Recommended Posts

On 17.10.2020 at 23:11, majikstone said:

Pinioanele pe caseta au un soi de caneluri, cele pe filet alt soi. Cea din poza e pentru pinioane pe caseta, nu pe filet.

Ești ok? De ce ai simțit nevoia să specifici că e cheie pentru pinioane casetate și nu pe filet? Am întrebat asta sau reiese de undeva că nu știu care e diferența? Dacă nu dormeai pe tine, vedeai că am specificat „Sunt în vreun fel diferite cheile „normale” de pinioane casetate, ca cea din link(...)”. Unii se pare că vă băgați în seamă să nu adormiți, din moment ce faceți off fără să răspundeți la subiect concret.

@fizikantMulțumesc de lămurire.

Da' tu esti OK? Daca esti atat de stapan pe subiect si stii ca cheia de pinioane respectiva nu e pentru pinioane pe filet, atunci poate ne lamuresti pentru ce altceva ar fi decat pentru pinioane pe caseta in contextul in care alte tipuri nu exista? Nu exista chei "normale" si "anormale" pentru pinioane pe caseta, doar chei pentru pinioane pe caseta si chei pentru pinioane pe filet. Doua standarde, atat. Trage tu concluziile logice pe care le doresti pe baza acestei informatii.

în urmă cu 5 ore, flood said:

Ești ok? De ce ai simțit nevoia să specifici că e cheie pentru pinioane casetate și nu pe filet? Am întrebat asta sau reiese de undeva că nu știu care e diferența? Dacă nu dormeai pe tine, vedeai că am specificat „Sunt în vreun fel diferite cheile „normale” de pinioane casetate, ca cea din link(...)”. Unii se pare că vă băgați în seamă să nu adormiți, din moment ce faceți off fără să răspundeți la subiect concret.

La al optulea tău post pe forum atîta amabilitate ai avut la tine, n-ai găsit mai multă?

• Upvote 1
  • Like 2
  • Haha 2

Alții nu prea o au nici la 5026 posturi.

• Like 1
  • Haha 4

@paulrad nu zic nu, dar macar stim de pe care parte se fotografiaza o bicicleta :-

• Haha 1

@majikstone@fizikantStați un pic, e (am făcut) o confuzie! Permiteți-mi, vă rog, să mă justific. Am cheie din aceasta ce este pentru grup filetat, ce este asemănătoare ca formă cu aceasta, despre care când am presupus-o „identică” cu cea pe filet, n-am mai văzut specificația „cheie combinată”. Am încercat să scot un grup casetat și nu a mers, nici cu lanț, nici fără, fapt repetat și confirmat și la un magazin de biciclete, unde vânzătorul a fost amabil și le-a scos, însă cu o cheie din aceasta pentru grup de pinioane casetat. Din cauza asta m-am grăbit să cred că este pentru grup pe filet, neobservând că de fapt au caneluri diferite. Vă rog mult să mă scuzați! Mulțumesc mult pentru lămurire și pentru răbdare.:blush:

• Upvote 2