Sign in to follow this  
oana_d

Cicloturism in Bulgaria - Parcul Natural Rusenski Lom

Recommended Posts

Salutare tuturor,

am facut duminica trecuta o mica parte dintr-un traseu superb in Bulgaria, in Parcul Natural Rusenski Lom, ce e la doar 85-90km de Bucuresti.

Traseul incepe in localitatea Basarbovo, la aprox. 20km dupa Podul Giurgiu-Ruse si sunt indicatoare chiar din sensul giratoiru de dupa pod. Asa cum l-am gasit noi descris pe net, incepe din dreptul Manastirii Basarbovo si e marcat din loc in loc cu semne cu biciclete sau chiar indicatoare cu urmatorul sat si nr de km. In prima parte e un drum ingust, asfaltat ce merge de-a lungul raului Rusenski Lom si apoi se transforma in poteca de pamant.

Peiseajul e incredibil de frumos, e un fel de canion cu pereti calcarosi in care s-au format grote si scobituri . Valea Lomulul este plina de vegetatie, un habitat natural pentru multe specii de pasari si cel mai important e ca oamenii respecta locul. Ori nu stiu prea multi turisti de el, ori sunt mai civilizati ca noi. Si fac comparatie cu Parcul Natural Comana, in care s-a taiat si construit dupa bunul plac al unora, iar in weekend e plin de gratare si manele.

N-am facut tot traseul, ca am plecat tarziu din Bucuresti si nu credeam ca o sa dam peste locuri atat de frumoase, astfel ca de la Straklevo ne-am intors pe sosea spre Ruse.

Aici e traseul + harta si mai multe linkuri si informatii utile am trecut in postul de blogul velobello.

Foarte frumoase locurile.

Eu nu stiu de existenta macar a unui traseu marcat pentru biciclete la noi, din

pacate, nu ca n-am avea unde...

Bulgaria in privinta peisajului salbatic, a linistii sta bine in comparatie cu ROMANIA. E foarte ieftina un lucru care ar putea sa motiveze pe timp de criza

Dap, m-au surprins placut preturile. De exemplu o Kamenitza la alimentara era putin sub 1 leva (adica vreo 2 lei) si e cea mai buna ;)

Stiu eu unul la Sibiu:

e harta cicloturistica a dunarii (euro velo 6) cu traseul pe langa dunare in romania .se gaseste pe net harta. traseul nu-i marcat ,dar merita facut cu harta-n mana.

Foarte faine locurile, tocma' verificam niste relatari despre ele si pe forumu' colegilor cu doua roti si motor 8->

Cazarea pare decenta ca preturi, in sensul ca as merge pana acolo tot cu bicla (115km). Apropo, s-ar mai baga cineva in viitorul nu prea indepartat ? :P

Felicitari Oana, superba tura.

Ai dreptate, Bulgaria este de vis. Anul trecut am traversat si eu Bulgaria de 2 ori prin Mt Balcani, Rhodopi si Pirin si am facut litoralul bulgaresc. Este o tara excelenta pt cicloturism, o recomand tuturor cu incredere.

cu prietenie,

Claudiu

Claudiu MOGA

Amator de o tura la Rusenski Lom sau Lipnik Park sint si eu impreuna cu prietena, insa pentru noi e simplu, fiind din Giurgiu nu ramane decat sa va asteptam spre vama sau sa va intampinam spre Oinacu.

@ E-1

... Apropo, s-ar mai baga cineva in viitorul nu prea indepartat ?

eu ... daca e drum drept in mare parte :) sau de voie pe pante #-o

@ E-1

eu ... daca e drum drept in mare parte X_X sau de voie pe pante :D

Este, si ma stii ca nu-s grabit. Sa vad cum ma organizez, daca merg lucrarile abia peste vreo luna o sa am timp.

Ca sa stam relaxati.. ar fi necesare cel putin 3 zile pentru traseu, atat timp cat mergem doar pe biciclete.

Din cate am vazut, cazarea in conditii foarte decente e cam 60-80 BGN pe o camera de doua paturi (30-40 EUR).

Foarte faine locurile, tocma' verificam niste relatari despre ele si pe forumu' colegilor cu doua roti si motor 8->

Cazarea pare decenta ca preturi, in sensul ca as merge pana acolo tot cu bicla (115km). Apropo, s-ar mai baga cineva in viitorul nu prea indepartat ? :D

Eu. Sunt liber in septembrie inafara de 19-21 si 26-28 . Vin cu trenul pana in Bucuresti apoi impreuna cu tine (voi). In octombrie voi fi si mai lejer, voi putea in orice weekend daca se anunta tura din timp.

