveti trasee de biciclit pe acolo?Stiam ca tre' sa mergeti cu masina pana la un loc bun de biciclit.Plus ca e duminica si lumea se odihneste.

n'seara coane!dar ce onoare sa ne onorati cu atentia.:D)avem acilea de toate genurile de trasee.Piatra Neamt-Bacau 60 km plat ca-n palma,Piatra Neamt-Roman 45 km valurit su vant "de morcov"cit cuprinde,Piatra Neamt-Bicaz.26 km(care e traseu de plimbare si cel mai cunoscut)si de unde incep traseele pt avansati(spre Durau,spre Vatra Dornei,spre Borsec sau spre Lacu Rosu>:).o multime de trasee si de locuri frumoase de vizitat si de pus "sunca"cumulata in lunile de iarna la topit.

:-TCumetre,stiu ca stati bine la trasee de mers cu masina ,dar de mers pe bicle aveti ceva?:))

Hai lasa nu fi rau ,stiu ca stati muuult mai bine ca noi astia de la campie.Insa voiam sai atrag de atentie pe cei care nu stiu ce sa faca duminica asta,:P>-.

da,multa lume iubitoare de mers cu bicicleta in Piatra N.In rest,sosea uscata,vreme inchisa cu putina ceata,citeva grade peste zero,un usor curent la intoarcere.am sa incerc sa postez citeva poze.

Duminica am facut impreuna cu 2 prieteni, prima tura pe anul asta.

Piatra Neamt - Girov - Bozieni - Faurei - Margineni - Dochia - Piatra Neamt - 71 km

Am prins o vreme excelenta, ne-am bucurat din plin de primavara si caldura.

Poze nu am facut, harta e urmatoarea : Route: Pnt-Girov-Bozieni-Faurei-Margineni-Dochia-Pnt | Bikemap.net

si o scurta descriere:

2010 03 21

Piatra Neamt - Bozienii de sus - Asfaltul intr-o stare proasta, trafic mult.. portiune nasoala

Bozienii de sus - Faurei - Asfalt impecabil, trafic redus, excelenta portiune pentru pedalat.

Faurei - Margineni - legatura intre aceste localitati este facuta de un drum neasfaltat. Noi am vrut sa facem ceva mai special in aceasta tura.. si am iesit de pe drumul normal, ca sa ajungem in frumoasa padure de la marginea satului (fosta rezervatie de fazani). A fost si pushbike, dar a fost o parte frumoasa..padure, zapada, flori de primavara, noroi, maracini... am iesit din padure inainte de margineni in spatele unui canton silvic. De acolo, in 500m am iesit in drumul neasfaltat Faurei-Margineni

Margineni - Dochia - Asfaltul f bun, traficul redus, drumul serpuieste peste dealuri, oboseala incepe sa se cunoasca, ne o prim des sa umflam rotile care au luat ceva spini din padure si sa ne schimbam... In Dochia am facut o pauza de cateva ore.

Dochia - Piatra Neamt - Cea mai plictisitoare portiune din drum, noapte, vant din fata foarte puternic.

A fost o iesire faina, vremea, locurile necunoscute, drumul necirculat, primavara... au facut totul!

Daca stiti ture mentru Mountain Bike, de o zi, in zona astept... A venit primavara si trebuie sa avem unde pedala.

Edited by ssminkly
o greseala

ssminkly cand mai faceti trasee,postati cu 1-2 zile intainte traseul ca vin si eu cu voi.Sa spuneti viteza medie cu care se merge ca sa stiu dfaca pot sa tin ritmu.ID-ul meu de mes e dudut06.

In ce stare e drumul care inconjoara lacul Izvorul Muntelui? Dar cel care duce in Cheile Bicazului spre Gheorghieni?

Ma bate un gand sa dau o tura pe acolo ca tare frumos se mai vede pe Google Earth zona.

In ce stare e drumul care inconjoara lacul Izvorul Muntelui? Dar cel care duce in Cheile Bicazului spre Gheorghieni?

Ma bate un gand sa dau o tura pe acolo ca tare frumos se mai vede pe Google Earth zona.

Se pot face pe cursiera dar asfaltul e nu e foarte bun.

Ideal ar fi sa vii pe MTB, sunt trasee de offroad mult prea tari in zonele alea... numai sa permita vremea.

Daca as avea mtb ar fi perfect =))

Dar nu'i bai pentru ca cursiera mea e de fapt ciclocross si ii pun anvelopele de 35 cramponate si merge fara probleme pe orice drum.

Pana lunea viitoare(11 aprilie) as vrea sa ajung la Manastirea Agapia si ar fi frumos sa mergem mai multi din piatra intr-o plimbare.Sunt 40km.

tura lacului izvorul muntelui ti-l recomand pe MTB / trekking, asa cum spune si Sandu, intrucat zona ofera f. multe zone de off-road (ex. axiala- izv.alb). pt. detalii vezi: Route: Baraj Bicaz - Potoci - Buhalnita - Hangu - Poiana Largului - Ceahlau - Durau - Izvoru Alb - Secu - Baraj Bicaz | Bikemap.net. insa se poate alege si alta ruta, in special din durau spre bicaz

Mersi pentru link. Eu am de gand sa leg bicla undeva prin Durau si sa urc olecutza si pe Toaca, pe bocanci. Zapada aia sa se duca odata...

Salut. Sunt la inceput cu cutreieratul muntilor cu bicicleta asa ca daca stiti mai multe trasee prin muntii din jurul Neamtului cu bicileta va rog sa imi spuneti si mie.

Eu am facut si un blog unde sa pun traseele facute de mine, se cheama mountainbikepiatraneamt.blogspot (sper sa nu supar administratorii pt ca nu vreau sa fac reclama).

De asemenea poate stie cineva exact traseul prin care se ajunge la Hangu sau Poiana Largului prin munti, stiu ca se pleaca prin Cuiejdi pe langa lacul Cuiejdel, dar cum in zona sunt foarte multe drumuri forestiere nu vreau sa ma ratacesc mai ales ca in zona din cate stiu sunt si ursi.

Absolut deacord. Atat timp cat nu implica asfalt prea mult :). Am o problema cu soferii care nu respecta biciclistii, de aceea prefer drumurile forestiere.

In mod oficial iesenii va invidiaza de mult timp pentru posibilitatile de trasee. Ne mai consolam insa cand ne uitam la bucuresteni.

Spor la ture si la adunat noi recruti :)

Howdy!Sunt in cautare de noi prieteni ,asa ca va invit la o tura pana la Lacu Rosu sau mai sus .Data o stabilim pe parcurs ,acum mai trebuie sa fie doritori:d.

Doua propuneri de trasee: Cuiejdi - Horaita - Negresti - Ocol - Piatra Neamt sau Cuiejdi - Magazia - Cracaul Negru - Poiana Cracaoani - Ocol - Piatra Neamt. Al doilea este ceva mai lung, l-am facut cu masina in vreo 3 ore. Se poate vedea pe Google Earth. Cine se baga ? Ideea este sa fie cat mai mult prin padure, si dupa cum m-am uitat eu singura portiune la DN ar fi de la Ocol pana in Piatra care se poate face pe acostamentul ala foarte lat.

Asteptam si Iasul daca nu e prea invidios :)