Axe

Totul depre TANDEM !

Recommended Posts

Pana gasesti raspunsul studiaza-l pe asta ;;)

Fain facut dintr-o grinda metalica in zabrele. Nu se rupe :((

da fratilor, dar eu ma uit bine la curbe si cu al meu, cu doua posturi, daramite cu acela. Nici nu ma gandesc ce brate trebuie sa aiba cel care conduce sa contrabalanseze miscarile laterale, eu ma resimt si dupa cativa kilometrii cu al meu.

Pe cand o participare in grup de tandem la vreun concurs deschis unei asemenea clase, cine stie anul acesta Intalnirea Ciclism.ro?

Vom fi acolo. Suntem cinci echipaje care vom participa. Sau poate mai apare cineva...

Vom urca toti impreuna, va fi un spectacol memorabil.

Doruk - apuca-te de flotari de pe acuma:))

Majoritatea tandemurilor au distanta pentru butucul de spate de 145mm. Vreo cateva au chiar 160mm!

Nu prea inteleg de ce. Cu cat e axul butucului mi lung cu atat se poate indoi mai usor. Care sunt avantajele?

Ale mele sunt normale de 135mm, deci pot sa pun orice butuc de MTB vreau. Butucii speciali costa mult mai mult. Un Am vazut un QR de 145mm la 58$. Butucii din imagine, cu ax pe spate de 160mm, costa 631$.

http://www.peterwhitecycles.com/tandemparts.asp

Imagine postată

Posibil sa fie cadrul mai rezistent si mai stabil la clatinarea laterala daca furcile au bratele mai departate. E doar o parere, nu am cautat inca nicaieri sa aflu.

eu cred ca sunt mai mari pt ca spitele sa stea pe butuc cat mai departate, astfel marind unghiul format pe janta, marind stabilitatea rotii.

Distanta intre flanse este aceeasi, difera doar lungimea axului.

Dar cumva ai dreptate. Partea stanga a axului are aceeasi lungime cu partea dreapta, deci roata se spiteaza egal pe ambele parti, fara forma de farfurie.

Acum mi-am dat seama uitandu-ma mai bine la butucul din spate.

Nici eu nu-mi dau seama de ce ar fi necesari niste butuci speciali, cred ca-i mai degraba o fitza comerciala !

Un butuc cu ax de 10 si jante de DH ar trebui sa-ti asigure accesul pe orice teren.

• Upvote 1

Si cand ma gandesc ca primul meu tandem era tohan si cu roti de tohan si butuci speciali de tohan :( si am facut mai bine de 1000 de km cu el si m-au tinut acei butuci :)

Bravo, ai avut o zi lunga :)) , asteptam vesti maine la cafeluta (:|

• Upvote 1

[ATTACH=CONFIG]17831[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17832[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17833[/ATTACH] 3 poze dar maine pe zii o sa mai fac . N-au iesit bine ptr ca sunt gata bateriile :))

Oh Man !!!

Trebuie sa spun ca a iesit mult mai bine decat m-am asteptat. Imi place mult cum l-ai vopsit.

Vreau sa aflu si detaliile tehnice.

Arata foarte bine, mai ai nevoie de niste stikere, franele pe disc fac toti banii :))

O singura obiectie am : ghidonul spate, presupun ca este sudata tija verticala direct pe cadru. Nu-i o alegere buna dupa parerea mea, la franare puternica, pasagerul tinandu-se de ghidon l-ar putea rupe din sudura. La varianta clasica cu pipa aia care se prinde pe tija de sa, fortele se transmit in tot cadrul nu doar intr-un punct fix ca la tine. Cauta totusi o pipa speciala de tandem.

• Upvote 1

ghidonul spate, presupun ca este sudata tija verticala direct pe cadru.

da este sudata direct pe cadru , nu cred ca voi avea probleme , la celalalt tandem este tot asa si am cativa mii de km cu el si nu am avut probleme . Am ales varianta asta ptr ca am vrut ca cel din spate sa stea putin mai comod , nu cu nasul in fundul meu asa cum am mai vazut la alte tandemuri facute . ms de obiectie si sper sa intelegi ce am vrut sa spun . Acum voi scrie totul despre el .

date tehnice :

cadru - facut manual complet , doar butucii de pedale sunt folositi de la alte cadre si suportii de v-brake

