blondul4ever

Mi-am facut trailer - 2

Recommended Posts

Spray-urile sunt pentru impermeabilizarea materialelor, a tendelor, respectiv a unor arii mai mari. Banda sau laptele ala siliconic sunt destinate cusaturilor. Dar cred ca si cu un spray pulverizat mai concentrat, se pot obtine rezultate bunicele la cusaturi. Avantajul este ca spray-uri chiar se gasesc peste tot.

Eu am cautat mult acel lapte siliconic, aveam nevoie sa impermeabilizez cusaturile la un caiac gonflabil, si din intrebare in intrebare am ajuns la concluzia ca pentru cusaturi e mai bun decat spray-ul.

o mica modificare in ultimile momente

la roata remorcutei am pus un butuc cu dinam in el

sper ca va fi folositor

poate il voi folosi la incarcarea bateriilor , din cate am inteles se poate . Voi stiti ceva ?? daca da astept parerile voastre , sfatul cum sa-l fac .

Imagine postată

Imagine postată

Da poate e bun si spray-ul dar decat sa-l car cu mine la orice tura prefer sa pun o simpla banda subtisica si cauciucata pe cusaturi , am si probat la miscare excesiva inainte sa o pun si vad ca rezista , nu se deslipeste si nu se rupe asa usor , adica mai deloc

Buna ideea cu butucul cu dinam. Si eu as vrea sa aplic solutia asta, dar inca n-am gasit butuc.

In schimb spitarea e dezastruoasa :blink:

Sfatul meu este sa cauti o janta de 20" cu 36 gauri si sa-ti faci cu ea si cu butucul ala alta roata la trailer.

din pacate nu am spite la lungimea necesara si am recurs la metoda de a taia spite de tohan , din electrozi , si a face filet pe ele . Sunt 20 de spite de 2,5 mm sau 3 ( nu mai stiu )si pare rezistenta .

...nu ti-ar strica nici un slick de mare presiune ;)

Nu am avut niciodata butuc cu dinam incorporat, poate ce intreb e o prostie.

La viteze "normale", din cauza ca e roata mica in diametru, nu scoate tensiunea / amperajul prea mare ? Cred ca trebuie verificata turatia maxima la care se poate invarti asa ceva, sa nu se strice. La o roata de 16 turatia e mult mai mare decat la cele de 26, de pe tandem. Butucul cu dinam incorporat cred ca e destinat pentru city-bike sau pentru cele de ture lungi, care au de obicei roti de 28".

Sunt curios, pentru ca la anul vreau sa fac si eu o remorca cu doua roti si voiam sa adaug un dinam de asta sau un panou solar (10-20 W), sa incarc laptop / telefoane. Ce putere scoate un dinam de asta (dinamul e clar o solutie mai ieftina fata de un panou solar)?

Si alta intrebare : prinderea unui trailer nu se recomanda a se face de teava de la sa din ce motiv ? Stabilitate ?

Blondul4Ever e plecat in tura, chiar azi-maine il astept sa apara pe la mine, asa ca am sa raspund eu.

Chestia cu roata mai mica e destul de adevarata, dar nu stiu exact, un electronist mai priceput dacat mine ar putea sa ne dea niste lamuriri suplimentare.

Butucul scoate 6V 3W. Si eu am doua exemplare. Nu as indrazni sa-l pun pe tandem, ma tem ca nu ar rezista, asa ce vreau sa-l pun pe roata unui trailer. Momentan detin 3 trailere si vreau sa-mi fac inca unul, dar bugetul, timpul si prietenii nu-mi dau voie.

Ultimul model de la Shimano costa destul de mult, dar sunt si variante mai vechi si mai ieftine.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9124;page=1;menu=1000,2,98;mid=0;pgc=0;orderby=4

SI la panou solar m-am gandit, dar e greu, scump, fragil, voluminos si depinzi de soare. Sunt si variante plinate, mici si usaore, dar si mai scumpe.

Prinderea de tija de sa este cea mai proasta si instabila. Recomandata doar pentru transportul cumparaturilor cu 15km/h.

Blondul4Ever e plecat in tura, chiar azi-maine il astept sa apara pe la mine, asa ca am sa raspund eu.

Chestia cu roata mai mica e destul de adevarata, dar nu stiu exact, un electronist mai priceput dacat mine ar putea sa ne dea niste lamuriri suplimentare.

Butucul scoate 6V 3W. Si eu am doua exemplare. Nu as indrazni sa-l pun pe tandem, ma tem ca nu ar rezista, asa ce vreau sa-l pun pe roata unui trailer. Momentan detin 3 trailere si vreau sa-mi fac inca unul, dar bugetul, timpul si prietenii nu-mi dau voie.

Ultimul model de la Shimano costa destul de mult, dar sunt si variante mai vechi si mai ieftine.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9124;page=1;menu=1000,2,98;mid=0;pgc=0;orderby=4

SI la panou solar m-am gandit, dar e greu, scump, fragil, voluminos si depinzi de soare. Sunt si variante plinate, mici si usaore, dar si mai scumpe.

Prinderea de tija de sa este cea mai proasta si instabila. Recomandata doar pentru transportul cumparaturilor cu 15km/h.

Cred ca inainte sa il pui pe roata de trailer, trebuie facute niste teste. Montat un ciclocomputer care sa stie diametrul rotii de trailer, si incercat la diferite turatii ale rotii sa vezi ce scoate (volti si amperi) / functie de viteza. Asta trebuie facuta cu un electronist care se pricepe.

Ma gandesc ca la o coborare ajungi usor la 40-50 km/ora, iar daca roata trailerului e mica, viteza echivalenta a butucului daca ar fi montat pe o roata "normala" ar fi peste 100 km/ora. Nu cred ca este dimensionat pentru asa turatie, nici mecanic si nici electric.

Daca faci ceva teste cu butucii astia, sa ne spui si noua.

La playbike.ro am vazut cam pe acelasi pret, 250 RON un butuc cu dinam. Au si Nexus cu 7 viteze in butuc pe la 530 RON daca nu gresesc.

Referitor la panouri solare, ma gandeam sa caut ceva mai ieftin pe ebay, la mana a doua. Probabil ca asta o sa fie pe anul urmator dupa ce imi fac si eu trailer.

P.S. Lucian, verifica-ti te rog emailul. Multumesc.

Nu va mai faceti probleme, are o protectie, nu scoate mai mult nici daca il legi la masina pe autostrada ! :D

am masurat cat scoate dinamul ,in suceava la luci , un electronist a facut acest lucru si spunea ca scoate 60 V , nu prea cred ca este posibil , chiar si la rotatie mica scoate peste 30 V . In curand o sa-l masor corect

am coborat cu farul aprins la peste 60 Km pe ora si farul inca mai merge , desi roata de la trailler cred ca avea peste 80 Km pe ora daca nu mai mult si vad ca nu s-a ars nimic , functioneaza inca . Trebuie sa-l verific si sa-l masor la un alectrician bun , asta in curand

frumos trailer, felicitari!

Sunt si eu mai nou pe aici si ma intereseaza subiectul dar nu gasesc tevi din aluminiu/duraluminiu ca sa-mi incropesc si eu un trailer usor, aveti idee unde le pot gasi?

frumos trailer, felicitari!

Sunt si eu mai nou pe aici si ma intereseaza subiectul dar nu gasesc tevi din aluminiu/duraluminiu ca sa-mi incropesc si eu un trailer usor, aveti idee unde le pot gasi?

La Baumaxx/Praktiker/Dedeman au ţeavă de aluminiu suficient de groasă pentru un trailer.