Axe

Totul depre TANDEM !

Recommended Posts

Se poate pune o pipa normala pe spate, eu asa am facut. Bine am avut si putin noroc, ca s-a potrivit exact ci tija de sa.

Dar se poate face usor un adaptor. Doar daca tija faţă e mai groasa decat diametrul interior al pipei, e cam nasol. Dar si asa se poate modifica putin (sau mai mult) pipa.

Butucul pedalier cu excentric e foarte greu de facut, dar nu imposibil. Din lipsa de timp eu mi-am facut un intizator de lant care s-a comportat admirabil. Mai ales ca l-am facut in maxim o ora, fara planuri prealabile. Am sperat pana in ultima clipa, ca lantul de sincronizare se va potrivi exact pe foi:D

Se poate pune o pipa normala pe spate, eu asa am facut. Bine am avut si putin noroc, ca s-a potrivit exact ci tija de sa.

Dar se poate face usor un adaptor. Doar daca tija faţă e mai groasa decat diametrul interior al pipei, e cam nasol. Dar si asa se poate modifica putin (sau mai mult) pipa.

Butucul pedalier cu excentric e foarte greu de facut, dar nu imposibil. Din lipsa de timp eu mi-am facut un intizator de lant care s-a comportat admirabil. Mai ales ca l-am facut in maxim o ora, fara planuri prealabile. Am sperat pana in ultima clipa, ca lantul de sincronizare se va potrivi exact pe foi:D

De acolo te-ai inspirat ca seamana cu al tau :))

• Upvote 1

De acolo te-ai inspirat ca seamana cu al tau :))

• Upvote 1

Nu, link-ul ala acu doua zile l-am gasit.

Eu m-am inspirat de aici Home-Built Tandem Bicycles

Dar caut mereu noi surse de inspiratie, ca vreau sa mai fac cateva tandemuri. Am o gramada de cadre vechi care abia asteapta sa devina tandemuri noi.

Nu, link-ul ala acu doua zile l-am gasit.

Eu m-am inspirat de aici Home-Built Tandem Bicycles

Dar caut mereu noi surse de inspiratie, ca vreau sa mai fac cateva tandemuri. Am o gramada de cadre vechi care abia asteapta sa devina tandemuri noi.

Da' de frumusetea asta ce ziceti? Foarte elegant, mi-ar placea mult sa-l am. I-ar trebui alta furca, un Rohloff si frane pe disc si ar fi perfect.

Imagine postată

Dintre cele puse de voi , cea a lui Frank pare mai ok pentru calatorii mai lungi, restul sunt asa de plimbarica.

In orice caz, eu nu sunt pe deplin lamurit cu furca amortizor la tandem. Am impresia ca la drum intra in "tangaj", acest fenomenn il simt eu cand pedalam mai cu spor la drum intins. La un moment dat, probabil la o anume cadenta, intra intr-o miscare sus-jos de arcuire a cadrului !!! Dupa ce trec de cadenta respectiva se calmeaza. Presupun ca daca as avea si furca cu amortizor, lucrurile ar fi chiar mai grave !?

• Upvote 1

Sunt multe la care nu ma pricep, inclusiv la tandemuri (insa imi doresc foarte mult unul bun), dar ce pot sa-ti spun este ca si o bicicleta are o oarecare elasticitate; asta nu-i nimic nou, insa ce vreau sa spun e ca ea vibreaza tot mai puternic pe masura ce te apropii de o anume frecventa de rezonanta pe care ai constatat-o si tu. Odata cu apropierea, amplitudinea oscilatiilor (vibratiilor) nu creste liniar, ci aproape exponential, asta facand ca intr-un domeniu foarte restrans de frecvente, comportarea sa fie destul de diferita. Faptul ca un tandem este si mai lung decat o bicicleta obisnuita, face ca acea frecventa sa fie mai mica si accesibila ciclistului; daca mai este si din otel sau fibra de carbon, iarasi poate capata o amplitudine sesizabila. La scandiu ar trebui sa nu prea ai probleme cu asta, dar nu ma pot pronunta exact.

Este posibil ca furca telescopica sa actioneze distructiv (in cazul asta e bine) asupra vibratiilor pe care le imprimi bicicletei si sa nu lase oscilatiile acestea sa se compuna pe frecventa de rezonanta a cadrului. Compresia si revenirea furcii ar trebui sa fie ceva mai lente decat micile vibratii din cadru care sa se adune, astfel prevenind fenomenul de care spui.

Sper sa fie bine ce ti-am scris, toate bune!

Ciudate chestii povestiti voi aici.

N-am simtit nici o vibratie. Dar eu am mers doar cu tandemul incarcat.

De fapt am urcat si coborat Transul cu tandemul gol, dar iarasi n-am simtit nici o vibratie.

