florentzo

La vuelta 2009

Recommended Posts

Vuelta nu mai are nici un farmec ... a ajuns un tur de mana a2a ... multi ciclisti importanti participa doar pentru antrenament si pentru a se mentine in forma pentru campionatele mondiale ... ar trebui sa se face ceva in acest caz, si cred ca mutarea campionatelor mondiale ar fi cea mai buna solutie :)

Nu stiu ce se va rezolva cu mutarea ei inapoi in aprilie, mai ales ca iar se vor imparti ciclistii intre mai multe competitii. Asa, Vuelta va fi simultan cu clasicele de primavara.

Daca ar muta Vuelta in aprilie ar fi haos in acea luna. 8 curse de PT (9 cu Turul Romandiei). Nu ar participa nici atunci prea multa lume, deoarece lumea se va orienta spre cursele clasice. Poate cativa, nu multi, vor participa in Vuelta

Cea mai buna solutie ar fi mutarea Campionatului Mondial la sfarsitul sezonului. Atunci poate exista o pregatire mai buna, deoarece in una Octombrie (ultima a calendarului ciclist) sint foarte multe curse de o zi, curse cu trasee destul de deluroase.

Era o discutie sa inceapa Vuelta la o saptamana dupa clasicele din Ardeni,asta implicand si o schimbare de data pentru Giro,care ar trebui sa inceapa si el putin mai tarziu decat de obicei.

Intr-adevar,ar fi haos in primavara,dar ideea e ca nemaiavand nici o cursa mare dupa TDF,care sa mai salveze ceva dintr-un eventual Tour ratat,ciclistii vor mai alerga un mare tur inainte,fie Vuelta fie Giro,macar sa aiba asigurarea ca au facut ceva in sezon daca nu le iese TDF cum vor.

Partea proasta e ca lunile august si septembrie vor ramane cam goale daca se fac aceste modificari. ENECO Tour si Turul Poloniei nu reprezinta mai nimic,cel putin polonezii nu stiu ce cauta in ProTour,cand sunt curse de 10 ori mai interesante lasate pe dinafara.

In mod normal,mai usor ar fi sa mute CM,care tine o saptamana,decat un mare tur. Treaba e cand sa-l puna?

Nu stiu cat s-ar schimba daca il pun in octombrie,dar ar fi mai bine decat acum.

La inceputul sezonului e aiurea,ca nu sunt oamenii in forma,desi atunci mi s-ar parea cel mai logic,astfel cel care castiga poarta tricoul tot anul respectiv,nu 2 luni dintr-un an si 9 din urmatorul.:))

Mai bine modifica cumva datele curselor din prima parte a anului,sa faca rost de vreo 14 zile,si il pun in iunie. Sa fie campionatele nationale,pauza 1 sapt,CM,iar o sapt libera si pe urma Tour de France.

Nu e o idee buna sa pui campionatele mondiale la sfarsitul lui Octombrie, intrucat scoti din lupta jumatate din pluton. Practic, singurii ce vor fi in forma in acea perioada a anului sunt ciclistii de clasice, care au 2 varfuri de forma, unul in aprilie, celalalt spre Giro di Lombardia (e.g. Cunego). Lui Contador, Evans si absolut tuturor celorlalti care vor fi in forma maxima la Le Tour/Vuelta le va fi extrem de greu sa-si pastreze varful de forma din Iulie/Septembrie pana in Octombrie.

Nu e o idee buna sa pui campionatele mondiale la sfarsitul lui Octombrie, intrucat scoti din lupta jumatate din pluton. Practic, singurii ce vor fi in forma in acea perioada a anului sunt ciclistii de clasice, care au 2 varfuri de forma, unul in aprilie, celalalt spre Giro di Lombardia (e.g. Cunego). Lui Contador, Evans si absolut tuturor celorlalti care vor fi in forma maxima la Le Tour/Vuelta le va fi extrem de greu sa-si pastreze varful de forma din Iulie/Septembrie pana in Octombrie.

