Sign in to follow this  
cosmin_202222

Cum putem deosebi un cadru de aluminiu de un cadru de Crom

Recommended Posts

Cum putem deosebi un cadru de aluminiu de un cadru de Crom?

avand in vedere ca cadru a fost vopsit si nu se mai vede nici un fel de eticheta pe el.

din greutate nu imi pot da seama

Daca te referi la un cadru de otel aliat Cr-Mo, cel mai simplu ar fi cu un magnet.

Si sunetul difera, otelul suna mai ascutit, ca un clopotel, aluminiul face un zgomot mai sec.

ok, am inteles.mersi mult

Si cam ce tip de cadru imi recomanzi?eu nu prea ma pricep da azi am fost la cineva sa vad o cursiera ce vreau sa o cumpar ,si am fost cu cineva care se pricepe si o zis ca merita sa o iau,dar ca nu stie daca cadru e de crom sau aluminiu,si mai zice ca ar fi mai bine sa fie de aluminiu. pretu era 6 000 000

si cursiera avea:Genti duble Campagnolo Vento, pipa ahead Dura-Ace,frane de cursiera shimano 600,angrenaj shimano biopace,schimbator era shimano Uwerta parca(poate gresesc)

Intre aluminiu si otel, eu prefer otelul, dar asta poate fi o alegere subiectiva.

Aluminiul are o caracteristica: chiar la solicitari mici, apare oboseala materialului. Finalmente apar fisuri. Otelul are o elasticitate care-l face sa reziste mult si bine la o exploatare normala.

Dar ar fi bine sa se pronunte si altii care stiu mai bine despre ce-i vorba.

Iar in privinta restului componentelor, chiar nu ca prefer sa-i las pe ceilalti sa -si dea cu parerea. Singurul lucru ciudat e Biopace-ul -nu stiu daca e potrivit pe o cursiera...

600 RON e oricum un pret mic.

600 ron poate fi mult sau putin.Depinde de ce cumpara.Am vazut destule junghiuri pe care unii mai destepti le-au dat la incepatori.

Deci inainte de a cumpara mai studiaza de 10 ori .Fa ceva poze si punele aici.

Asa cum spunea LuluMOB, daca e cadrul de otel ( in speta CrMo ) atunci cu un magnet itzi dai seama foarte simplu.

Si eu prefer CrMo, dar din pacate nu se mai fac, sau cel putin eu nu am stiut gasi, cadre CrMo pe oversize.

La aluminiu e putin mai complicat.

Seria 6000 e un aliaj care se sudeaza doar in conditii speciale, practic imposibil de realizat in conditii " de amator ". Nu stiu daca cineva a reusit sa sudeze aliaj de aluminiu din aceasta serie.

Seria 7000 se poate suda in principiu cu orice utilaje specializate pentru sudura aluminiu, dar a inceput sa fie folosit la diferite modele de cadre de bicicleta de pe la inceputul anului 2006.

Legat de eventualele operatiuni de sudura "spicuiesc" ce am mai prins de pe net, nu pot satzi dau mai multe detalii.

Nu-mi place la aluminiu ca imbatraneste relativ repede si cel putin teoretic, in cativa ani ar trebui in cazul unei utilizari intensive sa schimbi cadrul, desi marketingul catorva firme oferteaza " garantie pe viata " pentru ele. Eu zic ca vom vedea mai incolo ce inseamna asta.

Probabil cadrul pe care il voi folosi in 2007 va fi aluminiu seria 7000, dar mai am inca cca 2 luni sa ma mai gandesc.

Pui poze pe www.imageshack.us si copiezi link-ul generat aici pe ciclism.ro

Asa o sa apara poza

Bicla asta e o adunatura de piese... :roll: Cat trebuie sa dai pe ea? Bag mana in foc ca acel cadru este de otel, ca sa-ti raspund la intrebarea initiala.

Guest

man bicicleta aia nu merita 6 milioane nici in cele mai frumoase vise.

La acelasi pret vinde un prieten un daccordi, din cro-mo monococa,full shimano dura ace (cele mai bune de la shimano) cu jenti duble,pe fata rigida si pe spate mavic . si arata foarte frumos bicicleta.

daca vrei poze sau vrei sa discuti cu el id : postarnak

Parerea mea e ca in jur la 100 de euro poate merita .Eu zic sa astepti si pina in 10 mil sa iei ceva mai misto mai nou ,ptr ca mai devreme sau mai tirziu iti vei dori un cadru mai ....,frine sti sau ergo si alte alea.

Am reusit si eu cumva sa pun niste poze,ce zici de bitza ?

Eu zic ca ar iesi un singlespeed excelent din bicicleta aia... :)

Bineinteles, pentru cine gusta, si la alt pret.

Domnule Cosmin_2022... sunteti din Bucuresti? Bicicleta din poze are niste roti care ma intereseaza.

Guest

cosmin,prietenul meu e din ploiesti, iar bicicleta tot in ploiesti este.

daca vrei sa o cumperi contacteaza-l pe yahoo la id : postarnak