Recommended Posts

Dar mai am o nelamurire: pinioanele pentru 10 viteze au aceiasi grosime ca si unele de 9?

Adica ma gandeam sa schimb cele 4 pinioane(randurile 4-5-6-7)care sunt uzare cel mai rau cu unele de pe o caseta de 9.

Lantul oricum se va schimba cu unul nou.Dar deocamdata nu imi permit o caseta noua si ma gandeam sa improvizez temporar.

Salut! A incercat careva un lant CN-UG51 pe o caseta cu 9 pinioane? Se potriveste sau freaca lantul de pinioane?

Thx!

UG dacă nu mă lasă memoria au fost până la 8 pinioane, deci răspunsul e 99% NU va merge.

Neica Sheldon zice ca n-ar fi o mare problema :

"Chain

As you go to more sprockets on the cassette, you need a narrower chain. However, using a chain one size narrower than standard rarely presents any problem. Thus, you can use a "9-speed" chain with a 7-speed or 8-speed system, or a "10-speed" chain with a 9-speed system. This is not the ideal approach -- shifting may not be quite as smooth -- but it's workable. "

Tu nu vrei invers (lant 8-speed pe 9 pinioane, daca am inteles bine) fata de ceea ce zice Sheldon in citatul respectiv?

Hmm... Ba da. My mistake. Sorry!

Oricum, o sa incerc diseara o combinatie din asta lant pt 8 pinioane pe transmisie de 9, sa vedem cat de prost merge.

Un lant lat (de 7 sau 8) o sa frece pe pinioanele vecine pe caseta ca nu are loc intre ele de la o latime incolo. Iar daca e prea lat nici nu mai incape, o sa stea pe dintii pinioanelor, dar nu e cazul cu lant de 8 pe caseta de 9.

Inca nu am apucat sa fac ce mi-am propus, deoarece bicla e facuta bucati si pusa la iernat.

Am comparat totusi lanturile inte ele : un KMC Z narrow, pentru 8 viteze si un UG-53 pentru 9 viteze.

Diferenta de latime e infima, sub 0.5mm. O sa iau sublerul sa masor exact.

Oricum, diferenta de pret mi se pare absurda : un lant 9-speed este de 3 ori mai scum decat unul 8-speed.

Si tine de 3 ori mai putin...http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Am si eu o dilema legata de combinatia pinioane-lant.

Inainte aveam niste pinioane pe filet pe 7 (Shimano TZ-31 parca). La un moment dat am cumparat un lant SRAM de 8 viteze cu QR. S-au inteles bine cele doua, insa n-am mers mai mult de 200 km cu ele. Acum am facut un upgrade la transmisie (deraior spate + pinioane + butuc+ manete pe 8 pinioane, tot SRAM). Lantul l-am pastrat acelasi pe motivul ca era tot SRAM de 8 si ca nu parea a fi prea uzat.

Cu toate astea, desi sunt destul de convins ca deraiorul e reglat corect, in anumite trepte de viteza aud un rontait ciudat care provine din zona pinioanelor. Ar putea sa fie totusi prea uzat lantul in contextul in care l-am folosit cu pinioanele alea pe 7 randuri acei cam 200 km? Nu e mare lucru sa iau un lant nou, insa mi-e sa nu fie altceva.

In fine, intre timp am rezolvat. Lant nou + curatat cu motorina toate componentele transmisiei + reglat si mai corect schimbatorul spate = Imagine postată

Am cumparat un lant KMC c9 cu power link. Nu am mai schimbat un lant si vreau sa va intreb, vaselina sau lubrifiantul care vine pe el trebuie dat jos sau se lasa pe el? Nu stiu ce fel de lubrifiant au pus ei din fabrica.

Si cand masori lungimea lantului se pune lantul fara sa-l inchizi, in spate pe pinionul cel mai mic si in fata pe foaia cea mai mica si se trage pana se vede ca nu atinge la deraiorul spate de rotita superioara, adica in momentul cand schimbi pe foaia mica si pinion sa nu atinga schimbatorul? Vazusem pe internet metoda aceasta.

1. Nu curata lantul nou.

2. Pui lantul pe foaia mare si pe pinionul mare (fara sa il treci prin derailleur-ul spate atunci cand stabilesti lungimea lantului). La aceasta lungime adaugi doua zale. Asta presupunand ca nu ai suspensie spate.

Ok, nu il voi curata.

Nu am suspensie spate. Daca fac asa nu va fi prea intins deraiorul daca folosesc foaia mijlocie si eventual pinionul 5 sau 6(am 7 vitze pe spate momentan)?

Daca scurtezi mai mult lantul si accidental incerci sa schimbi pe combinatia foaie mare-pinion mare (in mod normal nu se foloseste aceasta combinatie), ceva trebuie sa cedeze.

Am cumparat un lant nou + power link si am observat ca este mai lung decat cel care era pe bicicleta, am scos parca 7 zale ca sa il aduc la dimensiunea celuilat, este ok da? :)

Bineinteles ca e OK daca ai ajuns la lungimea corecta. Nu se fac lanturi numai pt.tine, se fac pt.toti, unii au nevoie de lanturi mai lungi.

Eu, de regula scot vreo 4-5 zale.

Mersi, lantul in punga avea 114 zale si mie imi trebuiau 108 , am scos 7 zale pentru ca am pus power link

Imi cer scuze ca o sa-i fur pentru cateva intrebari si lamuriri topicul initiatorului, insa am observat ca s-a mai amintit despre rotitele de la schimbator.

Astazi, cum a venit primavara si vreau sa dau o tura cu cursiera, i-am sters lantul, pinioanele, schimbator tot. In cateva cuvinte, m-am pregatit de noul sezon, cam tarziu, dar pe la mine a fost frig...

Cand degrasam rotitele de la schimbator, am sesizat o diferenta intre cele doua, in toamna tipul de la magazin mi-a zis ca rotitele mai merg, nu trebuie sa-mi fac griji. Totusi va intreb pe voi, eu nu am experienta , rotita respectiva este uzata/trebuie schimbata sau o pot folosi inca un sezon?

http://img580.imageshack.us/f/dsc01443e.jpg/

Am pozat si cea de a doua, ce mi se pare ok, din punct de vedere uzual.

http://img535.imageshack.us/f/dsc01444w.jpg/

Scuzati calitatea, sunt facut cu un telefon mobil si apropiate.

Rotitele sunt bune. Trebuie schimbate cand dintii incep sa fie ascutiti la varf.

Acum inteleg.Aveam impresia ca se schimba cand devin la varf patrate.Banuiesc ca si la pinioane se merge pe acelasi principiu sau la foile de angrenaj?Lantul e schimbat, nu are nici 400 km, daca se uzeaza si el, atunci incep investitia de pinioane si angrenaj...Mersi pentru raspuns!