Recommended Posts

Lungimea de 123mm se refera la lungimea totala a axului, nu la lungimea efectiva a carcasei butucului, adica 68mm.

Lungimea axului e in corelatie directa cu modelul angrenajului, pt a respecta chainline.ul dat de producator.

Ex:pe acelasi cadru, un angrenaj FSA avea nevoie de un ax de 110 iar unul Shimano de 123.

Deci BB-ul e în corelație cu angrenajul, nu cu cadrul biclei (aici mă refer la chainline). Acum pricep, cred :).

Buuun. Având în vedere specificațiile din link-ul de mai jos, bb shell-ul biclei de 68 mm (măsurat) și chainline-ul curent al biclei de 50mm (măsurat), singura necunoscută care rămâne pentru a monta ce vreau (angrenaj FC-M361 + butuc BB-UN26, pătrat, 68mm, 123mm) rămâne filetul la BB Shell, care înțeleg că poate fi de 2 feluri. Corect?

Shimano specs link

Este in corelatie cu:

- cadrul bicicletei, prin lungimea corpului (carcasa de la baza cadrului, in care intra, are 68 sau 73 mm latime)

- angrenajul, prin lungimea axului, pe care se insereaza angrenajul

• Upvote 1

Am urmatoarea problema.Recent am schimbat lantul la o transmisie 3x8 pentru ca mi s-a zis de la service ca e uzat si ca daca il mai folosesc voi uza si mai tare pinioanele si foile. Dupa cativa kilometri cu noul lant, au inceput sa apara probleme la schimbarea pe anumite pinioane(lantul ramanea pe acelasi pinion si agata in mod constant) si acesta scapa uneori.M-am intors la magazinul de la care am luat lantul si cei de acolo mi-au spus ca de vina ar fi caseta de pinioane care e prea uzata si ca ar trebui sa o schimb.

Pe de-alta parte am fost azi la un alt service si mecanicul de acolo zicea ca dupa ce apuca noul lant sa se "obisnuiasca" cu pinioanele nu o sa mai fie probleme. Pana la urma ce sa inteleg, are rost sau nu sa imi iau alta caseta de pinioane?(mentionez ca actuala are undeva pana in 2000 de km).

Hmm... nu știu ce ai tu acolo, dar la mine la mtb (2x10) caseta are 8000km și acuma e al 3-lea lanț pe ea, iar lanțul ăsta încă nu a ajuns la 0.5 uzură. :)

Nu stiu exact cati kilometri are pentru ca doar anul asta mi-am pus kilometraj.Anul asta am facut cam 1080 km pana acum dar caseta o fost pusa prin 2014 si nu am mers foarte mult cu bicicleta in intervalul 2014-2017.Ce ma mira e ca mecanicul la maros(de unde au luat lantul) cand o auzit "simptomele" o zis direct ca trebuie schimbate pinioanele. 

Cate lanturi ai schimbat in perioada aia? O caseta poate bine-mersi sa duca 10.000 km cat timp lanturile sunt schimbate la timp (uzura < 1%). Daca in schimb in astia 3 ani tu abia acum ai schimbat prima data lantul, in cazul asta aproape sigur e uzata si trebuie schimbata impreuna cu lantul (si posibil si o parte dintre foi).

În perioada asta am folosit 2 lanțuri pe care le-am tot schimbat între ele și care au fost curățate și unse destul de des. 

In cazul asta n-ar trebui sa fie atat de negru dracul, dar e o zona destul de "gri". Eventual mai mergi o luna-doua asa si daca vezi ca problemele persista, schimbi tot pachetul (pinioane, lant, foi).

Tocmai am verificat unul dintre cele două lanțuri (chiar cel despre care mi s-a zis că e uzat) și am descoperit că nu intră lera nici la 0,75 nici la 1mm(lanțul e dat jos de pe bicicleta). 

@black rider Faptul ca nu schimba cum trebuie e o problema de deraior. In contextul asta, scapatul lantului mimeaza uzura dar in fapt e tot o problema de deraior.

Presupun, cu foarte mare probabilitate ca ar trebui verificata alinierea urechii deraiorului, urmat, eventual de schimbat cablul si camasile corespunzatoare deraiorului spate.

• Upvote 1

în urmă cu 19 ore, iacobdoc said:

@black rider Faptul ca nu schimba cum trebuie e o problema de deraior. In contextul asta, scapatul lantului mimeaza uzura dar in fapt e tot o problema de deraior.

Presupun, cu foarte mare probabilitate ca ar trebui verificata alinierea urechii deraiorului, urmat, eventual de schimbat cablul si camasile corespunzatoare deraiorului spate.

Pun niste poze pentru exemplificare   37031390762_ec2b9b90b3_o.jpg 37061181731_0481331893_o_d.jpg