Axe

Totul depre TANDEM !

Recommended Posts

Poate la franare, in rest sta cam fiecare pe roata lui :)

In nici un caz nu merge la tandem sa pui nevasta ,amanta, prietenul :)) in fata .Scade vertiginos ritmul si cine stie ce se poate intampla :))

Da foarte interesant chiar este pentru prima dat cand vad stilul asta de tandem .Partea nasoala insa este ca masinile care trec pe langa tandem si vad  femeia cum da din pedale sigur iese cu fluieraturi admirative .Dar in schimb ai spatel asigurat asta sigur

seara faina

O metoda simpla de aliniere a cadrului in cazul in care te apuci de bricolat, ma bate gandul:

012_9a_zps1983be43.jpg

Cam asa am facut si eu. Cel mai important este sa aliniezi bine monoblocurile si sa sudezi teava dintre ele drept. 

Marea problema e gasirea unor tuburi similare celor din care sunt facute cadrele dar mai lungi, este vb de cele trei din foto:

rutirfyoi7t_zps68327b12.jpg

Apoi un sudor bun, un indreptar si cateva menghine

imi plac biclele astea de mor... si sunt foarte ofuscata ca nu pot sa imi cumpar una, iar de facut, nici pomeneala... nici eu nu ma pricep (clar, ar spune unii  8-X ), dar nici al meu  :-<

si am avut acceasi surpriza, neplacuta.... ca e complicat , daca nu imposibil de cumparat pe internet... ca nu se livreaza in RO  :-W

Din curiozitate, cat ar costa un tandem, echipat cu un schimbator in butuc de 8-11 viteze?

Tot din curiozitate - butucii cu 8 - 11 viteze sint certificate pentru tandem?

Se pare ca nu sunt, dar am vazut tandemuri astfel echipate, chiar si cu Nexus 7.

@@mumus - depinde mult si de restul echiparii - roti, cauciucuri, frane, schimbatoare...

Cel mai ieftin tandem facut de mine a costat 1000 de lei.

DSC07646.JPG

• Upvote 1

Ma gandesc la un tandem, ca am o fetita de spre 4 ani, si ma gandesc ca in 3-4 ani ar fi mai usor sa o iau pe un tandem. Si sotia pe bicla ei.

Sa faci asta cu un tandem, trebuie sa fii mafiot! :)

futjytjuykjyuk_zpsmvi5c7my.jpg

• Upvote 4

Si-am incalecat pe-o sa si va spun ca ma bate gandul la un tandem.

Am dat de unii care inchiriaza si o sa mergem sa vedem o zi cum sta treaba cu tandemul, dar nu cred sa fie probleme, nu avem experienta pe tandem dar destul de multa solo, am avut si motocicleta pe vremuri si ca pasager in spate sotia a fost o bomboana.

Cu tandemul vrem sa putem parcurge distante mai lungi (pe sosea) si cu viteza ceva mai mare, ea sa nu mai oboseasca mult pentru prea putin si eu sa nu mai inchei turele cu exces de energie si dureri de gat tot uitandu-ma inapoi dupa ea. Fara echipari de cicloturism. Facila pe sosea si atat.

Am citit si ce s-a scris pe aici si oarecum si prin alte parti dar de mare folos nu prea imi e data fiind oferta de pe piata foarte saraca. Ce am vazut la noi pana acum:

un tandem unguresc foarte atractiv la pret, dar cred ca e un fel de DHS unguresc

http://www.bizoo.ro/firma/nogal/vanzare/1157399/bicicleta-tandem-schwinn-csepel-26

si in plus se aduce intr-o singura marime, asa cum e pe site, adica 48. Presupun ca e marimea postului de capitan, ar fi trebuit, din cat de putine stiu, sa se dea si marimea stokerului. Eu am 1,79 si lungimea piciorului 87, cursiera mea e marimea M. Sotia are 1,65 si dupa atatia ani inca nu stiu lungimea piciorului iar cursiera ei e XS. Am inteles si ca masurile la tandem nu respecta intru totul regulile de la bicicletele solo dar inca nu stiu in ce fel. Daca as rezolva cu marimea cadrului, la cat de ieftin e as putea sa mai fac niste upgrade-uri, cu ajutorul sfaturilor celor de pe aici care se pricep la tandemuri. Cadrul sper sa fie ok, nu stiu ce ar putea sa fie in neregula constructiv.

La polul opus e unul de la Cannondate

http://www.bikexpert.ro/products/bicicleta-cannondale-road-tandem-2-wht-2016_5788_115815.aspx

Asta e numai bun de suit pe el si dat pedale ca vantul sa ne usuce lacrimile dupa bani. Din ce am vazut, la o adica, In lumea normala a tandemurilor e ok, dar parca totusi nu m-as simti foarte confortabil cand l-as cumpara.... Pentru noi e scump si greu vandabil candva, la o adica.

Era bun ceva intermediar ca pret si sa fie cadrul pe masura dar deocamdata atat am gasit. Poate mai stie cineva ceva pe undeva, poate si pe afara. Am mai vazut pe la englezii de la Orbit ceva intermediar la pret dar cum preturile englezesti sunt maaari, cred ca raportul calitate/pret nu justifica. Apropo, pe un site englezesc, Cannondale-ul pomenit mai sus e mai scump cu inca vreun sfert.

Schwinn-Csepel e de oras, nu conteaza marimea cadrului pt copilot, oricum va sta aproape vertical ca pozitie.

http://www.amazon.de/Tandem-Fahrrad-Shimano-Deore-Nabendynamo/dp/B004FM2WUKnu stiu cum e cu transportul.

La asta se rezolva problema marimii la copilot prin variatia foarte mare a lungimii pipei.

http://www.raleighusa.com/2014-bikes-road-sport-comfort-companion

Tandemul asta l-am cumparat de la un dealer din Romania cu 1800 lei acum 3 ani.

Dealerul respectiv cred ca e SC T A Walker Valentin Impex Crevedia iar depozitul se afla langa Bucuresti, aici

Eventual cauta si alti dealeri.

La tandem e mai bine sa cumperi un cadru si sa pui pe el ce vrei sau ce poti, sau in varianta ebay, daca prinzi vreo licitatie norocoasa!?