florentzo

La vuelta 2009

Recommended Posts

Mai oameni buni, stiu ca asta e un topic despre Vuelta, dar am si eu un of: am dat azi pe Eurosport sa vad Turul Poloniei si ce aud? Antrenorul federal la microfon! Dupa un Tur al Frantei rezonabil spre reusit, Eurosport ce face acum, strica tot? Credeam ca raman Manolo, Jean si Alex, cand colo, doar Jean este, care se chinuie in continuare sa il faca pe individul asta sa vorbeasca. Iar el o da din gafa in gafa! Sa inteleg ca Vuelta este compromisa deja?

Daca tot am dat-o si pe alte povesti decat Vuelta, am vazut ieri finalurile celor 2 etape din Turul Poloniei si pot spune ca imi e dor de astfel de sprinturi. In TdF, numai sprinturi din trenulete si alte artificii, in timp ce aici numai eforturi solo. Finalul primei etape a fost parca cel mai frumos, cu trenuletul Columbia si Greipel fiind depasiti de un anonim (pe care sper sa-l vad si in Vuelta, daca tot vine echipa Vacansoleil) pe nume Borut Bozic. Ca sa nu mai zic ca in etapa a 2-a, deja ramasese Greipel singur pe final. =))

Ca sa revenim la Vuelta, sper ca Fuglsang va face o figura frumoasa, avand in vedere ca e singura speranta a ciclismului danez pentru marile tururi.

Ca sa revenim la Vuelta, sper ca Fuglsang va face o figura frumoasa, avand in vedere ca e singura speranta a ciclismului danez pentru marile tururi.

mai e si Chris Anker Sorensen care are 25 de ani si e un foarte bun catarator.La fel si Breschel(sprinter si rutier de clasice) care are tot 25 si a castigat deja o etapa in vuelta.Plus inca cativa de vreo 22 de ani pe care i-a luat saxo anul asta

Sunt destul de haotice sprinturile din Turul Poloniei,dar nu prea avem ce sa ne asteptam de la trenulete,aici sunt oamenii de plan secund in majoritatea echipelor. Nu stiu sa se organizeze.

Ma mir cum naiba Greipel o da in bara tocmai aici la o cursa slaba de PT cu adversari care nu sunt nici ei de mare calibru,cand el castigase la rand ultimele 13 sprinturi la care a participat.

Azi vad ca a castigat Guarnieri de la Liquigas,maine cine stie cine se mai nimereste. Sper ca Roelandts de la Silence Lotto.

Vuelta.Am vazut si eu declaratia lui Andy,care a mai adaugat acum pe langa faptul ca nu vine sa castige,ca va incerca totusi daca va avea ocazia.:o3

Danezii astia tineri,in afara de Fuglsang,mai au de aratat intai in curse mai mici. Totusi Andre Steensen ala pare promitator.

Pana una-alta,ar trebui sa revina puiul. Sa vedem ce echipa il ia.

Apropo.Am o intrebare C.A Sorensen e frate cu Nicki Sorensen.Stiu ca mai e un Jimmy Sorensen(il stiu din pcm) care are vreo 21 de ani si e la Designa.Foarte bun si la TT si Pe munte

Din cate stiu eu si am auzit si de la TV,nu au nici o legatura unul cu celalalt. De la Designa Kokken isi cam trag cei de la Saxo toti pustii.

Pana una-alta,ar trebui sa revina puiul. Sa vedem ce echipa il ia.

subscriu.mi s-a facut dor de el.

Va rula Ballan si in Vuelta? Daca o va face, zic ca va face o figura frumoasa, dupa victoria lui Polonia.

Din cate se pare,da.

E bine pentru el ca a castigat,dar traseul Turul Poloniei mi s-a parut slab,ca in fiecare an. De concurenta nu mai zic.

Ma refer la dificultatea etapelor,nici macar nu se pot face diferente. Degeaba repeta ei o catarare de 100 de ori intr-o zi,daca pana si Francesco Gavazzi,sprinter,vine cu primul grup in etapa regina,la Zakopane.

Cred ca Turul Portugaliei ar fi o varianta mult mai buna pentru PT in perioada asta.

