blondul4ever

Mi-am facut trailer - 2

Recommended Posts

are 16,5 Kg , cam grea dar fata de cealalta remorcuta pe care o mai am e mult mai usoara , cea veche are 30 Kg

am vazut ceva de genul ( de fabrica ) sunt de la 300 euro in sus .

Am vrut neaparat ca bagajele sa fie ferite de ploaie nu am vrut sa pun o geanta acolo ca se vedea urat , asa zic eu , adica ca cele originale .

MULTUMESC lui << LucianTheOne >> ptr ajutor :|>-

[ATTACH]8893[/ATTACH]

[ATTACH]8894[/ATTACH]

[ATTACH]8895[/ATTACH]

[ATTACH]8896[/ATTACH]

Foarte interesant sistemul ăla de articulare.

Cât de tare se simte în mers, că o tragi după tine? Îngreunează mult?

Foarte interesant sistemul ăla de articulare.

Cât de tare se simte în mers, că o tragi după tine? Îngreunează mult?

am fost cu ea goala si o simt foarte putin dupa tandem , articulatia sus jos o am de la cele doua suruburi prinse de cadru adica astea

[ATTACH]8906[/ATTACH]

iar acest butuc de furca imi da voie sa se roteasca stanga dreapta

[ATTACH]8907[/ATTACH]

mai incolo poate fac una mai buna , acum m-am grebit ca sapt viitoare plec, din sibiu ,cheile ,bicazului ,bacau ,brasov ,sibiu . Nu am vrut sa plec cu remorca cealalta ca este grea rau de tot , 30 Kg si e mult prea neaerodinamica , asa parca mai merge :)

frumoasa remorca, sper sa ne vedem azi la masa critica.:)) hai cu tandemu:P

frumoasa remorca, sper sa ne vedem azi la masa critica.:)) hai cu tandemu:P

la cartisoara ???

eu ma duc maine dimineata dar maine seara trebuie sa ma si intorc .

plec pe la 5 jumate dimineata

E excepţional ! şi e făcut cu mâna ta. Asta trebuie să-ţi dea mare satisfacţie.

Un singur lucru aş fi făcut invers: plasarea balamalei capacului în faţă, în aşa fel încât vântul (curentul pe o coborâre) să nu poată deschide capacul şi să intre apa (când plouă). Asta, pentru că îmi pare că nu are zăvor. Dar chiar dacă ar avea, tot îl mai uiţi deschis sau vibraţia...

MS

nu poate sa se deschida in mers am o curea elastica care il tine inchis , iar la zavor nu am vrut sa pun ptr ca degeaba ii puneam cheie ptr ca , capacul este din prelata si cu un mic cutit ar taia-o si lacatul ar ramane neatins , deci puneam lacatul degeaba .

ms de idee oricum

intrebare...am vazut ca la cele de afara exista o suspensie pe roata din spate , care difera de la un trailer la altul...banuiesc , ca ajuta destul de mult , pt ca , cadrul trailerului nu devin regid cu roata din spate...deci intrebarea este- la gropi , sau denivelari , se simte ?

Stiti de ce? Fiindca am un trailer in lucru , si m-am chinuit atat de mult sa gasesc o solutie pt suspensie...si vad ca se poate si fara...;)((

Si mai am o intrebare...jocurile intre piesele oscilante , nu se regasesc amplificate in geometria rotii ? macar teoretic , ar trebui sa aiba un joc destul de mare, amplificat de lungimea cadrului...

Ce jocuri si ce piese oscilante?

Si cadrul trailerului nu este rigid cu roata din spate, cum ai zis tu. Sau poate nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Suspensia e destul de usor de facut, dar eu nu am cosiderat-o necesara, cu toate ca merg mult si pe offroad cu trailerul dupa mine.

intrebare...am vazut ca la cele de afara exista o suspensie pe roata din spate , care difera de la un trailer la altul...banuiesc , ca ajuta destul de mult , pt ca , cadrul trailerului nu devin regid cu roata din spate...deci intrebarea este- la gropi , sau denivelari , se simte ?

Stiti de ce? Fiindca am un trailer in lucru , si m-am chinuit atat de mult sa gasesc o solutie pt suspensie...si vad ca se poate si fara...X(((

Si mai am o intrebare...jocurile intre piesele oscilante , nu se regasesc amplificate in geometria rotii ? macar teoretic , ar trebui sa aiba un joc destul de mare, amplificat de lungimea cadrului...

da sunt si cu suspensie dar nu stiu cu ce ajuta chiar asa de mult , cred ca facuta manual suspensia inseamna materiale in plus deci un plus de greutate , poate nu doresti asta .

dupa cum spuneam in aceasta poza are oscilatia sus - jos , daca pun bicla pe cric pot ridica de remorcuta ca imi permite din aceste 2 suruburi , care nu sunt prinse fixe , nu sunt stranse la maxim , permit doar ca trailerul sa oscileze la gropi si denivelari .( am si contra piulita ptr a nu se desfileta acel surub de prindere )[ATTACH]9334[/ATTACH]

Acele jocuri la care te referi nu le-am simtit deloc , cu exceptia momentului cand am facut o tura cu remorcuta goala , atunci s-a simtit putin , incarcata nu se simte deloc . In butucul de furca nu am joc deloc , iar daca reglez acele 2 suruburi de prindere pe cadru, bine , nu am joc deloc , in roata nu am simtit deastfel nici un joc . In concluzie functioneaza super bine .

imi pare rau de tine cu suspensia dar .... nu vad de ce te-ai chinuit .. merge si fara .

pune si 2 poze sa vedem cum ai facut .

BAFTA =)):-bd

Scuze...nu am fost eu prea clar....:)

Deci...sa iti spun cam ce am avut eu de gand...recunosc...am vrut sa fie ceva original, asa ca, dupa ce am calculat eu de credea neavata-mea ca joc la bursa ...:-?) am proiectat o furca pt spatele caruciorului , tip bascula...si ca sa fie totul si mai ciudat , chiar am pus o bucsa de bascula de la o Dacie , si cadrul furcii e din teava rectangulara de 30x10 ....la probe , mi-a permis o oscilatie elastica superba (doar e pe bucsa de cauciuc), cam de 10 grade sus jos...si cand am pus pe cadru o baterie de masina , naiba stie cate kg are , s-a lasat in jos cam 2 cm , ceea ce e putin , fiindca , asa cum am proiectat-o , am garda la sol reglabila...si la o roata pe spate de 20 , asta inseamna ceva bun...

Diseara am sa pun si ceva poze , desi e inca in lucru , dar poate gasiti ceva ce mai pot face , si astept orice sugestie...

De fapt , am uitat sa spun , sincer , e vorba de o provocare , sa vad daca pot face asa ceva...si cum garajul imi e plin de scule , si vremea e frumoasa , si nu stiam cum sa scap din casa unde ...era razboi intre nevasta-mea si tone de vinete , ardei , etc.. am dezertat la garaj...precizez ca vreau sa fac absolut totul EU , fiindca ...sa zicem ca multi ani , am lucrat cu fiare...:P) cum ar veni dresor de fiare...:)))

Deci astept sugestii..

PS-un calcul simplu- jumatate de Dacie , sprijinita de 4 bucse elastice...500 kg/4bucse...pe una -minimum 100 kg...cat naiba poti sa pui pe un carucior cu o singura roata ? eu apreciez ca max.20...

Pff.. 20-30 ai loc sa bagi lejer in portbagaj/coburi (daca transporti multa bere la 2L :P). Majoritatea portbagajelor sunt garantate la 20-25kg.

Pe primul meu trailer am carat peste 50kg, fara probleme prea mari.

Doar daca faceam un viraj brusc ca sa evit vreo groapa, ma dezechilibra putin.

Dan, abia astept sa vad pozele tale.

Varianta simpla: deasupra ferestrei unde introduci textul ai niste simboluri. Unul din ele are forma unei agrafe si cand pui mausu pe el scrie "Attachements". Dai click si se deschide o noua fereastra. Dai "Browse" si selectezi poza dorita din calculatorul tau, dai "Open" si "Upload".

Varianta complicata: trebuie sa uploadezi intai pozele pe un site specializat. Dupa ce le uploadezi dai click dreapta pe poza, apoi "Copy Image Location". In fereastra in care introduci textul dai click pe o iconita patrata galbena - "Insert Image". In campul aparut dai "Paste" la linkul pozei si OK.

Daca nu reusesti trimite-mi pozele pe mess ca sunt foarte curios si ti le pun eu pe site.

Scuze...aseara ,ma grabeam si ...am reusit eu , ca o tuta ce sant in ale netului , sa le pun la "pictures&albums"...cred ca se tavalesc aia de ras cand or vedea asta...:D)

Le pun diseara si aici , plus ce o sa mai fac diseara , in functie de cate kg de vinete mai sant in bucatarie...;)

Banuiesc ca or sa existe critici referitor la subdimensionarea furcii , de fapt e teava de 20x10 , doar ca , la suduri am introdus in interior , inainte de sudura , niste plat bande de 6 , pt intarire...furca am prins-o in menghina si am incercat sa o rasucesc cu forta(am 90 kg ) si nimic...banuiesc ca o sa reziste la solicitarile laterale...

Zic eu ,ca produsul final va fi destul de usor ca greutate...oricum , e doar prototipul...mai am niste idei pt un trailer cu 2 roti ,de 20. tot pe bascule , super usor...

De fapt , totul a plecat de la altceva...

