florentzo

La vuelta 2009

Recommended Posts

arthon singurele atacuri au fost ale lui mosquera in ultimu km.In le tour in fiecare etapa de munte a incercat cnv(verbier si andorra-contador,ventoux,st.maurice si grand bornard-schleckii.Nu mai zic de giro unde in fiecare etapa de munte(si au fost multe) a atacat cineva.Plus ca au fost prea multe evadari reusite(cre ca peste 15)

edit:vb despre cm aici sau facem un thread special?

Dupa mine Giro e cel mai interesant tur in ultimii ani,in ceea ce priveste spectacolul si traseul.

Nu este nici acolo ceva exceptional,dar oricum peste ce s-a intamplat in Tour si Vuelta.

Si asta pentru ca pe Zomegnan il doare undeva de critici si aduce mereu catarari criminale,unele neasfaltate,precum Finestre in 2005 sau Plan de Corones anul trecut,sau etape in Dolomiti cu 5 munti de peste 2000m.

Plictiseala nu cred ca a fost adusa de Columbia,ci de asteptarea asta intre favoriti,care stau sa vada cine crapa primul,apoi incearca sa ia 10 secunde cu un atac in ultimul km.

Si mai plictisitor e ca unii nici nu incearca,desi stiu ca sunt mancati la TT,multumindu-se din start cu locul 5.

Razvan,poti sa faci alt thread pentru CM,ca vor fi mai multe curse despre care sa vorbim,nu doar cea de duminica.

S-a terminat o Vuelta foarte seaca,asa pot sa o rezum:sprinturi imprevizibile dar de slaba calitate(Henderson wtf?!),catarari in care nu misca nimeni pana in ultimul kilometru.Totusi m-au impresionat Cunego,Gesink(mare pacat...) si Hoogerland.Insa peste ani,nu o sa imi amintesc nimic despre Vuelta 2009,nici macar castigatorul...

Anul asta,Giro a fost de departe cel mai frumos tur;un duel fabulos intre Menchov si Di Luca care ataca peste tot,un Sastre incredibil pe Monte Petrano si Vezuviu.Extraordinar,ce sa mai....

Dupa mine Giro e cel mai interesant tur in ultimii ani,in ceea ce priveste spectacolul si traseul.

Mare pacat ca Di Luca a fost prins dopat, caci fara el nu cred ca erau atatea artificii. /:)