Intre timp,Alex Vinokourov a castigat ieri contratimpul din Tour de l'Ain,prima sa victorie de la revenire.=D>

Si Rasmussen zice ca e in discutii cu o echipa care va participa in Vuelta,dar nu i-a dat numele.

Ciudat de puternica echipa celor de la SaxoBank. Inafara de fratii Schleck si Cancellara, daca vor trage restul baietilor pentru Fuglsang va iesi ceva frumos.

Oare au venit Evans, Gerdemann, Kirchen, Cunego si Le Mevel sa se bata la victorie? Ca nici nu mai stiu care-s aici pentru pregatire sau care chiar se bat pentru victorie. E dea dreptul frustranta treaba. Macar in Giro si Tour stim clar ca vin toti sa castige.

Vuelta e intr-o scadere de spectacol alarmanta , mie sincer imi place Giro mult mai mult de Tdf , bn sa fie tur ca in 2008 , acolo spectacol , anul asta a fost tur pt Contador si Cavendish , inafara de Barcelona unde a fost si asa putin nu am mai avut dealuri , in giro erau vreo 6 de se omorau intre ei , anul asta ce am avut in tdf o victorie din prologue , puncta f bn Auge ca asista la transformarea ciclismului , acum lumea cu echipa castiga din prologue tururile .

Cataratori pur sange sunt pe cale de disparitie => 0 spectacol , numai stage raceri acum , cn au mai ramas : Sastre , Schleck A&F , Pellizotti , Gesink si cam atat . Ce TT-uri erau prin 90 , acolo chiar se vedea cn e cel mai bun , ce mi se pare incredibil e ca Lance si Alberto au invins numai dopati , dupa ce s-a retras Lance , vino Vinokourov in 2007 favorit , cand el era locotenentul lu Ulrich care pierdea 7 min , sper sa vad pe Vino in Tdf la anul vs Lance , daca il bate cazacul inseamna ca era ceva necurat cu Lance pana in 2005 .

Cataratori au trebuit sa se dopeze sa castige pe munte ce pierd la TT : Ricco / Rassmusen / Kohl / Di Luca / Piepoli .

Hai ca voi comenta aici Vattenfall Cyclassics, nu mai fac topic nou.

Frumoasa victoria lui Farrar, desi l-as fi preferat pe Breschel primul. Nu stiu ce e cu Ciolek, avea ocazia sa-l atace pe Breschel, dar Farrar a luat-o pe exterior si i-a scos pe amandoi. Eh, mare pacat.

Quickstep a mers pe Davis cred, iar Boonen a terminat pe 46. Parca ma asteptam la mai mult. Si Columbia a ratat total sprintul, Greipel pe 30, Boasson Hagen pe 25. Daca au sprintat Koldo Fernandez (Euskatel) si Davide Vigano (Fuji-Servetto), iar baietii de la Columbia nu, mai las-o naibii de treaba ca te faci de rusine.

frumos sprintu' final, si ma bucur ca nu au fost cei de la columbia acolo ... da cel mai mult in cursa mi-au placut cazaturile

Pe mine m-au deranjat comentatorii la final ca nu erau in stare sa-l deosebeasca pe cancellara de breschel, desi era diferenta clara intre ei. Pe langa faptu ca n-ai cum sa te astepti la cancellara sa sprinteze, aveau si echipament diferit.

Eu iar n-am vizionat etapa in limba romana, dar am o intrebare: comentatorii au spus ca e Cancellara, nu Breschel? HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHA nu cred. 8-)

Eu iar n-am vizionat etapa in limba romana, dar am o intrebare: comentatorii au spus ca e Cancellara, nu Breschel? HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHA nu cred. 8-)

pe tot parcursul cursei i-au confundat, mereu era sub semnul intrebarii cine e acolo.

Imagine postată

Imagine postată

Hai ca nu-s foarte greu de diferentiat.

Si inca un pont, daca nu sunteti sigur ca e Cancellara: cand va uitati la casca, intotdeauna e inclinata putin spre dreapta capului. Observatie proprie e asta. :)