Tonyy

Ture in Onesti

Recommended Posts

ftpaddict :P , nu stiu de unde ma cunosti , dar portretul realizat cu atata maiestrie imi seamana ca o fotografie . Mai putin premolarul superior stang care mie imi lipseste , dar probabil ai vrut sa fii amabil ...

Care stie de la Slanic Moldova se poate ajunge la oituz ? Daca da ,care e starea drumului am vazut pe harta ca era offroad din Slanic .

Da, de la Slanic se poate ajunge la Oituz. Drumuri sunt mai multe , nu prea inteleg ce anume te intereseaza . Cele mai directe rute sunt Slanic - Harja sau Slanic - Poiana Sarata . Ambele sate fac parte din comuna Oituz . Drumurile se pot numi cel mult forestiere , au zone unde au ramas doar poteci , cel putin asa era acu vreo 15 anisori . Mai poti folosi traseul asfaltat prin Targu Ocna si Onesti . Sau poti parasi asfaltul prin Targu Ocna parca si o iei pe un drum pietruit ( practicabil cu bicla adecvata ) pana in satul Oituz , evitand astfel orasul Onesti . Ar fi pacat sa-l eviti .

Eu am mers acum multi ani in continuarea drumului care se termina la campingul Ray11 din capatul statiunii Slanic Moldova, si dupa cateva ore de mers pe offroad si urcat la greu am aterizat dupa o coborare plina de bolovani in satul Poiana Sarata.

Banuiesc ca de atunci pana acum, drumul ala doar s-a stricat mai rau, deci daca n-ai mtb in stare foarte buna mai bine ocolesti pe la Tg. Ocna pe unde zice Radu.

Oricum, din punctul de altitudine maxima, peisajul e de vis. Si sunt sanse mari sa te intalnesti cu diverse vietati pe drum :))

Ma interesa de fapt sa scurtez traseul propus sa nu intru in Onesti ci de la Targu Ocna sa o iau la dreapta spre Slanic Moldova (banuiesc ca pe sosea) si de aici cum vad pe harta offroad 10 -12 km cred nu mai mult pina ajung pe soseaua care ma duce spre pasul Oituz - Brasov . Portiunea aceea de offroad ma intereseaza, starea ei ,marcaje ...poate !

Pai drumul ala e clasicul drum de tara neasfaltat neaos . Nu iti trebuie masina de teren daca nu ploua , dar nu il recomand daca esti cu bicicleta incarcata cu bagaje . Eu nu l-as folosi doar ca sa economisesc 15 km .

Ce harta folosesti ?

Cred ca in conditiile astea renunt la scurtatura planificata . Multumesc de informare !

Cred ca in conditiile astea renunt la scurtatura planificata . Multumesc de informare !

Salve baietii...din Onesti...Daca am noroc si maine e frumos ,am sa ies la plimbarile mele obisnuite spre Scutaru.Daca mai sunt doritori ,am sa plec in jurul orei 13.00.Abia astept.....

Sper ca nu ma evitati pe mine ... Propun ora 13 cum vrea Red Dragon , la Petrom , langa sensul giratoriu spre Casin . Astept 5 minute pe oricine nu vrea sa mearga singur si apoi plec . Bafta !

Azi am fost la Slanic : vreme buna , drum bun , daca mai eram cu cineva poate era si mai bine .

Daca mai ai drum suna-ma. Ne vedem la Tg Ocna si facem bucata de drum pana la Slanic impreuna.

Heiii .....Radu ,de ce nu dai un semn ....si vin si eu cu tine(asta daca te-ai mai antrenat?)......am glumit...deci cand vrei da-mi un tel,Slanic,Scutaru,Poiana Sarat...orce...ok....tel meu este0741626201.

Antrenat pentru tine n-o sa fiu niciodata ;)). Eu sunt caine de drum lung ... Am fost duminica pina la hanul Lina (sau Oituz) sus pe Moghioros , in pasul Oituz . As vrea sambata sa merg la Moinesti si duminica la Adjud . In restul zilelor lucrez pina la 19. Sa vad cum va fi vremea si te sun . Si pe Garyfisher de asemenea . Suntem prea putini ca sa ne mai permitem sa nu ne cunoastem mai indeaproape.

Vezi ca am fost anul trecut la Adjud...e cam periculos....drumul ingust,pe margine balastru netasat,am intray de vreo 3 ori prin el,intra in depasire ,se merge cu viteza mare,aproape ca te atinge.....mie nu-mi mai trebuie ..pacat ca e un traseu misto.....Poate vin si eu la Moinesti ...sa vad ,am o cumetrie.....poate daca e sa plecam mai devreme....si in functie de vreme...vedem...Ciao...

Sambata ies cu sotioara pe la 15:30 spre Scutaru si duminica ma gandeam sa mergem sa il vizitam pe garyfisher . Ce spui ? Poti sa te tii dupa mine ? Adica sa o lasi mai moale , in ritmul meu :) . Dau si o bere la destinatie daca ajung viu ...

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:09 ----------

De fapt dau cate o bere la orice participant , nu doar lui Red Dragon

Sambata ies cu sotioara pe la 15:30 spre Scutaru si duminica ma gandeam sa mergem sa il vizitam pe garyfisher . Ce spui ? Poti sa te tii dupa mine ? Adica sa o lasi mai moale , in ritmul meu :) . Dau si o bere la destinatie daca ajung viu ...

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:09 ----------

De fapt dau cate o bere la orice participant , nu doar lui Red Dragon

Ok....am iesit ieri pana la Scutaru,vreme frumoasa....vant puternic....un pic de febra,azi am o cumetrie.....si (Da) vin maine cu tine....am sa te sun eu,azi, dupa 17.00 sa vedem cand plecam.....facem cam 4 ore ...cel putin...Sa vad daca mai gasesc.....pe cineva ....dar nu cred....Ne auzim....

Ok....am iesit ieri pana la Scutaru,vreme frumoasa....vant puternic....un pic de febra,azi am o cumetrie.....si (Da) vin maine cu tine....am sa te sun eu,azi, dupa 17.00 sa vedem cand plecam.....facem cam 4 ore ...cel putin...Sa vad daca mai gasesc.....pe cineva ....dar nu cred....Ne auzim....

Cred ca te-am vazut cand te intorceai . Aveai un echipament bleu Gerolsteiner ? Eu eram in masina iar tu ai trecut prea repede in sens opus . Ne vedem maine la 10:30 .

---------- Post added 5th May 2010 at 20:58 ---------- Previous post was 1st May 2010 at 20:02 ----------

Dragoane , ai PM

Salve Radu...da....asa-i nu trebuia sa plecam....i-am dat telefon dupa vreo 30 min.....dar nu a raspuns ,ca apoi spre seara sa vorbesc cu el.A ramas vreo 10 min pe marginea soselei ,s-a odihnit....si a venit usor pana acasa,apoi a facut un masaj cu bengay si i-a trecut imediat.Din partea mea mi-ar place sa mergem....pana la Comanesti....dar acum depinde de vreme......iar Claudiu ......as vrea sa-l dam dupa noi...dar, e cam greu....Ne mai auzim.....si daca e bine ...plecam in jur de ora 9.00 dimineata....sambata asta...k

Sambata lucrez pina la 15 . Offf... Te sun eu maine pe la 17 si apoi postam aici sa vedem cine mai vrea sa vina .

---------- Post added 8th May 2010 at 19:51 ---------- Previous post was 6th May 2010 at 20:57 ----------

Duminica , 9 mai 2010 , ora 12 , sensul giratoriu de la Petrom . Eu si Red Dragon plecam la Scutaru . Asteptam si alti doritori .