Recommended Posts

ce parere avetide bicicletele marca Focus, as vrea sa-mi achizitionez una (80 sosea si cam 20% drum ce tara- pietris) si am pus ochii pe cateva modele.:

Focus - bikes made in germany... Hochwertige sportive Rennräder und Mountainbikes

Focus - bikes made in germany... Hochwertige sportive Rennräder und Mountainbikes

http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLETE_-_MTB_Hardtail/Bicicleta_Focus_Medusa_2009-1220.html

eu am 187 si 72 de kilograme; as vrea sa stiu ce grosime au cauciucurile la primele 3 biciclete! multumesc pentru eventualele raspunsuri!!!

Niji, cred ca nu sare de 3000 RON.

Eu ochisem un Focus Raven Pro, dar momentan am planificate 2 vacante: Londra si Paris (Disneyland :) .

Prin urmare, bici sa mai astepte putin.

Toate sunt biciclete bune.

Marakas si Fire Edge sunt mai "entry level", la 1500 si 1800 lei.

Cea de-a treia, Black Falls, e peste ele multicel, ajunge la 900 Euro noua, pe net (si daca ai spus 80% oras, propunerea mea e sa o ceri cu furca fixa, am vazut ca exista optiunea).

Maros este distribuitor autorizat, iar in Bucuresti BikeXCS din Baba Novac le aduc de acolo (deci te poti duce sa le vezi live, daca le au in stoc).

E din Piatra Neamț Allllexandru /:)

Putem să mergem să le vedem pentru tine :D

Salutare ,

Fara sa mai deschid alt thread , va adresez o intrebare tot legata de subiect .

ref. la un Focus Blue Ridge 2010 cu jante Yak, hollow, 559-19, aluminiu , ce dimensiuni de cauciucuri (de preferat mai groase in perete) as mai putea utiliza , fara modificari cum am inteles ca se poarta , in afara de cele cu care vine (Schwalbe CX Comp, Puncture Protection, 35-622 ) ?

Aveti idee exista undeva in literatura de specialitate un tabel din care sa rezulte ca pentru janta cu 559-19 urmatoarele tipuri de cauciucuri se pot utiliza (ca dimensiuni ma refer) ?

PS: mi-am cam prins urechile in Tyre size si Tyre sizing systems - ori n-am avut eu prea multa rabdare .

Danke,

biker78

Si la fel, fara a deschide un nou thread, intreb si eu daca merita Focus Black Forest PRO.

Vine un moment in viata noastra cand trebuie sa ne gandim la o a doua bicicleta :) Eu m-am gandit deja.

Daca aveti alte sugestii, le voi asculta cu mare interes.

Bugetul: undeva pe la 6500 RON

Actuala Orbea vreau s-o transform, de ce nu, intr-un SSP pentru deplasarea la office si inapoi.

jante Yak, hollow, 559-19, ce dimensiuni de cauciucuri as mai putea utiliza, in afara de cele cu care vine (Schwalbe CX Comp, Puncture Protection, 35-622 ) ?

PS: mi-am cam prins urechile in Tyre size si Tyre sizing systems - ori n-am avut eu prea multa rabdare.

Sa stii ca ti-ai prins urechile.

Cum sa ai jante de 559 si cauciucuri de 622 ???

Si la fel, fara a deschide un nou thread, intreb si eu daca merita Focus Black Forest PRO.

Daca aveti alte sugestii, le voi asculta cu mare interes.

Bugetul: undeva pe la 6500 RON

Cadrul e bun (am si eu unul) si dotarea e buna - nu stiu furca, dar restul liniei e XT sau SLX. Face minim 3000 de lei (pe mine m-a costat pana acum vreo 2200 fara furca si disc fata), dar nu stiu daca face peste 4500 de lei cat sugereaza BikeXCS (au Black Forest simplu la 4000 de lei si e mult mai slab echipat ca Pro).

Sugestia mea ar fi sa vezi si ceva sh, la 2000-3000 de lei ar trebui sa gasesti ceva similar.

Sa stii ca ti-ai prins urechile.

Cum sa ai jante de 559 si cauciucuri de 622 ???

Asta zic, nu mai inteleg mare lucru .Sa fie o greseala ?

Pagina 57 in brosura producatorului . Din ce vad, exista 2 modele de Jante Yak 622-19 / 559-19 .

Edit :

am primit de la producator un raspuns pe mail , jantele sunt 622- era o greseala in brosura de prezentare.

AdrianB1, intr-adevar, pretul este putin umflat de cei de la noi. Am vazut ca se invarte pe la 4000-4500 RON. Bugetul de care dispun este de aproximativ 6500 RON (acum c-o fi mai putin, mai multa bere pentru mine; daca e mai mult ... mai putini pantofi pentru ea :) ).

Ma batea gandul sa vorbesc direct la un distribuitor de prin vest, poate reusesc sa fac o combinatie. Linie XT sau macar SLX, o furca fox si ceva cadru bun, rezistent si usor.

