Tonyy

Ture in Onesti

Recommended Posts

Prin august ma intorc in Onesti si vreau sa stiu daca se merita sa iau si bicicleta daca are cine sa ma insoteasca macar la cateva ture eventual sa imi arate niste trasee interesante.Contact la mirceatoncean@yahoo.com.Multumesc anticipat!

Pentru ture de mountainbike in zona Valea Uzului-Slanic ia legatura cu mine. 0745458967-Iulian

Sunt prin zona zilele astea asa ca e posibil sa ne vedem pe sosea.

Miercuri am fost pana in Pasul Oituz (superba zona, catararea mi s-a parut lejera de data asta), iar astazi pana la capatul drumului de asfalt de la Manastirea Casin (alta zona superba).

Pentru maine am planificata o catarare pe dealul Magura de la Tg. Ocna si poate un Slanic dupa....

Am observat ca au aparut piste de ciclism si in Onesti, desi ciclisti nu prea am vazut... E totusi un pas inainte.

Anyway, daca cineva e dispus la o fugareala prin zona sa-mi dea un PM.

Bafta!

Week asta sunt la o tura de MTB Moinesti - Ghimes- Lacul Rosu. Sorry, poate ne sincronizam in alt weekend.

Pentru ture de mountainbike in zona Valea Uzului-Slanic ia legatura cu mine. 0745458967-Iulian

Recomand cu caldura aceasta ruta.

Astazi am ajuns la Manastirea Magura Ocna dupa o catarare ucigasa de 2,5 km cu panta medie peste 10%.

Cateva poze:

"Magura - Muntele Eroilor"

Imagine postată

15%

Imagine postată

Monumentul Eroilor

Imagine postată

Biserica Manastirii Magura Ocna (Targu Ocna)

Imagine postată

Maine probabil ploua...

• Upvote 1

Salutari ! catalinm , tu erai sambata dupa-amiaza pe soseaua Onesti - Brasov ?

Salutare.

Nu eram eu, sunt in Bucuresti de ceva vreme. Pe la Onesti ajung ocazional. Totusi ma bucur ca exista oameni care ies la ture prin zona.

Salut ! Si eu astept de ceva vreme si voi mai astepta un timp pana se mai curata si repara soselele dupa trecerea iernii . Si poate se topeste si zapada asta care parca e fara sfarsit .

Red Dragon , ti-am trimis si un PM .

Salut ! Si eu astept de ceva vreme si voi mai astepta un timp pana se mai curata si repara soselele dupa trecerea iernii . Si poate se topeste si zapada asta care parca e fara sfarsit .

Red Dragon , ti-am trimis si un PM .

sal dragoane! pe unde stai si cat ani ai? si eu sunt din onesti

@shaka: E cam racoare. asteptam vremuri mai calde ;) . Cand esti hotarat sa vii da-mi de veste. Vom vedea atunci cum e vremea.

@Red Dragon: Stiu ca e plictisitor de unul singur. Tocmai de aceea incercam sa ne adunam mai multi in vederea unei iesiri. Lasa-mi datele de contact pe PM si te sun sa discutam detalii.

Hei.. ieri am mai gasit un impatimit al plimbarilor cu bicicleta pe sosea si sper ca atunci, cand da caldura, sa fim o gasca frumusica si sa facem o traditie in a merge .Unii mai cu burta ,dar asta nu conteaza.La inceput o sa facem trasee mai scurte ,iar incetul cu incetul ,vom mari ritmul .......si poate o sa ne comandam si niste tricouri personalizate. Momentam e un vis frumos,dar o sa fac tot posibilul sa se realizeze.

Unii mai cu burta ,dar asta nu conteaza.

Pe astia sa mii prezinti si mie. ;)>-

Traseu mai scurt , simplu pentru incepatori din punctul de vedere al diferentei de nivel dar mai ales pentru ca traficul auto este aproape zero este Onesti - Scutaru.

20 de kilometri de sosea asfaltata perfect , pana la intrarea in padure . Deci 40 dus - intors . Cine vrea si duce , poate face mai multe ture . Dincolo de Manastirea Casin este zapada si de aceea soseaua este uda pe alocuri , iar caini doar vreo 4 , si aia fara prea multa convingere , in M. Casin .

Ne vedem sambata viitoare pe aici , daca nu ploua ?

Weekendul asta iesim la curatat zapada din pacate.....

Pentru cine frecventeaza forumuri straineze, imaginea asta cred ca insumeaza ce simtim cu totii pe o vreme ca asta:

Imagine postată