florentzo

La vuelta 2009

Recommended Posts

Da, si eu ma gandesc cum de i-au incurcat atata, daca te uiti cu atentie iti dai seama. Bine, in invalmaseala aia de la sprint, poate nu o fi vazut bine. Desi e logic sa te gandesti ca, Cancellara nu sprinteaza, cel putin nu asa ca Breschel ;)

Caisse D'Epargne l-a transferat pe Juan Mauricio Soler; isi fac echipa si mai tare baietii, nu gluma. Oare sa fie un semn ca vine Contador, chiar daca acum cateva zile a scos acel comunicat prin care anunta ca ramane la Astana? Eu ma gandesc ce ii poate oferi Astana daca vor pleca multi rutieri la RadioShack? Imi pare rau ca a ales sa nu vina in Vuelta, o sa fie un minus. Tot ce sper e ca dupa vreo 10 zile, Andy Schleck sa fie bine plasat pentru victorie si sa ramana in cursa. Asa vom avea un tur cu adevrat tare!

Daca ii mai punem si pe Christophe Moreau si Marzio Bruseghin,adusi inaintea lui Soler,arata bine echipa pentru 2010.

Si daca nu vine Contador,macar vor fi pusi sa lucreze pentru Valverde.

Oricum,nu vad nici eu ce sprijin poate sa-i ofere Astana,ca majoritatea ciclistilor de valoare isi vor lua zborul,iar pana acum nu am auzit nimic de altii care sa vina sa-i inlocuiasca.

O vrea Vinokourov sa lucreze pentru Alberto,dar in primul rand nu cred ca o sa fie lasat de ASO sa participe,si in al doilea,baietii din Kazahstan care mai sunt prin preajma nu sunt oameni care sa te ajute sa urci pe primul loc la Paris.

Mai ales ca se aude ca LA suna prin Franta ca sa faca lobby pentru un TTT ca in vremurile bune,de vreo 60km. Eu sper sa nu fie deloc.

De asemenea se zvoneste ca vor fi incluse marile catarari din Pirinei,pentru ca se implinesc 100 de ani de cand s-a trecut prima data pe acolo.

Un contratimp pe Tourmalet,fie pana in varf,fie pana la La Mongie,este cotat cu sanse bune sa fie pe traseu.

No Vuelta for Kloden.

Cine era prima rezerva de la Astana?>:-? Oricum se gasea loc pentru Vino.

S-au pus pe site-ul cursei si detaliile etapelor.

Edited by laurentiu46

No Vuelta for Kloden.

Cine era prima rezerva de la Astana?>:-? Oricum se gasea loc pentru Vino.

S-au pus pe site-ul cursei si detaliile etapelor.

Edited by laurentiu46

Probabil se vor modifica pana sambata.

Oricum,pe site uitati-va doar la profiluri si la clasamente,alea nu o sa fie gresite.:))

Intre timp...Edvald Boasson Hagen este noul lider din Eneco,iar Lance Armstrong a abandonat in ultima etapa din Turul Irlandei.

echipa Astanei pentru Vuelta: Assan Bazayev, Maxim Iglinskiy, Jesús Hernández, Chris Horner, Daniel Navarro, José Luis Rubiera, Michael Schär, Alexandr Vinokourov & Haimar Zubeldia

deci singura schimbare, Vinokourov in locul lui Kloden :-q

Intre timp...Edvald Boasson Hagen este noul lider din Eneco,

imi permit sa adaug ... Edvald Boasson Hagen a castigat Eneco Tour 2009 ... fenomenal e baiatul acesta :P

imi permit sa adaug ... Edvald Boasson Hagen a castigat Eneco Tour 2009 ... fenomenal e baiatul acesta :P

si care va parasi columbia la sfarsitul anului

... fenomenal e baiatul acesta :P

mai bine nu foloseai termenul de fenomenal :) De obice in ciclism cand zici de cineva ca e fenomenal il prind cu degetele imbibate in gem ;)

m-am documentat si se pare ca primul ciclist pleaca la 16.21(ora romaniei) si ultimul samul sancehez la 19.38.Deci nu o sa vedem mai nimic din cursa.:)

Si asta din cauza fotbalului feminin,caruia nu inteleg de ce naiba i se da asa mare importanta.

Pai marele favorit pentru prolog e Cancellara,evident.

Dar niste oameni gen Tyler Farrar,Valverde,Boonen,Lars Boom sau Frantisek Rabon pot sa scoata un rezultat de top.

Nu e o distanta prea mare nici pentru alti sprinteri,ca Bennati sau Jurgen Roelandts.

Sper sa nu ploua.

am vazut-o pe justintv,o etapa buna,fara spectacol.foarte entuziasmat de revenirea lui vino,cancellara perfect...valverde si evans sunt acolo.valverde o sa fie foarte puternic pe inceput,eu in a doua jumatate a turului nu-l vad prea bine.oricum o sa fie o vuelta interesanta de tot.

Unul care a aratat foarte bine azi a fost Ivan Basso.

Locul 8 pentru el intr-un prolog e totusi ceva ce nu prea obtinea des nici inainte de suspendare.

A influentat si ploaia o parte din performante,dar bine ca s-a uscat cat de cat asfaltul spre final.

Cancellara intangibil. Daca acum,cand "a venit sa se pregateasca" face demonstratii din astea,la mondiale matura cu ei.

Nu ca ar fi prima oara,dar pur si simplu zboara pe bicicleta aia.