Tonyy

Ture in Onesti

Recommended Posts

Salut. Intoarcerea este pe acelasi traseu sau pe sosea prin Oituz ? Ai mai facut trasee de 70 km ? Un raspuns sigur cu privire la participarea mea iti pot da doar sambata seara. Bine ai venit pe forum !

Sambata dimineata o tura cu cursiera careva? Un Slanic sau o vizita pana la baraj la Uz. Garyfisher e pe receptie? Facem o jonctiune si o pauza de spritz-izotonic ca prea a trecut multa vreme de la ultima intalnire. :)

• Upvote 1

@radu:da,intoarcerea prin Oituz sau putem pleca prin Oituz.Saptamanal fac 1-2 ture de trasee montane de 20 km si sper sa nu dezamagesc(suntem prieteni pe endomondo-Doru Chiru).Astept raspunsul tau.

Imi e dor si de o intalnire cu chibrit, si de o iesire prin muntii lui garyfisher , munti care fara el nu vor mai avea acelasi farmec. Tare as iesi si cu tine pentru ca trecerea spre Poiana Sarata e preferata mea ... Sa vad ce-mi spune inima maine cand ma intorc de la Iasi.

pai,am putea sa o lasam pe altadata tura la Slanic si sa mergem la Moinesti(am vazut pe facebook ca au organizat si ei o iesire).Din Onesti spre Moinesti pleci cu mtb-ul sau cu masina?

Stiu ce mana ai la desenat trasee , stiu echipa care se ocupa in detaliu de organizare , stiu cat de frumoasa este zona : cum as putea lipsi ?

• Upvote 1

Poate ii este cuiva de folos.

Black Friday la Bike Plus : reduceri de 50% la manopera service, 20% la biciclete, piese, accesorii si echipament. Reducerile sunt valabile pentru produsele din stoc , platite integral, incepand de vineri ora 10:00 pana sambata ora 14:00 .

Eu unul va astept !

• Upvote 1

Mi-am dat jos materialul antiderapant de peste tot, mi-am luat o bere si am venit intr-un suflet sa ma destainuiesc : am fost la prima iesire anul asta.  Premierele continua cu faptul ca a fost prima iesire cu un 29'er. O iesire plina de invataminte , cea mai inportanta fiind : "Mama , ce greu e prima data !" , urmata de " *&%^$#@ masii de vantul naibii " si de " Daca nu transpiram la dus, ce bine mi-ar fi fost la intoarcere ... " Ultima insa e cea mai importanta : "Nu prea mai pot, dar vreau ! Macar in fiecare week-end . "

Deci, daca nu sunt mai putin de -2 grade, voi iesi iar peste 5 zile. Daca mai vrea cineva , este binevenit. Daca vrea cineva sa testeze feeling-ul de 29'er sa vina la magazin : singurele conditii ar fi : sa fie insotit de cineva de-ai nostri si sa lase bicla la fel cum a luat-o ( intreaga, curata si unsa ) . Garantez sentimentul de bine de dupa, cand te ia caldura si moleseala, si ofer un spatiu primitor pentru degustarea berilor date de voi, bineinteles :) .

Dovada gradului de ruginire si umflare aici: http://www.endomondo.com/workouts/156288887/4150859 . Chiar recomand endomondo  raportat la sports tracker : ruleaza bine, in fundal, consuma putine resurse si baterie, este mult mai exact ( sports tracker te cam lauda cu viteze mai mari ) si se multumeste cu semnal gps slab.

Chiar sunt in cautarea unui 29'er si incerc sa ma decid daca sa fie hardtail sau nu( diferentele de pret sunt semnificative). Ma bucur sa aud ca ai iesit astazi insa nu reusesc sa deschid link-ul de la tracker sa vad si traseul! "Acces denied", fie ca sunt pe mobil sau desktop!!! Vremea e ok insa e destula zloata/apa pe sosea cat sa imi anuleze pofta de iesit!!! Abia astept sa se mai usuce si, daca mai iesi, te insotesc cu placere!!!

P.S. Dupa ultimele update-uri, finlandezii de la ST au reusit sa elimine lagurile care afectau determinarea vitezei si, cel putin pe IOS 6 , merge impecabil( IPhone 4,4S si 5). Din pacate, IPhone 3 si 3GS raman cu aceleasi erori de traseu si inregistrare corecta a vitezei. Pentru consumul de energie mai ridicat, se impune inchiderea traficului de date. Spre exemplu: Onesti-Tg.Secuiesc si retur - 5,15 min + 45 min. Pauza de un gulash, fara recharge, ST a luat 85% din baterie pe Apple-IPhone 4s. Vlad Serbu, pe Android, a avut un consum sub 70%- Samsung parca. Oricum la drumuri lungi, o baterie externa e binevenita.

Eu am fost cu un Ninety Nine : posibilitati multiple de blocare a suspensiei, atat fata cat si spate, greutate neglijabila comparativ cu un hardtail. Iar cand ii dai drumul , simti ca plutesti. Eu am venit tot un zambet de la drum. Nu pot spune nimic de off road deocamdata, dar pe sosea e cot la cot cu senzatia de cursiera.

Si eu am samsung . Endomondo nu are nevoie deloc de trafic de date , doar la final cand face upload la workout. Pot lasa deschis non stop GPS-ul, consumul raportat fiind sub 1% din consumul total al zilei( convorbiri, standby, etc)

Daca vrei sa vezi modelele de 29 din 2013 sau 2012, hardtail sau full, te astept la magazin.

Acum merge link-ul ?

Eu am ramas cu 40 si ceva % dupa traseul descris de Claudiu cu Sport tracker (samsung galaxy s3). Dar intr-adevar aplicatia e sensibila la semnalul GPS, pe la Bicaz nu am reusit sa inregistrez traseul, la sfarsitul turei s-a blocat dupa ce toata ziua "a papat" baterie in zadar. Deci, multumim Radu pt sugestie, voi incerca Endomondo sa vad cum merge.

Eu am o rasnita de XCover, deci la tine va merge sigur mult mai bine.

Imi confirma si mie cineva daca merge link-ul ? Nu de alta dar ar fi singura buba la endomondo.

Chibrit, lasa ca tu bagi bine si acum , dupa cum se vede. Chiar nu ne-am mai vazut de multisor. Lasa ca dau eu jos burta :D

Ma bucur ca a inviat topicul.

Vad ca ati trecut la 29'ere. Inca nu mi-am luat bicla si ma bate gandul sa imi iau 29'er.

Voi ce ziceti ? Merita? Eu nu am avut ocazia sa incerc unul insa vad ca din ce in ce mai multa lume e fascinata de senzatia pe care o o ofera  astfel de bicicleta. 

Ne intalnim azi la ora 13 la Petrom pentru o tura lejera la Scutaru. Toata lumea e binevenita.

Salut ,Raducu imi pare bine ca mai postezi mes pe forum Onesti.Fericitule ,ai fost liber.Mi-e dor de o iesire asa mai mare, dar sunt varza , am si burtica acum , dar imi revin eu si ne auzim.

• Upvote 1

Nu prea mai stiu ce inseamna sa fii liber. Ma bucur si eu ca mai dai pe aici. Ce spui de o iesire luni, daca tot ai pomenit? :D

Va salut

Sa sfarsitul lunii iulie am fost in zona (Onesti) si am mers in cateva locuri pe care le tineam minte din vremea cand locuiam acolo. Am facut traseul Onesti-Palanca(bunica) dus intors, urcarea la magura de 3 ori pentru ca imi place foarte mult coborarea pe poteca turistica, urcare la Crucea de pe Perchiu si coborare pe marginea culmi dinspre oras, la Slanic Moldova cu incercare esuata de a ajunge la Poiana Sarata.

Pe Magura am apucat si pe punctul albastru dar nu aveam timp sa merg prea mult. Stie cineva daca e ciclabil? ca la inceput parea destul de ok.

Un film cu coborarea de pe Magura pe poteca turistica facut in conditii inventate pe moment ; 

http://www.youtube.com/watch?v=FNe8XPHHJEE

Spun si eu ca locurile sunt foarte frumoase si cu posibilitati infinite pentru mers cu bicicleta.

Numai bine.

• Upvote 1

Nu stiu la ce te referi cand spui punctul albastru. Daca e vorba de traseul de coborare prin padure de pe Magura spre Ciresoaia (eu tineam minte dunga verticala albastra intre doua albe) atunci sigur este ciclabil. Daca treceai pe la magazin poate mergeam impreuna. Data viitoare poate nu ma ocolesti. Si poate fixezi camera aia altfel, sa nu-mi sucesc gatul incercand sa vad ce bicicleta calaresti :D