Pe Contador, Evans si cei de genul lor NU o sa ii vezi niciodata castigand un campionat mondial ... Ei sunt oameni de mari catarari ... nu de deluretele astea vai de mama lor care apar pe la CM. Oamenii care castiga de obicei aceste curse sunt cei de clasice ! Deci nu ar fi o problema sa fie plasat in luna octombrie

B3k0, scuza-ma ca-ti spun, poate sunt putin mai rautacios. Din 5 posturi de-ale tale, 4 sunt pe langa subiect totalmente. As aprecia daca mi-ai ignora posturile de-acum incolo.

Nu e bine nici in octombrie,dar nici asa cum sunt puse acum.

Vuelta e facuta praf de calendarul asta,pentru ca desi vin multe nume mari,o buna parte din ei se retrag dupa o saptamana,doua,ceea ce mi se pare o bataie de joc fata de un mare tur,pana la urma.

Care ar fi totusi cea mai buna data?

Si organizatorii ar trebui sa faca ceva in privinta asta. Desi nu depinde numai de ei si nu-si permit sa refuze niste nume sonore,macar ar fi bine sa le sugereze managerilor de echipe sa vina cu niste baieti dispusi sa termine cursa. Daca nu,sa se duca sa se pregateasca in alte parti de lume.

Sunt destule interese si in alegerea echipelor,dar cel putin cei de la Giro au vazut ca nu mai tine si decat sa cheme vreo 2-3 echipe de PT frantuzesti(Bouygues,Cofidis) si una spaniola(Euskaltel) care dupa ce ca nu vin cu cei mai buni oameni,mai si zac degeaba 3 saptamani,le-au zis sa stea acasa si au invitat niste team-uri continentale care macar isi aduc "vedetele",alea care sunt.

Asa ar trebui si spaniolii sa ia exemplu.

L-a cuprins disperarea pe Evans sa castige ceva, dupa doua locuri 2 si un tur mizerabil anul asta. De asta cred ca vine in Vuelta.

Comentatorii vor fi probabil tot Terzian & co.

Sa fim seriosi, daca si evans are echipa care sa ii asigure sprijin pentru obtinerea unui trofeu, atunci si eu am "palmares"

Omu vine ii Vuelta, pentru ca este un caracter si altul mai ambitios dacat el mai rar gasesti ;)

Mda,ma rog,a fost Bouygues si n-a fost invitata Francaise des Jeux,era doar un exemplu ca nu trebuie invitate echipe din astea care nu fac nimic si care nu isi aduc macar o parte din ce au mai bun.;)

LE:Se pare ca Andy Schleck are sanse sa rateze Vuelta,dupa cazatura si abandonul din Clasica San Sebastian.

Edited by laurentiu46

Eu unul as muta campionatele mondiale in Iunie-Iulie, chiar inainte de Tour de France, din mai multe motive:

1. Fiind chiar inainte de tur, foarte multa lume ar fi motivata sa castige pentru a-si arata tricoul in TDF.

2. Conditii egale pentru mai toti oamenii

- Ciclistii care au alergat turul Italiei vor fi usor obositi dar cu zile de cusa in picioare

- Cei care merg in TDF vor fi mai odihniti, dar fara zile de cursa in picioare

- Oamenii de clasice (Aprilie), in afara de cei care au un al doilea varf de forma in TDF (de obicei cei din clasicele pe pavate), ceilalti (care isi incheie sezonul de clasice la sfarsitul lui Aprilie) isi vor putea mentine cu usurinta forma inca 1 luna, avand, de asemenea, mai putine curse in picioare, dar si mai putina oboseala.

3. O alta parte a ciclistilor, cei care poate nu au sansa sa participe in marile tururi, vor fi, oricum, in forma maxima pentru campionatele nationale.

