LucianTheOne

Mi-am Facut Tandem

Recommended Posts

Intr-o zi am primit un telefon de la o persoana care aflase ca eu stiu sa fac tandemuri. Si bineinteles ca mi-a comandat unul.

La scurt timp a venit la mine la atelier, am discutat detaliile am primit si un avans si m-am apucat de treaba.

Aveam in atelier un triunghi de la un cadru FS de la care folosisem bascula pentru un Xtracycle. Pentru partea din spate am sacrificat un cadru mic de dama. Cadru din fata are bare patrate si nu prea se asorteaza cu restul, dar asta nu incurca cu nimic pedalatul, iar clientul avea un buget limitat, trebuia sa folosesc ce aveam.

Imagine postată

Impreuna cu un coleg sudor, am decis sa complicam putin treaba si sa taiam partea din fata a cadrului din spate. Apoi am unit cele doua jumatati cu teava potrivita.

Imagine postată

Am mai bagat si o teava oblica pentru rezistenta, si gata! Ce simplu e, nu? Dar cate ore ne-am chinuit sa taiem , sa polizam, sa slefuim, sa sudam, dar ma ales sa aliniem cadrul...

Imagine postată

Am montat provizoriu cateva piese pentru al testa in mers. Rezultatele au fost satisfacatoare!

Imagine postată

Am trecut la slefuirea sudurilor, operatie pentru care e indicat un disc lamelar din smirghel.

Imagine postată

Apoi curatarea de vopsea pentru care e ideala o perie rotativa din par de cupru.

Imagine postată

• Upvote 3

Tandemul urma sa fie folosit pentru plimbari prin parc, deci nu a fost nevoie de dotari extreme. M-am limitat la o foaie si 7 pinioane, si am pastrat toate angrenajele pe stanga. Frane V si pozitie comoda.

Imagine postată

Ca angrenaj am folosit un Truvativ triplu de MTB caruia i-am scos foaia mijlocie. Mai aveam un angrenaj doar cu o foaie de 22 si impreuna cu 22-ul de pe Truvativ au preluat lantul de sinconizare. Foaia mare am mutat-o in locul celei mijlocii. Astfel am ambele lanturi pe dreapta si am folosit doua seturi de pedale normale.

Imagine postată

Daca tot am pus in practica cateva noutati, de ce sa nu continui? Ca intinzator am decis sa folosesc o foaie strecurata in lantul de sincronizare. Am vazut solutia asta adoptata la unele biciclete SSP si FG. Dupa o scurta testare am decis sa o las asa, spre marea uimire a tuturor celor ce o vedeau. Desi pare o improvizatie instabila acest sistem de intindere a lantului este foarte fiabil.

Imagine postată

Pentru a acorda copilotului o pozitie relaxata, am sudat o pipa direct de cadru.

Imagine postată

Ghidoanele inalte si seile confortabile sunt numai bune pentru o plimbare placuta.

Imagine postată

I-am pus si o goarna ce scoate un sunet puternic si amuzant. Tandemul a ajuns la Gura-Humorului, si deja am mai primit niste comenzi de utilaje asemanatoare din directia aia.

Imagine postată

• Upvote 1

Bravo, arata bine :)

Nu ma pronunt prea aspru in legatura cu pipa aia sudata pe cadru dar ma gandesc la un moment dat cel din spate sa nu stea sprijinit intr-o singura mana si sa treaca peste o denivelare ca ramane cu el in mana.

Gasisem la un moment dat in romania pipele alea telescopice speciale la 50ron dar nu mai stiu unde :(

LE: Intinzatorul de lant ar trebui sa-i scoti urechile alea de fixare sa arate mai "de-acolo".

Toate tandemurile vechi au pipa din spate sudata de cadru, cred ca am vazut si la unele mai noi. Nu am nici o emotie ca s-ar putea rupe.

Dar cu foaia intinzatoare ai dreptate, ar arata mai bine fara urechile alea, chiar nu m-am gandit atunci la asta...

Tandemul e ok pt o plimbare prin parc. Mai mult nu le trebuie...

Numai sa nu nimereasca pe un trotuar cu gropi, e greu la tandem pe spate fara tija de sa cu suspensie, dupa cum zicea si Lucian mai sus...

E destul de ieftina, cam 70 lei in Iasi. Fa-le un cadou ca sa ii scapi de posibile chinuri si de monotonia anuntarii fiecarei gropi.

Cam greu sa bagi o tija de 27,2 untr-un cadru de 25,4.

Sunt si tije de 25,4mm cu suspensie dar cam ineficiente. Am avut de toate inclusiv Suntour.

Sei vechi de cursiera poti sa fac rost cate vrei. Dar sunt in stare cam proasta, trebuie reconditionate.

In poza aia sotia mea chiar pedala, uite in asta cum trage chiulul. De obicei asculta muzica, face poze sau vorbeste la telefon.

252.jpg

Asta nu e drumul ala dintre Hancea si Banesti? Cel care era pietruit pana prin 2006-2007.

OFFTOPIC: Ce chef de duca mi-a facut moaca lui Lucian din poza de mai sus :)

Asta nu e drumul ala dintre Hancea si Banesti? Cel care era pietruit pana prin 2006-2007.

Nici pe-aproape. Eram prin judetul Sibiu. 

Vad ca stai in Ialomita, de unde cunosti nordul Moldovei?

OFFTOPIC: Ce chef de duca mi-a facut moaca lui Lucian din poza de mai sus :)

Subscriu.  Patesc si eu ori de cate ori mai revad din pozele mele sau ale altora. Iarna incepe sangele sa fiarba din ce in ce mai tare, apogeul fiind fix inainte sa inceapa primavara.

2012-07-30+12.11.44.jpg

• Upvote 1

Da, si cand vine primavara am mult mai mult de munca si nu mai am timp de nimic :(