blondul4ever

Mi-am facut trailer - 2

Recommended Posts

Multumesc pentru provocare. O sa ma gandesc (la schita).

Am inceput sa ma uit la poze. Inca nu am terminat, am sa las si pe maine ca sunt multe.

Uitati un trailer dotat

Imagine postată

Touring Trailer

(producator 47grad-nord: Products: 47° Nord-Fahrradmanufaktur für handgebaute Massrahmen made in Biel/Bienne Schweiz

Specification: 47° Nord-Fahrradmanufaktur für handgebaute Massrahmen made in Biel/Bienne Schweiz

Click pe “Video abspielen” pentru detalii de constructie

Reiseanhänger: 47° Nord-Fahrradmanufaktur für handgebaute Massrahmen made in Biel/Bienne Schweiz

(Click pe sageti pentru si mai multe detalii)

O solutie interesanta (in special sistemul de prindere pe axul rotii din spate)

Mi-am facut un nou trailer

-greutate 10 Kg

- sasiul este facut din teava patrata de 15/15

-cutia este facuta din plastic de 0,3 prinsa cu nituri pe un cadru numai din profile de aluminiu

-capacul este din prelata si aceasta prinsa cu nituri pe un cadru tot din profile de aluminiu , si prins de cutie cu o mica balama

- roata spate de 16 , am spitat-o si am pus alt butuc

-furca este prinsa de cadru cu suruburi de 10 , nu le voi strange de tot ptr a culisa in sus si jos , iar suruburile le voi fixa cu o piulita ptr a nu se desface in timpul mersului

-butucul ce va permite luarea curbelor este facut cu 2 rulmenti prin care va trece un surub mai lung , pana jos unde il voi strange , pe sasiul remorcutei unde sunt sudate 2 platbenzi de 4mm prin care va trece acel surub lung

- pe margine capacului am lipit autocolant ptr a fi mai asortata cu tandemul

-in interiorul cutiei , la imbinari am pus silicon ptr a preveni intrarea apei

Astept pareri pro si contra.

[ATTACH=CONFIG]18284[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18285[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18286[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18287[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18288[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18289[/ATTACH]Imagine postată

Am facut si un mic portbagaj pe care voi face 2 genti din material impermeabil

- la aripa mai am de lucru si la portbagaj , le-am pus numai asa

-pe margini am prins cate 2 suporti ptr a putea lega cu corzi elastice bagaj deasupra capacului

Numai 10kg? Pare mai greu...

De ce n-ai facut niste forme mai rotunjite, mai aerodinamice?

E prea patratos, o sa creada lumea ca umbli cu sicriul dupa tine.

In rest pare solid si rezistent, un real progres fata de anteriorul.

pus pe cantar de baie avea vre-o 9 jumate , o sa-l cantaresc mai precis cat de curand ca si tandemul .

nu i-am facut forme rotunjite ptr ca nu am putut jongla cu profilele de aluminiu si plasticul acesta fiind putin casant .

da e cam patratos iar lumea nu ma intereseaza ce spune , eu vreau sa il folosesc si sa nu intre apa in el . Am pus accent pe utilitate si nu prea mult pe design .

Rezistent parca este daca m-am pus eu pe el si ma tine , am 65 Kg :)

Conestoga wagon? Ready for The Oregon Trail?

ms de complimente oricum

eu am facut-o eu o voi folosi : mai sunt oameni care stiu sa stea in fata la tastatura si oameni care nu prea au timp de < complimente > .Mai si fac cate ceva vreo inventie proprie .

Numai bine rau la nimeni :P

Si ai facut vreo tura cu trailerul incarcat la maxim?

Nu-ti afecteaza stabilitatea la viraje bruste?

Cu primul meu trailer am carat si 50kg, dar foarte greu de tinut echilibrul. Daca merg repede si drept n-am probleme, dar la curbe se cam simte. Iar sa merg incet cu greutate mare nici nu pot.

Pentru greutati mari vreau sa-mi fac unul pe doua roti.

Si ai facut vreo tura cu trailerul incarcat la maxim?

nu inca nu am facut nici o tura cu ea incarcata la maxim , nu am avut timp .Am facut o tura cu ea doar goala si se comporta bine .

zilele astea poate o incarc si o sa vad rezultatul

acesta este noua mea inventie .

o noua remorcuta

seamana cu cea de la B.O.B.

am folosit teava cat mai subtire in carne ptr a fi usoara

fundul este din plastic , urmeaza sa-i confectionez o geanta impermeabila pe care o voi face din prelata de camion .

greutatea este de 8,6 Kg

trebuie sa-i mai pun o aripa la roata

Imagine postată

Edited by blondul4ever

Interesanta solutie... Arata foarte profesional.

