ciclistul09

Ce trebuie sa contina rucsacul unui ciclist?

Recommended Posts

Nu stiu daca mai exista acest subiect pe forum. Eu mai mult de 4/5 km nu fac in afara orasului asa ca nu imi iau rucsac, dar daca as iesii mai mult cam ce ar trebuii sa imi iau in rucsac in afara de apa?

Eu iau tot timpul rucsacul la mine, chiar şi prin oraş.

La ture mai lungi iau aşa:

Unu, două sandwitchuri făcute acasă, apă, ceva dulce şi un hanorac(indiferent dacă e cald afară sau nu!).

Cam atât ..

Depinde de unde, cat, si pe ce vreme iesi :)

Mai depinde si de cate ai chef sa cari - sa fi pregatit pentru orice eventualitate, sau sa speri ca te poti descurca altfel.

Pe scurt: poti sa faci ture internationale doar cu scule/camera, apa/gustari, acte si cardu' - daca ti le planuiesti in asa fel incat sa te cazezi, sa-ti repari bicla pe la altii si sa eviti vremea nasoala. Sau poti sa le faci cu cort, tzoale de schimb, unelte de gatit, caine, trusa de prim-ajutor, copii, nevasta si alte acareturi.

Cred că el se referea la ture de maxim 100-120 de km, pentru o zi :-

Dacă pleci prin alte ţări pe zile mai multe, iei remorcă după tine:D

Am asa:

1. O scula multifunctionala cu imbusuri, presa de lant, si una cu patent, cutit, surubelnite etc.

2. Camera de schimb si petice autoadezive plus smirghel

3. Pompa

4. Bride si banda scai

5. Bricheta si chibrituri

6. O pompita cu ulei

7. O fasa elastica si ceva medicamente, un piafen, algocalmin, triferment (fiecare cu ale lui)

8. Fas de ploaie cu gluga si eventual o pereche de pantaloni lungi si tricou cu maneca lunga de ciclism sau vesta windstopper

9. O sticla de apa sau ceai plina de 1.5 litri pe langa bidonul de pe bicicleta

10. Harta cu zona pe unde umblu plus GPS incarcat.

11. Aparat foto si inca un set de acumulatori.

12. Telefon incarcat cu husa prinsa pe breteaua de la rucsac

13. Portofel cu acte si bani

14. Ceva de mancare, care ce prefera cateodata mai iau si geluri powebar la ture foarte lungi

Cam astea le am in rucsac si cu mine tot timpul, si normal manusi si casca.

acu mă întreb ce rucsac ai :-

la mine prin oras se plima mereu un tip cam la 20 si ceva de ani mai grasut cu ochelari are un mtb frumos parca pe suspensie, m-a ajutat odata cu un patent sa strang ceva la bicicleta, avea un rucsac destul de micut, avea in el detoate, patent, scule, tot felul de pastile (de la vitamina c pana la aspirina) si multe altele

Mişto echipat:D

Eu am dat 160 de lei pe al meu, Maramont, de la Foto Muzică şi Sport ...

Din păcate n-am poze cu el, îl vezi mâine dacă vii :)

Vara iau cu mine astea + mancare + 1 bidon de apa (750 ml) + 2 pachete de batiste de hartie pentru wc (sa fie destule si daca imi merge burta, si daca mai trebuie sa suflu nasul) + harta.

Imagine postată

De obicei gasesc izvoare langa drum, asa ca nu mai car apa si in spate (doar in bidonul de pe bicla de 750 ml).

Lampile le duc daca nu e planificat sa ajung acasa cu cel putin 2 ore inainte de intuneric (caci s-ar putea sa gasesc un drum fain in capatul traseului pe care sa mai vreau sa merg si sa ma prinda noaptea).

Lantul il ung acasa (uleiul trebuie sa tina cel putin o zi, si daca uit, asta e).

Din 2004 incoace singurele probleme la bicicleta in tura au fost:

• odata s-a desfacut cablul de la schimbator, fiindca nu a fost bine strans, asa ca a trebuit sa merg pe pinionul mic vreo 20 de km
  • odata m-i s-a rupt deraiorul spate in padure pe un drum plin de crengi, la 2 km de acasa (cand sunt departe nu umblu pe astfel de drumuri cu viteza)
  • odata m-i s-a rupt portbagajul, am mers cu el bandajat 100 km pana acasa
  • o gramada de pene
Asa ca nu stiu daca merita sa cari scule altele decat cele pentru pana.

pe langa sculele in cazul unei pene e bine sa luati si o presa de lant si imbusuri.

Poate ca merita si intrebarea "Trebuie un ciclist sa care rucsac?". Reduse la esential, sculele care te salveaza incap in buzunarele de la spate. Cu doua bidoane mari de apa pe cadru ai si ceva autonomie in functie de profilul traseului, vreme si conditie fizica. Borseta de sub sa si gentuta de pe ghidon pot inlocui un rucsac si sunt mai confortabile. Uitandu-ma pe poze din capitolul cicloturism, acolo unde bagajul face parte din peisaj neaparat, eu observ ca lumea se fereste sa isi incarce spatele. O fi stiind ea, lumea, dece. Numai bine tuturor!

Eu in ghiozdanul omniprezent din spate am:

- 2 camere

- 2 pompe

- 2 seturi de petice (cu adeziv, smirghel, minipresa pt fixarea peticului)

- set de inbusuri

- presa de lant

- chei diverse (chei clasice cu multe gaurele din tabla de otel de vreo 4 feluri, + cheie clasica cu mai multe marimi de mobra din otel turnat, + cheie reglabila care merge pana la 40mm deschidere de lungime 12" + cheie tubulara dubla 10-12 + surubelnita dreapta doua bucati "leviere", surubelnita in cruce 1 bucata)

- patent cu falci, patent cu cioc, sfic

- elastice mai subtiri, mai groase, mai lungi si mai scurte, coliere din plastic, coliere din tabla, banda adeziva.