Eu oricum nu suport furcile cu suspensie, mai ales la tandem. Zilele trecute am vorbit la telefon cu Catalin Mantescu si ne-am contrazis pe tema asta. A tot incercat sa ma convinga de avantajele unei furci cu suspensie, dar nu a reusit. Stiu care sunt avantajele si dezavantajele, dar eu pur si simplu nu vreau suspensie.

Voi ce ziceti? Furca rigida sau suspensie?

La expozitia anuntata aici: http://www.ciclism.ro/forums/f8/bavaria-940-p5.html#post141961 am avut ocazia sa vad pe linga tandemul de la Koga bijuteriile producatorului Santana din California:

Santana Europa

Referitor la furci: depinde ce ai de gind sa faci cu bicicleta, conteaza foarte mult calitatea furcii si posibilitatea de a o bloca.

Eu am si o bicicleta cu furca cu suspensie; nu-i simt nevoia si vreau s-o schimb cu una rigida din otel. Mie-mi ajunge un cauciuc “balloon” unde variez presiunea in functie de teren. Astfel am o suspensie pasiva, usoara si ieftina care nu necesita nici un fel de intretinere..

Lucian, probabil nici la urcare nici la coborare nu ai atins respectiva "cadenta-criminala" :D as spune ca este undeva pe la 80/min !

Eu sunt foarte multumit de noua mea furca de trial, in care am mare incredere insa imi mai vine nebunia si mai intru pe offroad, atunci ma intreb daca nu cumva ar fi utila o furca dual air pricopsita umflata la vreo 13-15atm. !?

L.E. posibil chiar cauciucurile balon, pe care le am si eu sa fie explicatia pentru vibratia respectiva(am 2,5 fata si 2,3 spate), oricum nu este o problema deranjanta, eu o contracarez fie prin depasirea cadentei respective fie opresc pedalarea 2-3 secunde.

• Upvote 1

Intreb pentru ca nu stiu, cadrul de tandem nu flexeaza uneori stanga-dreapta la pedalat in forta? Stiu ca pentru a preveni asta a fost nevoie sa puna ambele perechi de pedale in aceeasi pozitie, nu in antifaza. La conceptele de transmisie independenta fata-spate (cu freewheel si alte idei) mai exista problema.

Asadar, reiau intrebarea: Cadrul de tandem obisnuit (sincron) flexeaza cand pedalezi puternic?

Nu mi s-a intamplat asa ceva. Sau daca s-a intamplat n-am observat.

Vibratiile de care spunea Axe par plauzibile, dar flexarea laterala nu prea.

Cu angrenajele in antifaza, e posibil.

Nu in lateral nu am simtit niciodata, i-am dat in forta de multe ori.

• Upvote 1

Multzam fain! Abia astept sa vad ce au in plan doi colegi de servici, ca sa stiu daca ne luam macar un tandem sau nu. N-avem mai pretentii, pentru ca nu vom cara bagaje cu el, tandem sa fie. Daca ne decidem, tare mi-ar placea sa-ti facem o vizita la Veresti sa-l cumparam de la tine (dar mai ales sa te cunoastem). Parca ziceai ca ai cadre de vanzare... si am mai mare incredere in opinia ta decat Univega si Trek-ul care sunt pe piata autohtona si bulgara, care sunt slabe pentru ce pret au.

Momentan am un cadru de vanzare, e pus si la bazar. Dar daca vrei pot sa-ti fac un tandem complet cu ce piese vrei.

Ma gandesc sa ma apuc de fabricat cadre, dar nu prea indrazanesc, ca nu e cerere.

Am mai gasit cateva lucrari.

Build tandem frame from two Schwinn bikes?

Our home-made tandem is almost done!

Daca reusim sa cadem la o intelegere in gasca, il vom vrea complet echipat. La fabricat cadre nu stiu cat e de pagubos, avantajos nu cred, pentru ca din materialele respective si cu echipamentul de sudura poti face mult mai usor si mai ieftin chestii care se vand mai scump decat un cadru si care nu implica necesitatea de a fi 100% sigure in orice situatie. Spre exemplu, remorca pentru bicicleta, stand de expus diverse, multe chestii utile si care nu necesita "brand" ca sa-i citez pe infocatii forumului cu privire la acest aspect. In ideea ca o bicicleta proasta costa cu totul 300 lei noua, un cadru facut la mana e foarte putin probabil, din punctul (orizontul) meu de vedere, sa fie apreciat macar la valoarea costului materialelor. Personal, daca as avea cu ce si timp, mi-as face mie cateva (putine) cadre foarte atent finisate si lucrate, inspirate (copiate) dupa modele celebre, care desi m-ar costa mai mult decat un cadru decent din comert, ar fi incomparabil mai ieftin decat unul identic la comanda, lucrat manual.

Prea pagubos nu cred ca o sa fie, ca am aproape tot ce-mi trebuie - scule si materiale.

Si remorci am de gand sa fac mai multe, la astea sigur as avea clienti.