- greutate 26 Kg ( pe cantar de baie , urmeaza sa o cantaresc cu precizie )

roti - butuci novatec pe rulmenti , axuri de 10

- spite dt swiss

- jante well

frane - fata momentan tektro aquila disc de 180

- spate hayes Mx2 disc de 180

schimbatoare - fata shimano deore xt

- spate shimano deore

manete - combo shimano v-brake , monentan

pinioane - shimano deore 8 pinioane caseta 12-34, momentan , voi trece pe 9

angrenaje - spate - foi truvativ 22-32-42 , bratul sugino

- stanga - spate no name

- fata shimano ambele cu foi de 34 dinti

furca - RST nishiki , look , cursa 80

cuvete fsa pe bile

pipa - nishiki reglabila

- ghidon nishiki

butuci pedalieri shimano pe rulmenti

lanturi - sram , toate

excentricul functioneaza bine momentan , voi vedea pe parcurs .

Vopseaua este cu spray auto , cea alba nu este buna , nu mi-a acoperit cateva urme de marker de pe cadru , urmele fiind semne de la constructie .

Mai am de pus portbagajul . intrun-a din poze vedeti ceva incercuit cu verde , sunt piulite sudate ptr a putea prinde portbagajul .

Pe viitor voi mai face schimbari si o voi revopsi .

Functioneaza bine si se comporta bine pe drum , pozitia pe ea este buna ptr mine si ptr AURA .

Astept pareri pro si contra ( dar mai mult pro :( )

[ATTACH=CONFIG]17836[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17837[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17838[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17839[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17840[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17841[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17842[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17843[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17844[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17845[/ATTACH]Imagine postată

Foarte misto, o adevarata realizare, finisajele arata bine, nu cred ca-i cazul sa iti faci probleme de vopsitorie. Daca tot vrei, o duci undeva sa ti-o faca profesional, cuptor, lac etc. Poate ghidonul spate mai trebuie scurtat un picutz, sa nu agati ceva cu el la un viraj mai strans in aglomeratie.

• Upvote 1

Nici mie nu-mi place cum ai sudat pipa din spate si ghidonul prea lung.

Vopselele cu nuante deschise sunt mai pacatoase, au putere de acoperire slaba. La fel cele fosforescente, metalizate si alte specialitati.

Vezi ca furca RST Nishiki nu exista.

Era fain daca faceai un portbagaj custom si il sudai direct de cadru, apoi il vopseai la fel.

Pipa reglabila nu e o idee prea buna, e mai grea si isi face joc dupa un timp.

Pentru Aura ar trebui sa cauti o tija de sa cu amortizare. Ea nu vede gropile...

In rest numai bine^:))^=D>

@blondul4ever :Felicitari !

Axe are dreptate : "Poate ghidonul spate mai trebuie scurtat un picutz".....teoretic trebuie sa fie mai mic ca cel din fata !

Daca e mai mare....ar trebui sa aiba franele si shifterele (dubla Comanda ?) pe el.....pt conducator....

Dar eu sunt un amator......

foarte misto! imi place totul la ea, si cum e vopsita! nu mi-ar placea sa pui stikere pe ea, imi place asa fara scrisuri; eventual scrie tu de mana ceva pe ea.

partea cu "pipa" sudata pe cadru imi place, cum zici si tu "ca cel din spate sa stea putin mai comod , nu cu nasul in fundul meu"; numai ca eu i-as mai fi pus o intaritura. dar daca din experienta ta sta f bine, nu se rupe, atunci f bine.

inca o data, felicitari!

:)

Am uitat sa te intreb ca cauciucuri ti-ai pus? Ti-ai luat Kenda 622x47?

Greautatea e cam mare si inca nu i-ai montat portbagajele, aripile si alte accesorii.

Ce spuneti voi cu confortul pasagerului daca ai pipa speciala sau ai sudat tija pe cadru nu se regaseste in practica ! Distanta intre ghidonul spate si saua "capitanului" este la fel, in plus cu pipa reglabila o poti mari astfel sa ajunga la 20cm de sa pentru un pasager mai mititel/copil =))

In pozele mele, distanta este la minim pt ca si sotia are 1,78, in plus ghidonul cu rise inalta pozitia pasagerului pentru o pozitie comoda insa pierzi la aerodinamica :))

LE. nu am avut niciodata probleme cu pipa aia, de cand am strans-o e ca si sudata ! Acum am belele cu cuvetele care trebuie de trial pt ca nimic altceva nu rezista la greutatea aia.

• Upvote 1