Sandor_B

22.08.2009 - Triatlon Cupa Aluta Sf.Ghe.-Reci

Recommended Posts

Iata si anuntul oficial:

Asociatia sportiva ALUTA Triatlon organizeaza in data dde 22 august 2009 la lacul Reci (jud Covasna) concurs de triatlon pentru copii, juniori, adulti si elita.

Distantele:

- individual si stafeta Olimpica (1500m/40km/10km)

- minitriatlon individual si stafeta (500m/20km/5km)

Inscrierea se face de la 8:30, Startul e de la 10:00...

Se poate dormii cu cortul langa lac. Pentru mai multe informatii sunati la 0728/830878 ; 0744/384058 ; 0722/304985...

(preluat de pe fluturas / prin intermediul lui Racz Boti)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-un final am terminat sumarul impresiilor mele:

Asadar... a trecut si Cupa ALUTA la triatlon.

Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la organizare asa de buna pentru o prima editie! Bravo ALUTA! La mai multe si mai mari/bune!

Ce mi-a placut:

- cca. 70 participanti, in conditiile in care popularizarea a fost slabutza (fara site, fara pliante etc. doar anunturi pe 3szek.ro si la Cupa HAROMSZEK)

- zona de tranzitie in parcarea complexului (spatiu mult cu intrare/iesire separate)

- "rastelul" de biciclete confectionat/improvizat din tevi si scanduri

- nr. de concurs prevazut cu elastic

- traseul de inot mai aproape de realitate (aprox.1600m) si sens de parcurgere invers=iesirea din apa direct/perpendicular pe mal

- multi voluntari si traficul dirijat in punctele cheie

- "gulyas-party"-ul de final (excelent gulyas-ul si bun prilej de socializare) :up:

Ce nu mi-a placut:

1 "Federalizarea" ad-hoc a cursei... (din cauza numarului mare de sportivi de club din capitala s-au impus organizatorilor niste reguli ce nu au nimic in comun cu cursele de amatori), printre care:

- neacceptarea inscrierii concurentilor >19ani la proba de SPRINT (obligand astfel concurentii amatori veniti pt. SPRINT sa concureze la stafeta/individual OLIMPIC!):down:

- interzicerea utilizarii costumelor de neopren la inot:cry:

- start separat pe categorii/distante (10:30-copii/minitriatlon, 10:40-juniorii/sprint, 10:50-seniorii/olimpic)

2. Taxa de participare: 30RON/individual, 30RON/pers-stafeta - prea mare pentru ce s-a oferit=un nr. de concurs ce a trebuit returnat :-SS

- nici un suvenir oferit (tricou, sapca, abtibild...)

- nu s-au dat diplome de participare

- nu a existat un fotograf al cursei care sa imortalizeze cursa si sa puna pozele pe un site

3. Punctele de alimentare "saracutze"=doar apa minerala carbogazoasa (niste bureti uzi si un izotonic ar fi prins bine pe caldura tipica zonei)

Per total un concurs organizat bine cu atmosfera faina si potential de crestere!

Premiantii:

* COPII (500m-inot, 5km-ciclism, 2,5km-alergare) categ. 10—13 ani

BAIETI:

1. Sharib Edward Zareeg (Bucuresti) 40.08 min,

2. Ştefan Cosmin Burdocea (Bucuresti) 53.18 min;

FETE:

1. Dániel Eszter (Sfantu Gheorghe) 38.52 min,

2. Bajka Márta (Sfantu Gheorghe) 42.42 min,

3. Mihaela Cornea (Bucuresti) 47.35 min

Imagine postată

* JUNIORI MICI (500m-inot, 20km-ciclism, 5km-alergare) categ. 14—16 ani,

BAIETI:

1. Dániel Attila (Sfantu Gheorghe) 1:14.32 h,

2. Losonczi Cristian (Targu Mures) 1:15.26 h,

3. Madaras Dániel (Sfantu Gheorghe) 1:18.29 h;

Imagine postată

FETE:

1. Alexandra Lazăr (Bucuresti) 1:20.30 h,

2. Gyurka Zsuzsa (Targu Mures) 2:22.00 h

Imagine postată

* JUNIORI MARI (500m-inot, 20km-ciclism, 5km-alergare) categ. 17—19 ani),

BAIETI:

1. Ştefan Gîdeiu (Bucuresti) 58.06 min,

2. Robert Gomoescu (Bucuresti) 1:05.44 h,

3. Roberto Alin Sepsi (Bucuresti) 1:09.04 h;

Imagine postată

FETE:

1. Florica Valentina Duţu (Bucuresti) 1:10.50 h,

2. Anya Muntz (Bucuresti) 1:33.16 h

Imagine postată

* SENIORI (distanta olimpica=1500m-inot, 40km-ciclism, 10km-alergare),

MASCULIN:

1. Ciprian Daniel Bălănescu (Timisoara) 2:06.52 h,

2. Alexandru Diaconu (Brasov) 2:08.22 h,

3. Sorin Ungur (Bucuresti) 2:09.13 h;

Imagine postată

FEMININ:

1. Oláh Kincső (Odorheiu Secuiesc) 3:23:16 h

* STAFETA (distanta olimpica/seniori):

1. Alpin Spirit (Sfantu Gheorghe/Rácz Botond, Koncz Sasa, Deák Zsombor) 2:12.58 h,

2. Joy Bike (Brasov/Alexandru Diaconu, Marius Rus, Mihai Baractanu) 2:17.29 h,

3. Conpet (Ploieşti/Costin Popa, Liviu Bogdan Petre, Gabriel Coasă) 2:23.11 h;

Imagine postată

* STAFETA (sprint/juniori):

1. Csirkefogók (Sfantu Gheorghe/Kovács Orsolya, Baconi Levente, Bács István) 1:12.10 h,

2. Ifik (Sfantu Gheorghe/Mátyás Andrea, Madaras Zsolt, Condrea Árpád) 1:12.12 h,

3. Duó (Sfantu Gheorghe/Mátyás Botond, Bajka Balázs).

Imagine postată

Cel mai tanar participant a fost Daria Alexandra Chiper (8ani) din Bucuresti

Imagine postată

, iar cel mai varstnic-australianul Andrew Begg (47ani) - stabilit in Bucuresti.

Clasamentul complet se poate “viziona” in poza asta:

Imagine postată

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost un concurs f bine organizat..

Mai putin partea in care tarcul a cazut inainte de start(cu toate bicicletele puse)..dar a fost doar un accident..

Pot gasi undeva mai multe poze de la concurs?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dragut concurs, insa taxa de participare pt. ehipa cam maricica 90 ron iar pt. individula 30 ron... a fost bine in general cu cateva greseli de rigoar dar avand inconsiderare ca a fost primul concurs de Triatlon al CS ALUTA se accepta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dragut concurs, insa taxa de participare pt. ehipa cam maricica 90 ron iar pt. individula 30 ron... a fost bine in general cu cateva greseli de rigoar dar avand inconsiderare ca a fost primul concurs de Triatlon al CS ALUTA se accepta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.