Cunosc cateva firme care construiesc cadre manual, si au o lista de asteptare de 5 ani.

Eu am mai mare incredere in ce fac eu decat in ce face altul.

Daca ai clienti la pretul corect, nu la subpret, atunci ma bucur ca poti sa le faci. Nu doar ca am toata admiratia pentru lucrul acesta, dar m-as bucura sa iesi in profit. Exista multe ateliere in tara care asambleaza biciclete, daca ai stabili o legatura cu ele, ar fi tare bine. Avantajul cel mai mare, si aproape monopol, l-ai avea pe piata de cadre pentru tandem, tricicleta sportiva si utilitara (trike) si quaduri de agrement sau utilitare. Asa ceva nu doar ca este foarte scump, dar e si mai neplacut de comandat din afara, in plus garantia locala este un confort psihologic important.

De exemplu eu, dar nu numai, ma gandesc la multi asemenea mie, cu buget redus, dar nu 0, carora ne place sa pedalam; daca am avea de unde sa ne luam un quad, poate ne-am lua, dar cand n-ai de unde, iti iei gandul si gata. Poate exista firme dispuse sa investeasca in asa ceva mai mult decat in ATV-uri. Pana acum, tentativele de care stiu eu sunt cu un succes modest, dar visez la un viitor mai bun.

Cu tandemurile, situatia este similara. Parerea mea personala, este ca aceste mijloace de transport necesita promovare in sectorul de agrement, mai mult decat a insista asupra utilitatii lor in oras, sanatate, sau ecologie. Eu nu merg cu bicicleta ca sa reduc poluarea, ci doar pentru ca-mi face mie placere sa pedalez si sa vad ca actiunea asta ma propulseaza prin natura, sau macar de la punctul A la punctul B.

Promovarea elementelor de suport pe masina mi se pare o chestie inspirata, pentru ca in lipsa lor, multa lume ezita sa foloseasca bicicleta in concedii. Pretul lor de multe ori este atat de mare, incat pentru multi nu merita o investitie de 700-800 lei intr-un dispozitiv care sa-l foloseasca doar doua saptamani pe an, pe langa costul bicicletelor. Daca cetateanul are acces la asa ceva cu un pret mult mai mic, de ordinul a 200-300 lei, deja se mai poate spera la o schimbare a situatiei.

Nu vorbesc acum de a promova bicicleta, de a-i convinge pe altii de calitatile ei s.a.m.d., ci doar de a gasi piese bune, la pretul corect atat pentur client, cat si pentru fabricant. N-o mai lungesc mai mult de atat si te felicit inca o data pentru ce faci!

Toate bune!

Lucian, eu te-as sfatui sa te apuci daca faci ceva de calitate insa viata "bate filmul" in sensul ca ai vazut, misa(un alt forumist) s-a apucat si el de biciclete orizontale pe care chiar le facea foarte misto si culmea nu a avut cerere pentru ele ! Poti incerca insa, dar sa le faci pe comanda cu avans. Astea trebuie facute pe dimensiunea posturilor dupa inaltimea beneficiarului, nu prea te poti apuca sa faci unele la nimereala !

• Upvote 1

Acesta este proiectul inceput acum 2 saptamani .

Tandemul il voi folosi in ture lungi cu viitoarea mea nevasta AURA .

Ca echipare pana acum :

roti - butuci novatec pe rulmenti

- spite DT SWISS

- jenti WELL 3519 , 622-19

- Cauciucuri nu am dar voi pune slicuri 47-622

frane : - spate HAYES MX 2 , disc 185

- Fata sunt in cautare

- pe spate voi pune un v-brake de ajutor , actionata de cel din spate .

furca : - momentan este NISIKI , am folosit-o ptr a pleca cu constructia cadrului , pe parcurs o voi schimba

angrenaj - spate TRUVATIV 22-32-42 , o sa-l schimb mai incolo

- angrenaje stanga momentan nu am

- excentricul este facut de mine cu flexul si aparatul de sudat , probat functioneaza bine , voi vedea pe parcurs .

- lant SRAM nu mai stiu exact de care

schimbator - spate shimano DEORE

- fata shimano DEORE

pinioane : - shimano DEORE 11-34 9 viteze

pipa : - nishiki reglabila

Cu ce este echipata in poza are 18,5 Kg , sper ca pana la sfarsit sa nu depaseasca 22-23 Kg

Costul pana la sfarsit sper sa nu depaseasca prea mult 1000 roni

Dupa terminarea tandemului voi incepe constructia unei remorcute cat mai usoare si mai estetice .

Mai am ceva de lucru la el , finisat si vopsit , sper ca va arata bine dar cel mai important este sa funcioneze .

Mai am de luat cateva piese , care pe parcurs le voi lua .

Astept pareri pro si contra

.http://www.dropshots.com/blondul4ever#date/2010[ATTACH=CONFIG]17204[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17205[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17206[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17207[/ATTACH]Imagine postată