Santem 3 insi in casa , si sant 3 biciclete-mistral. mistral d , si...dhs(sotia...:))

De fapt santem 3 si 1/2....adica un catel milog si cracanat , care nu a alergat mai mult de 10 m ....am incercat sa il iau cu lesa in Polivalenta , dar dupa 20 m sa ma dea jos de pe bicicleta...gasise un copac si ...era si obosit....

In cos ...cum sa il pun? Asa ca m-am gandit la un carucior...am si gasit unul in Kaufland...cam 1 milion...dar era de r....t , asa ca , m-am gandit sa il fac eu , si milos cum sant :))) , m-am gandit la suspensie , sa nu ii zgaltai outele ....:)))))

Nevasta-mea , practica , s-a gandit la facut piata...parca nu mergem cu masina...:(

Si ...

, in functie de cate kg de vinete mai sant in bucatarie...:)

Santem 3 insi in casa , si sant 3 biciclete-mistral. mistral d , si...dhs(sotia...:)

De fapt santem 3 si 1/2....adica un catel milog si cracanat , care nu a alergat mai mult de 10 m ....am incercat sa il iau cu lesa in Polivalenta , dar dupa 20 m sa ma dea jos de pe bicicleta...gasise un copac si ...era si obosit....

In cos ...cum sa il pun? Asa ca m-am gandit la un carucior...am si gasit unul in Kaufland...cam 1 milion...dar era de r....t , asa ca , m-am gandit sa il fac eu , si milos cum sant :)) , m-am gandit la suspensie , sa nu ii zgaltai outele ....:)))))

Nevasta-mea , practica , s-a gandit la facut piata...parca nu mergem cu masina...:(

Ma faci sa rad :)) tine-o tot asa .

fa cumva si angajeaza-ti o secretara ca poate te rezolva , nu la partea cu intimitatea , ca esti casatorit ( se pare ) ci la partea cu pozele , o sa-ti fie mai usor :))

, in functie de cate kg de vinete mai sant in bucatarie...:)

Santem 3 insi in casa , si sant 3 biciclete-mistral. mistral d , si...dhs(sotia...:)

In cos ...cum sa il pun? Asa ca m-am gandit la un carucior...am si gasit unul in Kaufland...cam 1 milion...dar era de r....t , asa ca , m-am gandit sa il fac eu , si milos cum sant :)) , m-am gandit la suspensie , sa nu ii zgaltai outele ....:)))))

Ma faci sa rad :)) tine-o tot asa .

fa cumva si angajeaza-ti o secretara ca poate te rezolva , nu la partea cu intimitatea , ca esti casatorit ( se pare ) ci la partea cu pozele , o sa-ti fie mai usor :))

Din poze se pare ca articulatia din fata rotii este mobila.

Partea care se ataseaza de cadru va fi fixa?

Cand pui greutate pe trailer nu cumva se va lasa in jos din articulatie pana va atinge pamantul?

Sau are un sistem care impiedica miscarea in jos?

Nu iti fa griji pentru rezistenta, oricum tevile sunt mai groase decat trebuie:-bd

salut !

Roata de 20 e articulata de cadrul caruciorului printr-o bucsa elastica .. cu limitare de cursa...partea din fata a caruciorului are doar o articulatie care ii va permite miscarea doar in lateral...stanga-dreapta...

prinderea pe roata din spate a bicicletei se va face prinr-o "furca" , ce se misca doar pe verticala , pt. preluarea socurilor.

Asta o sa o prind pe 2 placute fixate pe axul din spate al bicicletei , ce vor avea doud bolturi orizontale...pt prinderea furcii...

Aici e buba.. e singurul loc unde nu prea sant sigur...din calcule reise ca ar suporta cadrul bicicletei foarte bine totul , dar instinctul imi spune ca , cadrul asta de aluminiu....;))

O fi rupt cineva un cadru ? Ca sa imi fac o parere?O suporta o tractiune care , cred , poate depasi uneori 25 kg? E vorba de shoc...teoria e una , si realitatea practica alta...:-?

Daca cineva ma poate ajuta...saru' mana de pe acum...:)))

Acum , serios vorbind , cred ca cea mai mare greutate pe care o voi pune va fi de max.10 kg ( cu tot cu coada catelului)

Eu nu inteleg ceva: prin bucsa ai trecut un ax (bolt) pe care l-ai strans cu piulite in capete,corect? Asta inseamna ca daca se slabesc acele piulite tot ansamblul "cade" ,nu-i asa? Gresesc undeva? Toata greutatea sta in cat de bine sunt stranse piulitele?

Eu nu inteleg ceva: prin bucsa ai trecut un ax (bolt) pe care l-ai strans cu piulite in capete,corect? Asta inseamna ca daca se slabesc acele piulite tot ansamblul "cade" ,nu-i asa? Gresesc undeva? Toata greutatea sta in cat de bine sunt stranse piulitele?

NU, axul cu piulite l-a pus pentru a uni furca spate cu restul cadrului.

Nu conteaza cat de tare il strange, bucsa se misca la fel.