Edited by FaithRaven

Pare promitator. Am sa ma straduiesc sa termin treaba cat mai devreme, in acest caz ;)

Ai dreptate, Bulgaria este de vis. Anul trecut am traversat si eu Bulgaria de 2 ori prin Mt Balcani, Rhodopi si Pirin si am facut litoralul bulgaresc. Este o tara excelenta pt cicloturism, o recomand tuturor cu incredere.

cu prietenie,

Claudiu

Claudiu MOGA

Claudiu, cum este drumul Ruse - Veliko Tarnovo pentru cicloturisti? Sosea buna? Trafic intens? Multe tiruri?

cu prietenie,

Claudiu

Claudiu MOGA

Claudiu, cum este drumul Ruse - Veliko Tarnovo pentru cicloturisti? Sosea buna? Trafic intens? Multe tiruri?

Vroiam sa merg la Tusnad la maraton, dar nu am avut incredere ca ma tine genunchiul (am o problema de o luna la el) asa ca am decis sa fac o plimbare pana in Bulgaria pe traseul manastirilor rupestre.

Am fost cu masina pana in vama la Giurgiu si de acolo pe biciclete.

Conform gps-ului erau 170km dus-intors.

Nu am reusit sa mergem decat pana mai sus de Nisovo, adica 100km /:)

Zona este foarte frumoasa, drumurile foarte bune si ce m-a surprins cel mai tare este ca bulgarii nu claxoneaza biciclistii si nu trec la 20 cm de tine ci depasesc pe contrasens!

De multe ori am mers ca nesimtitii unul langa altul sa mai vorbim, ocupand aproape jumate de banda.. nici asa nu am primit nici un claxon.

misto tura

si da,soferii lor sunt mai civilizati ca ai nostri

cum este drumul Ruse - Veliko Tarnovo pentru cicloturisti? Sosea buna? Trafic intens? Multe tiruri?

asfalt zgrunturos si drum Ingust destul de aglomerat,dar frumos,valurit.

pe o portiune de drum se lucreaza,sau se lucra,se deviaza pe alt drum si mai prost,Insa cu bicicleta cred ca nu esti obligat sa ocolesti

Edited by basso

pe o portiune de drum se lucreaza,sau se lucra,se deviaza pe alt drum si mai prost,Insa cu bicicleta cred ca nu esti obligat sa ocolesti

Am fost weekendul trecut pe-acolo si inca se lucreaza in zona Borovo-Byala. Se ocoleste prin oras, un drum foarte prost intradevar cu o trecere nasoala peste calea ferata. Portiunea pe care se lucreaza are asfalt bun, insa pe bucata finala (cea spre Byala) nu mai e asfaltat.

Drum bun daca ajungeti in zona si nu ratati show-ul de lumini de la cetatea Ţareveţ

De ceva vreme tatonam ideea cu Rusenski si nu ne incumentam sa purcedem doar in doi- eu si prietenul meu- si trece vara... ^:)^.

Daca e frumos weekendul urmator si mai plecati inspre Lom dati de stire in ostire ^:)^

Va asteptam la cotitura (vama) undeva.

Salut Trevizes,

Imi cer scuze ca abia acum am vazut ca m-ai intrebat.

Drumurile in Bulgaria sunt cam ca si in Romania. Unele sunt foarte bune, cum ar fi E79 drumul intre Vidin- Montana, un drum excelent cu un trafic moderat, pe care vi-l recomand. Alte drumuri sunt dezastru, ca dupa bombardament.

Pe ruta care m-ai intrebat, nu am fost deci nu-ti pot raspunde.

Multumesc Basso pt informatii.

Oricum va recomand Bulgaria cu incredere in special litoralul si prin munti.

Claudiu MOGA

Am fost si eu azi pe traseul asta, impreuna cu un prieten. Am beneficiat de o masina care ne-a dus la Krepcea si ne-a recuperat de la Basarbovo.

Frumos si nu prea greu de pedalat. In afara de bucata Krasen - Basarbovo (vreo 10-15km), tot drumul e pe asfalt, sosea destul de ok si foarte libera, peste coline domoale. Uneori sunt rampe si de 8%, dar nu sunt lungi, deci nu prea obositoare.

Mai multe detalii si poze: Iesiri cu bicicleta - DaciaClub

Daca nu aveti timp de tot traseul, se poate merge doar pana la Krasen si retur, eventual cu plecare din Giurgiu, ca sa scutiti taxele exagerate de pod si vigneta de la bulgari (2 x26 RON traversarea, 5 E vigneta)

Abordat dinspre sud, traseul pune ceva probleme de orientare, asa ca puteti folosi trace-ul asta GPS:

http://www.bikemap.net/route/325392#lt=43.63111&ln=26.0067&z=11&t=0

Frumos, frumos, felicitari.

Faza cu bulgarii si indicatoarele lor este cam enervanta. Anul acesta am descoperit ca e bine sa ai la tine o harta, sa fii atent la indicatoare, iar daca ai si un GPS e si mai bine, insa musai combinat cu harta (pe noi ne-a scos GPS-ul din drumul principal, ne-a tinut 2-3 km pe un drum de pietris, apoi ne-a urcat la loc pe drumul de unde plecasem).

GPS aveam, si harta Bulgariei, numai ca eu eram interesat de un traseu de bicicleta, pe care-l credeam mai "pe langa drum" :P