Totusi e prea lat, s-ar putea sa apara probleme cu balansul. Cand il incarci sa pui obiectele mai grele pe mijloc si cele usoare pe margini.

Si o roata mai mare pe spate ar fi stat mai bine.

Interesanta solutie... Arata foarte profesional.

Totusi e prea lat, s-ar putea sa apara probleme cu balansul. Cand il incarci sa pui obiectele mai grele pe mijloc si cele usoare pe margini.

Si o roata mai mare pe spate ar fi stat mai bine.

MULTUMESC

Mi-am dat seama prea tarziu ca este prea lata , am plecat cu un plan si am facut altceva decat planuisem , si mi-a iesit cam lata . Roata de spate este de 16 ( 37-305 ) cred ca buna . garda la sol este de 15 cm .

O sa incerc sa o echilibrez cand o incarc , am facut o tura cu un sac de nisip si este destul de usor de condus .

mi-am facut si geanta . dupa 3 ore am reusit sa fac una din prelata de camion dar nu era buna deloc . prelata era putin mai solida ( groasa ) si nu permitea sa lucrez la fermoar , cand o deschideam si o inchideam . Am facut alta dintr-un material waterproof foarte bun si rezistent . mai trebuie sa fac rost de o chestie ce va trebui sa o lipesc la cald pe cusaturi ptr a nu intra apa . sper sa o rezolv cat de curand , ptr a-i face proba . O sa revin cu poze cand va fii gata

Si eu vreau sa-mi fac niste gentute, dar nu gasesc material potrivit.

Fa-mi si mie rost de ceva materiale din alea, prelata, sau orice. Nu neaparat waterproof, dar ceva mai rezistent.

Iti recomand sa-ti fac un sistem de inchidere prin rulare, cum e la gentile Ortlieb Roller. Pe la fermoare intra apa. Sunt si fermoare speciale, dar n-am vazut pe la noi.

Si eu vreau sa-mi fac niste gentute, dar nu gasesc material potrivit.

Fa-mi si mie rost de ceva materiale din alea, prelata, sau orice. Nu neaparat waterproof, dar ceva mai rezistent.

Iti recomand sa-ti fac un sistem de inchidere prin rulare, cum e la gentile Ortlieb Roller. Pe la fermoare intra apa. Sunt si fermoare speciale, dar n-am vazut pe la noi.

din pacate nu stiu de unde sa mai fac rost , zilele viitoare o sa incerc sa ma duc la o marochinarie ,fabrica de posete , acolo am lucrat si aveau ceva de am luat si eu . e foarte rezistent si nu patrunde apa prin el , nici macar nu sta pe el .

O sa mai incerc si la magazine sa caut .

La cusaturi o sa pun material din acela care folosesc la imprimari pe tricouri , se lipeste cu fierul de calcat si este o foita de cauciuc destul de rezistenta , dar va trebui sa-mi fac rost si de acela.

acum ma duc sa fac poze la geanta si o sa postez .

p.s. luci uite-te la aici la poze http://www.ciclism.ro/forums/index.php?/topic/1123-transport-bicicleta-cu-cfr/page__pid__373486__st__270#entry373486

Aceasta este geanta.

Trebuie sa-i mai lipesc pe cusaturi material de imprimat tricouri pentru a nu patrunde apa pe acolo. Mai trebuie sa-i mai fac ceva la fermoar si e gata

In poze am bagat in geanta : o plapuma mare, o patura foarte mare plus 2 perne maricele, volumul e destul de mare, chiar mare .

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pentru cusaturi poti folosi banda de impermeabilizare care se foloseste la cusaturile corturilor. Daca insisti pe la magazinele outdoor, vei gasi asa ceva pana la urma. Sau, daca materialul cuverturii este impermeabil si cusaturile sunt facute cu finete (nu s-au largit intepaturile de la cusaturi) poti folosi un lichid siliconic de impermeabilizare, destinat tot cusaturilor de corturi, bocanci etc. Se gaseste tot la magazinele outdoor si este un lichid vascos, care se aplica prin pensulare. Eu asa ceva am si l-am folosit cu foarte mare succes la cusaturile unor bocanci de iarna (inainte intra apa pe la cusaturi, dupa nu mai intra nimic).

In rest, good job! :D

Sunt si spray-uri de impermeabilizare.

Am folosit si eu cu rezultate bune. Sunt ieftine si gasesti pe la toate magazinele de profil.