Axe

Totul depre TANDEM !

Recommended Posts

foarte frumos!!! felicitari! lucrarile tale arata din ce in ce mai bine, mai minimalist sau, altfel spus, mai curat si eficient lucrat (poate doar mi se pare, poate asa ai lucrat mereu).

-sunt curios, cum sudezi, ce materiale folosesti, ce 'jig' (capra de montaj, matrita) folosesti?

oricum, misto si bafta incontinoare!

;)

Ms

sudez cu aparat de sudura electic ( nu performant , ieftinica , dar face treaba ) , materiale folosesc tot ce gasesc prin curte ( stau la casa )si mai caut si prin vecini , gasesc mai greu ceea ce-mi trebuie . La montaj nu folosesc decat ochiul si cam atat nimic mai mult

Pe parcurs am tot invatat si imi iasa tot mai bine si tot mai repede le fac .

Edited by blondul4ever

Eu as face o adaptare astfel ca ambele frane de pe spate sa fie actionate de aceeasi maneta, nu-i mare inginerie. Sa vezi atunci eficienta frana spate la tandem ! :)

Eu am MX 2 pe spate si disc de 180 si nu ma plang prinde super bine si daca este incarcat tandemul. Eu totusi mi-am mai pus un v-brake pe spate sa am o farna in plus sau mai bine zis de rezerva , o folosesc foarte rar.

Azi am vazut si eu un tandem foarte frumos.Erau doi olandezi (sot si sotie) peste 50 ani ai au facut traseul olanda- suceava in 3 saptamani.Din cate am inteles este facuta in germania si are 14 viteze in butuc.

post-5386-078891700 1279041578_thumb.jpg

In Suceava ??? Pe unde au plecat?

Azi am umblat jumatate de zi prin Suceava cu bicla, tare as fi vrut sa-i intalnesc.

Suceava era capatul de linie.Bicicleta urmeaza sa fie trimisa inapoi in Olanda printr-o firma de transport iar ei pleaca cu avionul.Bicicleta a costat 5000 si ceva de euro

A mitit, macar daca avea un cadru full, alea sunt mai scumpe dar la asta nu prea are ce sa coste atat ! Daca a dat mai mult de 3000E pe el ma tund la chelie ! :D

• Upvote 1

Nu fi asa convins. Poate 3000 de pe bazar :-))

Daca are un cadru custom, gen http://www.nicolai.net/products/e-frames/e-xtb-tandem.html, este 2500 numai cadrul. Daca pui la socoteala transmisia, franele, rotile si restul de acarete poate fi 5000 fara nici o problema.

Si de ce ar minti? Pe cine sa impresioneze si de ce?

Uite tandemul cu pricina http://www.jdcycles....-travel-rohloff

3100 lire = 3700 euro

In plus are cateva chestii in plus cum ar tijele de sa, care sunt peste 100 euro bucata, sei Brooks, alt portbagaj pe fata, si or mai fi si altele dar nu le vad.

Iar cu gentile si echipamentul, ciclocomputer, GPS, e foarte usor de ajuns la 5000 euroi.

Ala nu pare cadru "de rasa"

De care cadru zici? al rumanilor sau de cel facut de Nicolai ca nu-i de rasa?

Din cate inteleg zici de bicla nemtilor, pentru ca Nicolai nu e rasa, e arta deja.

Sudurile sunt unice in lumea constructorilor de cadre iar fiecare cadru in parte este facut manual. Rata de customizare pe comenzi este asa mare ca poate fi considerat producator de unicate.

Normal ca nu zic de Nicolai, am mai auzit si noi de una-alta ! :D

LE. Raspund cu intarziere pt ca orice as face nu primesc notificari de la topicul asta cu toate ca sunt tatal lui ! :rolleyes:

• Upvote 1

Mai tandemistilor, unde ati disparut? Nici urma de voi.

Zadarnic am asteptat la intalnirea ciclism.ro sa mai vad vreun cuplu pe doua roti.

Doar eu si Blondul4Ever am primit toate onorurile si anul asta.

Imagine postată

Bravo voua, v-am citit pripetiile si am concluzionat: sunteti tari fratilor !

Am batut si eu litoralul romanesc si cel bulgaresc, azi am fost la Comana insa nu pun poze ca mi-e rusine dupa ce le-am vazut pe ale voastre ! :P :D

IN alta ordine de idei, am observat ca de cate ori incerc sa cresc cadenta spre 90, nevasta-mea incepe sa topaie sus-jos pe sa fara sa se mai poata opri ! :blink: Am crezut ca-i din amortizorul de sub sa, l-am intarit cat s-a putut, degeaba. Am zis ca intra cadrul intr-un fel de rezonanta, ei bine nu pt ca eu nu topai. Acum cred ca-i saua ei prea pufoasa si o s-o schimb cu ceva mai dur.

Voi patiti chestia asta ?!

• Upvote 1

Eu daca cresc cadenta, neveste-mii ii sar picioarele de pe pedale. Dar pentru ca nu e obisnuita cu cadenta mare. I-am pus ratrape si am rezolvat partial problema. Acu ar vrea SPD-uri cu toate ca pana de curand nici nu voia sa auda de ele.

Probabil nici sotia ta nu-i obisnuita sa pedalele prea repede. Ai forta mai mare decat ea si cand fortezi ea nu poate tine ritmul, si in loc sa apese pe pedale, o imping pedalele pe ea.

Nu-i bre asta, stiu ce zici tu, ea tine picioarele pe pedale dar tzopaie ca la calarie la fiecare pedala. Azi ii schimb saua si mergem in probe.... :)

• Upvote 2

Era de la saua prea "pufoasa", acum am venit din probe si nu mai sunt probleme. Saua cea noua e mai dura dar i-am pus bazon mai gros :D

Incantata fata nevoie mare, pupe baiatu' pe ea ! :rolleyes: Ce nu facem noi sa le fie bine mah ?!

• Upvote 2

Dupa multe incercari, Alina si-a gasit saua ideala. E una Selle cu gel lichid. Din pacate in urma unui accident de manipulare, am spart saua si gelul curge.

Asta s-a intamplat de anul trecut. Am bandajat saua cu Power Tape si merge asa in continuare. Am cautat mult dar nu am gasit alta la fel si nici nu vrea sa o schimbe.

Salut. Incerc de cateva zile sa gasesc un cadru de tandem MTB de aluminiu. Pe site-uri straine am tot gasit, insa as vrea un importator.

Am vazut acum cativa ani tandemul de la Probike, din Brasov, insa pe vremea aia nu ma interesa, asa ca nu am retinut prea multe detalii. Voi care v-ati confruntat cu aceeasi problema, cum ati rezolvat?

Mentionez ca as vrea doar cadrul, eventual cu angrenaje (ca sa nu mai am inca o problema dupaia). Restul pieselor le pun eu :P

Eu am cautat cateva luni.

Primul cadru de tandem mi l-am facut singur.

Al doilea l-am cumparat complet de la Raleight Anglia si l-am modifiat cum am vrut.

Sunt multi care cauta un cadru, dar in Romania aproape nici o sansa.

Nicio sansa prietene, ori comanzi afara, ori il iei de la noi cu echipare "indoielnica" si apoi il iei de la zero punand tot ce vrei pe el ! Eu am dat multe componente cadou ca nu se puteau vinde, in final am ramas cu cadrul :)

Azi arata cam asa si nu am terminat imbunatatirile : Imagine postată

• Upvote 2

Am sa mai incerc pe la cateva magazine, sa vad daca imi pot aduce ceva.

O alta varianta ar fii ebay, am vazut niste tandemuri interesante. Asta ar fi unul din ele, pacat ca se livreaza doar in America.

Ma gadeam sa-mi fac din 2 cadre de XC, dar apare vesnica problema cu sudatul aluminiului.

Multumesc oricum

PS: Misto bicla, Axe

• Upvote 1

...ca sa nu mai punem la socoteala problema dimensiunilor fata/spate ale cadrului. Adica trebuie luat dupa inaltimea celor doi utilizatori. Ce-i cel mai grav este ca dupa achizitionare nu trebuie sa-ti schimbi partenera. Totusi daca trebuie si e inevitabil, macar sa gasesti una de aceeasi inaltime ! ;)

Multumesc de aprecieri ! :D

• Upvote 1

Am sa mai incerc pe la cateva magazine, .......................Ma gadeam sa-mi fac din 2 cadre de XC, dar apare vesnica problema cu sudatul aluminiului.

Multumesc oricum

PS: Misto bicla, Axe

Sudatul se mai rezolva, problema grea ramane cu intinzatorul de lant intre angrenajele fata si spate..

In privinta partenerelor fi pe pace, poti sa o schimbi dar cu una identica :-)

• Upvote 2

Sunt multe optiuni pentru intinzatorul de lant.

Blondul4Ever si-a facut singur un butuc cu excentric foarte reusit.

Eu am aplicat metoda cu intinzator exterior cu rotita pe lant si nu am avut probleme.

Si mai sunt si altele.

Problema cea mai dificila e alinierea cadrelor si tevilor si obtinerea unei geometrii optime si potrivite.

Apoi e sudura, cea in aluminiu fiind foarte dificila. Eu acum imi doresc un cadru de otel. Ii duc dorul tandemului de anul trecut.

Intinzatorul si alte detalii specifice, sunt chiar foarte simplu de rezolvat.

Bine ai revenit Catalin Mantescu, m-as bucura sa postezi mai des :)