- Tricou de schimb

- Fas de ploaie cu gluga

- 1.5-2L de apa

- Far+stop+antifurt

Mi-ar trebui si un aparat de sudura si as zice ca sunt ok echipat :-@.

Fiecare element are si cate o explicatie si utilizare nu neaparat pentru bicla.

Eu nu suport rucsacul pentru mai mult de 5-6 km. Am ceva genti pentru portbagaj (panniers) luate de la Decathlon. Pentru drumul meu la serviciu si inapoi (18-20 km total) mi se pare ideal .

Ce am la mine

1) scula multifunctionala

2)set pentru pana : Pompa (in sa la Dahon) , leviere plastic pentru cauciuc,1 camera si 2 seturi de petice

3) Cheie pentru pedale si extractor de angrenaj (asta mai mult l-am uitat dar am avut nevoie de el

4)Evident haine de schimb + deodorant

5)Telefon mobil

6)Cartela metrou (situatii imposibile cand bag bike-ul la metrou de exemplu ploaie intensa)

BTW : De unde gasesc eu o pelerina de ploaie ok ? Atat ca pret cat si ca functionalitate ?

Incearca pe la magazinele cu echipamente de turism / munte. Nu e de ocolit nici standul din Bucur-Obor, au chestii ieftinele si nu tocmai proaste.

Guest rarespa

+un telefon de rezerva

un rahat de telefon cu o cartela sim prepaid gratuita (5 euro) de la Orange

asta tre sa stea inchis si baterie plina..

Din extrasele unui cicloturist sarb...a facut aproape toata Europa pe bicla

- 2 camere + cu doua anvelope + petice + pompa + etc-uri

- scule diverse

- lant

- ceva haine dar nu multe + detergent

- cort + HAMAC (util rau)

- apa se gasea pe cadru biclei ( 3 bidoane, doua de 0.75 si unu de 2 l)

- lumini, inclusiv o frontala

- GPS

- medicamente la alegere, trusa de prim ajutor

ideal e sa ai rucsac cu spate aerisit.... e aiurea sa transpiri cu tona la drum lung

cam aastea ar fi...

Eu in rucsac am asa: (nu va speriati):

- laptop + incarcator si cabluri de tot felul (console CISCO, RS-232, si una bucata RJ-45 de 3m - sunt ITist)

- aparat foto 350D + 18-55 montat si un obiectiv fix de 50mm

- set imbus si torx (parca asa-i zice, nu?)

- o surubelnita philips (+ adica) si una dreapta (-), ambele de marime medie

- un patent cu cioc

- un cablu frana + 2 cabluri schimbatoare (F+S)

- pompa + petice + camera rezerva

- tub WD-40 (cel mic)

- CatEye 320 (nu imi place sa-l tin pe ghidon mereu - si nu stii cum te apuca noaptea pe drum)

- PDA + modul bluetooth GPS (deh, n-are de la mama lui)

- incarcator solar pentru mai toate interfetele posibile (nokia "mic" si "mare", miniUSB, etc)

- bani "de backup" intr-un buzunar separat. Ii consider ca si airbag-ul la masina: nu e bine sa-ti foloseasca

- o fasa elastica si niste bandaje (se gasesc la farmacie si nu sunt scumpe)

- maruntisuri: pasta dinti+periuta si deodorant (cine stie pe unde raman peste noapte); o harta rutiera si alte mici prostii.

In fiecare zi (ca merg sau nu cu bici) car aproape 12kg in spate. M-am obisnuit si deja nici nu le mai simt.

la mine in rucsac se gasesc urmatoarele:

- uneori pompa alteori nu

- niste baterii pe care mi-e lene sa le scot de acolo

- un mp3 din care ascult rar ca nu prea ii merge o casca

- vro 4 petice de cauciuc. li s-o rupt cutia asa ca stau imprastiate

- setul de casti de la telefon

- 3 prezervative. de prin cutii rupte. Nu le scot ca nu-s asa grele si niciodata nu stii de unde sare iepurele

- sclimpuitorul spate

- rucsacul

- niste surubelnite uitate la mutare

3 prezervative. de prin cutii rupte. Nu le scot ca nu-s asa grele si niciodata nu stii de unde sare iepurele

Sau vreun mistret... 8->

eu consider ca nu trebuie rucsac

dc mergi pe sosea mancare si bautura gasesti pe toate drumurile, deci nu iti trebuie decat - bidoane pe cadru si ceva batoane,harta si gps iar sunt degeaba pt ca oamenii cand vad 'alieni' ca noi se ingramadesc sa te indrume daca le-o ceri,pelerina de ploaie nu iau niciodata pt ca dc o tin pe mine cand ploua oricum transpir de ma ia dracu si tot ud ajung!!

altfel sta treaba cu muntele cand ajungi pe la dracu-n praznic si face ghiort stomacul si in jur numai iarba si nimic altceva,cand iti frige gatul de apa si in jur numai baltoace,aici e musai mai multa apa si mancare

cat despre scule si mjloace de comunicare sunt utile in orice situatie

Metall nu as spune. E un rucsac HP, care e destul de "plat" chiar daca e burdusit cu prostii.

Ieri am iesit cam 20 km si nu am avut rucsac. Nu am patit nimic pe traseu, am ajuns linistit in oras si am mers intr-un parc sa ma odihnesc putin, cand dau sa plec aud de odata pssssssssssssss, m-am urcat pe ea si i-am dat ca nebunu pana acasa, am trecut si la doa semafoare pe rosu