Sign in to follow this  
vegax

Slanic Prahova - Muntele verde

Recommended Posts

Sambata 15 august 2009 ora 9:00. Traseu: arcul de triumf - ploiesti - slanic prahova - muntele verde (tur-retur)

Salut

Nu am mai participat la astfel de trasee pe bicicleta si as vrea sa stiu mai multe detalii.

Ma intereseaza sa aflu mai multe ca as vrea sa particip si eu, dar nu as vrea sa va incurc.

In ce priveste distanta sunt ok, ma antrenez zilnic pe distante destul de lungi. Ma intereseaza care ar fi viteza cu care se merge (eu nu am o bicicleta asa performanta) am un b'twin 5 de la decathlon.

Si ce ar mai trebui sa stiu pentru o astfel de deplasare.

Merci anticipat!

daca dureza mai mult de 1 zi recomand sa ai un sac de dormit si un izolir + o foaie de cort in cazul in care vremea nu tine cu voi...cortul poate-i prea greu.

Mancare (miere, peste,fructe, legume), *haine groase/subtiri (sa ai un rand de schimb in caz ca dau astia cu dusul), camere, petice, leviere, pompa,ulei de lant, carpa, degresant

de recomandat sa nu carati toate astea cu ranita ca va rupeti spatele degeaba

ceva genti pe spate umplute cu ce am spus mai sus

evitati eurile si mergeti pe drumuri nationale, judetene, secundare,tertiare

*aici intra pelerina, pantaloni scurti (una pe tine alta-n sacosa), pantaloni lungi, tricouri (una pe tine alta-n ranita), bluza, geaca, sosete (3 perechi).

haine normale (tricou+pantaloni scurti pentru dormit)

p.s pare sf ce scriu ,dar stiu cum e atunci cand te prinde ploaia si hainele ude se usuca pe tine

legat de traseu

o luati pe la mogosoaia, crevedia??

daca vreti sa o luati pe varianta ploiesti-valenii de munte o sa aveti probleme cu traficul greu

Salut, din cate stiu eu sunt o gramada de carciumi cu mancare gatita pe acest traseu; se face deobicei fara bagaj, doar strictul pentru depanari camere sparte, intr-o zi, posibil cu apelare la CFR pentru revenire in Bucuresti, dar acum voi stiti mai bine modul vostru de calatorie. Succes :-??!

nu-i stilul meu sa ma opresc din carciuma in carciuma din birt in birt sa bag la intuneric din 3 in 3 ore cate ceva

p.s daca-i o tura asa de cateva ore...mai bine o postati pe forumul regional

Ploiesti-Valenii de munte e foarte nasol (o banda pe sens, circulatie intensa, tiruri). Il recomand doar celor foarte experimentati, adica celor capabili sa stea concentrati continuu (si e cam greu dupa 65 km Buc-Ploiesti).

Am fost si a fost foarte frumos din pacate nu am urcat muntele insa a fost un rulaj destul de bun pana acolo si inapoi cca 180 km

Tura a durat aprox. 10 ore si jumatate cu tot cu pauze si masa de pranz la Casa Prahoveana. In total 225 km. Am urcat impreuna cu Adi FDJ muntele verde, o catarare extrem de dura dar dupa parerea mea nu este pentru bicicleta.

cu pozele pe la noi mai"pepsi"ca nu avem camere jmechere moshule':))