4. In iunie nu sunt foarte multe curse mari. Intre Tour de Suisse - Route du Sud si campionatele nationale, am impresia ca e o portita in care s-ar putea organiza.

5. Astfel, cel care castiga la campionatele mondiale va avea sansa sa-si arate tricoul in 2 mari tururi (TDF sau Vuelta + Giro, anul viitor), spre deosebire de acum, cand ti-l poti arata doar facand dubla Giro + Le Tour in acelasi an.

Cam atat.

Eu unul as muta campionatele mondiale in Iunie-Iulie, chiar inainte de Tour de France, din mai multe motive:

Exact perioada asta am zis-o si eu intr-un post anterior.

Motivele,nu mai am nimic de adaugat,alea sunt.;)

PS: Din pacate nu prea organizeaza Eurosport cursele.Dar te rugam sa anunti la UCI,daca se poate.:P

Edited by laurentiu46

Eu unul as muta campionatele mondiale in Iunie-Iulie, chiar inainte de Tour de France, din mai multe motive

Inainte de Le Tour sunt cam toate campionatele nationale pe alea unde la mai muti?

Um, am verificat, Tour de Suisse s-a terminat anul asta pe 21, campionatele nationale (cele importante), incepand pe 25. Ar trebui decalate usor unele curse, dar s-ar putea realiza. Ori inainte ori dupa campionatele nationale.

Eu zic sa revenim la subiect(Vuelta 2009)Stim clar ca anul asta o sa fie in august-septembrie si putem sa vorbim despre favoriti,echipe,traseu...

Pai la echipe ar fi de mentionat ca cei de la Katusha au fost lasati pe dinafara din cauza problemelor de dopaj cu Pfannberger si Colom.

Fuji Servetto,initial neinvitata,a castigat la TAS dreptul de a participa,exact cum au facut si in Giro.

Vor fi 22 de echipe,evident cateva continentale spaniole:Andalucia Cajasur,Xacobeo Galicia si Contentpolis.

Pe langa ele mai sunt Cervelo si olandezii de la Vacansoleil,ca deh,incepem de la Assen. Dar sunt buni,sigur se vor face vazuti.

Restul de 17 sunt cele din PT.

Pai cred ca cea mai buna echipa o vor avea Caisse D'eparngne (Valverde,Pereiro Sio,L.L Sanchez,Kirienka) poate si Astana .De vazut ce se va intampla cu Euskaltel pentru ca eu il vad printre favorit pe Sami Sanchez.De vazut ce face si Fugslang pentru Saxo.Fuji Seveto probabil ca va merge pe mana lui Cobo Acebo.Ramane de vazut

Nu cred ca participa Luis Leon. Dar poti sa-l treci pe Joaquin Rodriguez in locul lui.

Vad ca si Kreuziger e dat pe lista de start a celor de la Liquigas.

Euskaltel,pe langa Sanchez,il mai are si pe Igor Anton care pare sa fie in forma,a castigat ieri Subida Urkiola.

..intr-o companie "selecta".

Dar, da, din punctul meu de vedere, daca Igor Anton o sa fie in forma maxima, are mult mai multe sanse la victoria finala decat Samuel Sanchez. E un mult mai bun catarator.

E adevarat,au fost echipe de mana a doua,dar a fost totusi o victorie obtinuta intr-o cursa cu final in catarare. Macar pentru incredere e buna.

Si nu il vad chiar asa de slab pe Xavier Tondo,cel care a terminat pe 2. As indrazni sa spun ca va castiga o etapa de munte in Vuelta,si poate si sa termine in top 10.:)

Anton e un catarator pur,dar nu cred sa termine in fata lui Sanchez nici daca e in forma maxima.

Pana la urma si Samuel ar trebui sa fie,si plus de asta,are un loc 2 pe Alpe d'Huez anul trecut,se tine cu cei mai buni pe munte cand are picioare.