melcul

Ureche schimbator - cadru Orbea Sport

Recommended Posts

Salutare,

In urma unui mic incident m-am ales cu deraiorul facut zob si cu urechea de la cadru indoita. Am cautat pe la magazine insa nimeni nu are asa ceva (ma refer ca model). Am dat un mail la importatorul Orbea dar si el mi-a spus ca asa ceva nu se aduce ca piesa de schimb.

Atunci, intreb eu, oare de ce au mai facut urechea daca NU se aduce ca piesa de schimb ??? Doar asta este rolul ei, nu?

Prin urmare, aveti idee unde as putea sa gasesc urechea aia nenorocita ?

Am indreptat-o cat-de-cat , dar materialul (ALU) s-a slabit tare si risc sa se rupa definitiv.

Normal ca se aduce, daca nu este pe stoc, se aduce la comanda.

Trimite un mail la importator la adresa: simon@orbea.ro si se rezolva. ;)

(nu cred ca cineva de la importator ti-a raspuns ca nu se aduce urechea)

Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar se pare ca era doar un magazin de distributie, si nu importator direct. Acum am trimis un mail la adresa indicata.

Multumesc

Eu am gasit azi ureche de cadru pt. Merida mea, era un model mai rar, cu doua suruburi de prindere, la Bikezone, in spatele autogarii Filaret. Aveau mai multe modele, du-te cu obiectul respectiv si s-ar putea sa gasesti. Nu ma asteptam sa gasesc acolo, facusem comanda si la importator, la bike-shop si am sa o iau si pe aceea, e bine sa ai de rezerva asa ceva!

Ca sa nu mai deschid alt thread, mai vin cu o intrebare tehnica aici.

Pe fata am un butuc WTB LaserDisk Lite (exact ca cel din poza atasata)

Imagine postată

De ceva vreme (probabil in urma folosirii intense) am constatat ca a capatat ceva joc radial (?) in sensul ca daca misc stanga-dreapta roata, imi da senzatia de ceva joc (mic, dar exista).

Stau si ma intreb: cum as putea rezolva problema ?

L-am dat jos dar m-am uitat precum curca in craci la el. Pare a fi "sealed" si nu ma duce capul sa-l desfac (de, sunt ITist).

Orice sfat este foarte foarte util.

Multam fain,

As dori si eu o cu totul alta explicatie tehnica va rog. Ce rol au branturile la pantofii de ciclism? Multumesc.