gogusclipici

Si totusi facem o tura mixta luna asta?

Recommended Posts

daca este vreme frumoasa saptamina viitoare,putem face o tura pe asfalt la lipova sau prin impreujurimi.cine doreste sa ma anunte din timp.

mergem la o tura simbata,poate un buzias,sau imprejurimi?cine doreste sa scrie pm sau aici pe topic.

Eu plec la o tura prin imprejurimi cam intr-o ora. Tura de 30-40km total maxim. Inca nu am stabilit traseul. Daca doreste cineva sa mi se alature poate sa ma contacteze la numarul 0721718886 sau 0765460145.

M-am intors si eu de ceva vreme din tura, am fost singur...Am plecat de acasa pe la 10:45 pe traseul Chisoda-Utvin-Sanmihaiul Roman-Dinias-Peciul Nou-Parta-Chisoda-Acasa. Timp de pedalat exclusiv 3:08 plus o pauza de 15 min in Peciu, distanta totala 57,7km.

am inceput lucrul,gata cu distractia,maine voi merge vreo 5-6 km asa prin oras,si o duc la sat biticla,la primavara va reveni aici.

de abia astept sa vina caldura,sa iesim la tura,biticla sta degeaba acuma,la conservat.

As dori sa propun o tura pe langa Timisoara, mai precis:

Timisoara - Peciu - Dinias (Saraturile Dinias) - Sanmihaiu Roman - Utvin - Timisoara , cu posibilitatea de a reveni din Sanmihai pe digul Begai.

"Scopul" turei, daca nu ajunge socializarea si voia buna, este vizitarea rezervatiei naturale Saraturilor Dinias.

Aveti aici si aici 2 poze cu ce ne asteapta.

Aproximez traseul la 45-50 km, lejer pt. o zi de vara, dar destul de provocator pt. vremea de acum.

Astept pareri si daca sambata sau chiar duminica, daca vremea ne permite (si nu pare a se anunta mocirla, doar ceva zapada), sa ne strangem si sa o facem de-o "cooltura" (marca inregistrata, sau in romana am putea-o numi "frigtura", numa buna de dat jos untura mare de la haiose sau crema de la cremes, normal) .

Asa.. in urma discutiilor avute de colegii de pedala, s-au hotarat urmatoarele:

Sambata 30.01.2010 se va face tura propusa de Mladen si Fane (cu intalnire la ora 9.00 pe digul de la Dumbravita).

Duminica 31.01.2010 se va face tura Timisoara - Peciu - Dinias (rezervatia naturala Saraturile Dinias) - Sanmihaiu Roman - Utvin - Timisoar (cu intalnire la ora 10.00 pe podul de la Calea Sagului).

Daca vine potopul, se vor amana cu o saptamana-doua, pana ne luam hidrobiciclete, daca nu, NU.

P.S. Pentru cei ce au nevoie de incalzire, cred ca vineri e Masa Critica (nu am vazut nici un anunt, dar e ultima zi din luna).

nu a fost prea frumos,si mie lene sa curat biticla,plus ca la racelile astea de acuma,nu imi pot permite luxul,ca mai trebuie sa merg si la lucru.

Daca ingheata la noapte (si se anunta -3) si maine e sub 0, putem sa tragem o tura pe vre-un dig.

Turele din 30 si 31 ianuarie s-au tinut. Sambata au fost 11 persoane, duminica (31) am fost doar 4.

Cat despre racit, daca esti imbracat adecvat, nu ai nimic (mie nici macar nu imi curge nasul a doua zi).

vineri sa incalzit un pic,simbata a plouat,ca sa fie si mai mult noroi,si azi ca sunt la lucru e soara,imi vine sa mor de nervi.

dar poate totusi simbata de vine sau duminica,facem o tura,sa vedem cum stam.

pe threadul asta e numai "poate...", "daca...", "sper...". Si TOTUSI, s-a facut vreo tura mixta luna asta?? ;)

eee.nu chiar nui asa,anul trecut chiar s-au tinut ture,adica ne-am adunat cate 2-3 nu mai multi si am mers,ici colo,dar acuma e vremea naspa,si nu vrea nimeni.

---------- Post added 3rd May 2010 at 07:36 ---------- Previous post was 22nd February 2010 at 19:14 ----------

weekendul viitor as vrea sa mergem la valea lui liman,eu pun la bataie masina,pentru 3 biciclete,cu conditia sa aibe suporti pentru agatat biticla deasupra,plecarea se va face la 8,si la maxim ora 10 suntem acolo,cine mai are masina si biticla,poate merge cu noi.Eu 3 persoane pot lua fara griji.si 3 biciclete deasupra.

---------- Post added 8th May 2010 at 21:19 ---------- Previous post was 3rd May 2010 at 07:36 ----------

azi am facut o tura,de 60 km,de la topolovat pina la brestovat,cralovat,tes,si satele invecinate.am mers cu 2 masini pina la topolovat,de acolo pe biticle si inapoi,nu pot sa zic decat ca a fost o tura faina,doar ca e mult noroi,noi ne-am ratacit in padure,si am parcurs o exploatare forestiera,plina de santuri,noroi si balti.

In rest a fost fain,peisajul e frumos rau,recomand acest traseu,dar mai pe la vara,cand nu vor fi noroaie

---------- Post added at 21:29 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

---------- Post added 17th May 2010 at 19:08 ---------- Previous post was 8th May 2010 at 21:29 ----------

se pare ca vremea asta mohorita si ploioasa,ne mai tine si saptamina asta in casa,dar poate in 2 saptamini se face vreme ok,si mergem iar la tura!

weekend-ul asta sper sa fie ok vremea,pe duminica cica nu mai ploua,luni poate deloc,luni fiind tot weekend,ca este a doua zii de rusali,am zis sa facem o tura prin zona,dar pe sosea,ca pe cimp sigur sunt noroaie,ca la balamuc.

Mai, pe mine ma bate gandul sa merg la intalnirea anuala ciclism.ro pe Transfagarasan, dar nu m-as duce singur. Dintre membrii din Tm nu sunt si alti doritori?

Scuze de Off topic. Iar On topic, am fost miercuri pe traseu Chisoda-Sag-inapoi si confirm ca sunt niste noroaie si niste balti de imi ajungea apa aproape de 3/4 din roata in unele locuri, deoarece ideea era sa merg pe dig de la sag pana la giroc si apoi Tm dar nu s-a putut trece prin padure la Sag(manastire) ca era crunt.

eu am zis sa facem un asfalt,in nici un caz pamint,ca e jale pe off road!

cosmine,taci ma,ce slick-uri,alea ai tu la biticla.

si sa revenim la subiect,cele 3 zile de weekend,am fost plecat la sat,in zona foeni,la frontiera cu serbia,am adunat in 3 zile de pedalat in zona aproximativ 110km.

am cutreierat satele din zona pe asfalt 90%,10% off road,mai bine zis namol,aici a plouat in fiecare zi,dar sporadic.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

azi am fost iar la tura,dar nu singur,ci insotit de mladen si fane,traseul a fost mixt,70% off road,30% asfalt,traseul a fost timisoara(sosea)dumbravita lac-giarmata(camp)-bencecu de sus(camp)-ianova(camp)-remetea mare(sosea)-dig bega-timisoara(off road).

Digul a fost plin de apa,iarba si urzici,dar a fost frumos,distanta aproximativa,ca nu am urmarit exact,a fost cam 70km.

duminica viitoare mergem la lugoj,la concurs,asta binenteles daca ne permite vremea.

As fi vrut sa vin si eu, dar acuma cand vad ca ati fost si pe camp si pe offroad, nu cred ca m-as fi descurcat :-L

Este diferenta mare intre camp si offroad, la urma urmei ?

a cam fost noroi,dar ne-am descurcat,azi am curatat calul,cam o ora am tras la el,dar a iesit tot noroiul,mai putin de pa calea de rulare la gume,aia se duce in cateva zile prin oras.