Eu am gasit cadrul de cumparat, iar restul se comanda de pe un site din afara, la alegere. Am fost un pic cam fraier si am luat rotile, ghidonul, seaua si pinioanele din Romania, dar tot restul a fost neasteptat de ieftin (deraioare, manete frana, manete schimbatoare, frane, angrenaj, monobloc, lant). Practic fara roti si sea bicicleta m-a costat doar vreo 1400 de lei, o pereche de roti noi se gaseste de la 400 de lei in sus (zi 600 ca sa iei ceva mai bun), pana acum ajungi la 2000 de lei si mai ai doar ghidon + sea + pinioane care inseamna vreo 300 de lei cu pinioane Deore sau XT. O furca bunicica o gasesti pe la 6-700, ai ajuns cam la 3000 de lei pentru o bicicleta 99% noua. Sau cauti direct sh si iesi chiar mai ieftin, dar nu o poti customiza cum vrei tu.

Sar'na. Sincer ma gandeam si la varianta "pe bucati", dar din proprie experienta pot sa-ti spun ca, cel putin eu, sunt tentat sa ma intind mai mult decat imi este plapuma. Parca vad ca incep sa comand groupset XTR la 800 euro, mai dai 500-600 euro pe furca si deja s-a terminat bugetul.

Totusi, aceasta investitie as vrea sa o fac in preajma sarbatorilor de iarna, deci mai am ceva timp de gandire.

Mai pusesem ochii pe Focus Ravem Extreme, dar inca nu m-am tacanit sa dau 15.000 RON pe asa ceva. Si in plus de asta, cadrul este din carbon si .... stiu si eu... nu vreau sa-mi plang in pumni dupa ce trec prin Sacele (unde puradeii dau dupa tine cu pietre si ce le mai pica in mana).

Mai vazusem Focus Thunder 3.0 (Full-suspension) dar nu sunt chiar sigur ca vreau asta. Se schimba total scopul bicicletei si nu vreau. Sunt strict interesat de XC.

Un fully cu travel scurt pe spate e foarte util la maraton... ajungi mult mai fresh decat pe hardtail dupa 90-100 km de alergatura.

vezi ca ti-am trimis niste poze.

AdrianB1, intr-adevar, pretul este putin umflat de cei de la noi. Am vazut ca se invarte pe la 4000-4500 RON. Bugetul de care dispun este de aproximativ 6500 RON (acum c-o fi mai putin, mai multa bere pentru mine; daca e mai mult ... mai putini pantofi pentru ea :) ).

Ma batea gandul sa vorbesc direct la un distribuitor de prin vest, poate reusesc sa fac o combinatie. Linie XT sau macar SLX, o furca fox si ceva cadru bun, rezistent si usor.

Cred ca tre sa te contrazic vizavii de pretul de la noi Intimplarea a facut sa ajung anul acesta pri Germanika si am intrat in mai multe magazine de bikeuri .Surpriza ,toate modelele sun mai scumpe in medie cu 10-15% si am vazut inclusiv Focusuri.(nu exact acest model dar diferentele se respectau la toate modelele) Nu am vazut Cube la ele nu stiu cum stau in pret in rest am vazut majoritatea brandurilor. Acest bike pare a fi o alegere excelenta fiind la 5000 lei Focus Black Forest Pro 2009

o zi buna

Cred ca tre sa te contrazic vizavii de pretul de la noi Intimplarea a facut sa ajung anul acesta pri Germanika si am intrat in mai multe magazine de bikeuri .Surpriza ,toate modelele sun mai scumpe in medie cu 10-15% si am vazut inclusiv Focusuri.(nu exact acest model dar diferentele se respectau la toate modelele)[/url]

e normal sa fie mai scumpe chiar si in Germania (tara producatoare). Adaosul comercial e mai mare, munca e mai scumpa in Germania.

e normal sa fie mai scumpe chiar si in Germania (tara producatoare). Adaosul comercial e mai mare, munca e mai scumpa in Germania.

salutare

Eu nu am spus ca este anormal sa fie mai scumpe, ci doar am constatat asta . Si am spus-o doar pentru ca mai sus AdrianB1 spunea ca la noi ar fii mai scumpe, ceea ce este gresit . In vest sunt un pic mai scumpe decit la noi.

bafta

Depinde ce cumperi si de unde cumperi. Mi-am facut un Focus din piese, cadrul sh din Romania si restul nou: piesele comandate online din Germania au fost cu 20-30% mai ieftine decat aceleasi piese comandate online in Romania. Stii tu, daca mergi la supermarket o bere e mai ieftina ca la restaurant, iar daca o bei in restaurant in Germania e si mai scumpa.

Depinde ce cumperi si de unde cumperi. Mi-am facut un Focus din piese, cadrul sh din Romania si restul nou: piesele comandate online din Germania au fost cu 20-30% mai ieftine decat aceleasi piese comandate online in Romania. Stii tu, daca mergi la supermarket o bere e mai ieftina ca la restaurant, iar daca o bei in restaurant in Germania e si mai scumpa.

OK ,dar discutia era despre biciclete ca PRODUS FINIT nu despre biciclete custom .Asa, mereu vor aparea oferte mai bune pe net ,pe undeva prin lumea asta ,dar mai intervin probleme gen garantie, erori in comanda etc . In fine ca sa inchidem subiectul IN GERMANIA BICICLETELE SUNT MAI SCUMPE decit la noi. Iar manopera de service este ucigase (10 E o pana de exemplu)

bafta

PS felicitari pentru Focus

10 EURO o pana !!! Eu nici un euro nu iau... A fost un forumist in Danemarka la un service si i-au luat 25 euro doar pentru reglatul franelor !!!.

Trebuie sa-mi mut atelierul in alta tara :rolleyes: